poniedziałek, 12 października 2015

Wątroba! Dlaczego jest taka ważna? Jakie pełni funkcje i jaką lubi dietę ?
Wątroba, to nie jest organ celebryta. Serce, każdy wie gdzie ma i że trzeba o nie dbać, bo zawał to straszna rzecz. Szybką akcją kończysz swoją ziemską historię. Jak zaniedbasz żołądek, grożą Ci wrzody, wzdęcia, bóle i inne dolegliwości trawienne, a to nie jest przyjemne i ogranicza, zwłaszcza towarzysko. Mówiąc w skrócie, dbamy o to, co grozi szybką śmiercią lub ograniczeniami i bólem. Wątroba nie jest unerwiona, więc nie boli, a jak nie boli, to kto by się tam przejmował.
No dobrze. To kto wie, gdzie dokładnie znajduje się wątroba? I po co nam ten wielki kawał mięsa?

Mówiąc "wielki" nie przesadzam. Wątroba waży ok. 1,5 kilograma i znajduje się w obrębie jamy brzusznej, pod prawym łukiem żebrowym. 
To bardzo ważny organ, ponieważ to taki nasz wewnętrzny przetwórca i filtr. To jedyny organ w naszym organizmie potrafiący się samodzielnie regenerować. Jeśli podczas przeszczepu wytniemy dawcy 3/4 wątroby, w kilka miesięcy wróci ona do dawnych kształtów. Wątroba ma wiele funkcji, ale podstawową jej rolą jest przetwarzanie pokarmów, czyli związków złożonych, do związków prostych, służących budowie i regeneracji tkanek. Wątroba działa jak bramka na lotnisku. To, co dobre i wartościowe, odżywia nasze tkanki i komórki, to, co toksyczne, jest usuwane.

Jakie jeszcze funkcje ma wątroba?

* oczyszcza krew z toksyn, nadmiaru hormonów (jakby było ich za dużo, bylibyśmy non stop stymulowani do działania), resztek leków, konserwantów, barwników i wszelkich "syfów" trafiających do naszego organizmu wraz z żywnością, wodą i powietrzem, rozkładając je na substancje neutralne dla ustroju i dające się łatwo wydalić z kałem i moczem.

* jest głównym magazynem krwi. Krew jest uwalniana z wątroby np. w przypadku silnego krwawienia.

* jest magazynem witaminy B12, A, D, E.

* gromadzi i reguluje ilość żelaza w postaci ferryny.

* produkuje cholesterol, z którego syntetyzowane są hormony ( progesteron, hormony steroidowe żeńskie i męskie, hormony steroidowe kory nadnerczy), prowitamina i witamina D.

* produkuje żółć (z cholesterolu), która trawi tłuszcz. Żółć emulguje tłuszcz,  czyli rozbija go na mniejsze kawałki, dzięki czemu może zostać strawiony.

* rozkłada kwasy tłuszczowe, ale jeśli tego tłuszczu jemy za dużo, wątroba tyje i powiększa się błona otrzewnowa, czyli taki worek ochronny, który ją otacza. Stłuszczenie wątroby pojawia się np. przy zaniedbanej cukrzycy oraz źle prowadzonych dietach odchudzających, kiedy spadek masy ciała jest za szybki i tłuszcz uwalniany do krwi otłuszcza wątrobę.

* w wątrobie produkowane są liczne związki chemiczne niezbędne dla trawienia pokarmu np. enzymy trawienne. 

* wytwarzany jest mocznik z amoniaku, który powstaje w wyniku przekształcania się aminokwasów w ketokwasy (dlatego diety wysokobiałkowe np. dieta Dukana, obciążają nie tylko nerki ale i wątrobę). 

* bierze udział w regulacji poziomu cukru we krwi, zatrzymując nadmiar glukozy, która została wchłonięta do krwi i zagęszcza ją tworząc glikogen.

Jeśli chodzi o odtruwanie organizmu, wątroba to organ bardzo wydolny. Poradzi sobie i ze starym serem, który zjedliśmy, bo szkoda nam było wyrzucić, i z zakrapianą alkoholem imprezą czy cheat mealem z budki spod dworca PKP. Ale jak zaczniemy przesadzać, żywić się byle czym i nadużywać alkoholu, w końcu powie dość. Nadmiar toksyn może przekroczyć wydolność wątroby. Jeśli żywimy się produktami bogatymi w chemiczne dodatki i konserwanty, pracujemy w warunkach które zmuszają nas do wdychania toksycznych oparów i przewlekle stosujemy leki, wątroba może nie dać rady z ich usuwaniem i nadmiar toksyn zacznie kumulować się w organizmie. Toksyczne środowisko staje się wtedy podłożem wielu chorób.
Ograniczenie funkcji wątroby sprawia, że odpowiedzialne za oczyszczanie krwi stają się nerki . Jeśli styl życia i sposób odżywiania nie ulega zmianie, oprócz wątroby i nerek, obciążeniu ulega cały układ immunologiczny. Powstaje toksemia wewnętrzna objawiająca się bólami głowy, przewlekłym zmęczeniem, niedokrwistością, skurczami, alergiami oraz chorobami wątroby.
Co ciekawe i wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby wpływają na nasz stan emocjonalny. Osoba z przeciążoną wątrobą staje się drażliwa, nerwowa, często poirytowana.
O wątrobę warto dbać cały czas, nie tylko wtedy, kiedy już coś się dzieje. Zwłaszcza dotyczy to osób, które pracują w warunkach szkodliwych i muszą przewlekle zażywać leki. Te osoby o wątrobę muszą dbać szczególnie.
Muszę o tym powiedzieć. Lekarze leczą nas wyłącznie farmaceutykami bagatelizując znaczenie diety (wiem to z rozmów z moimi klientami). Bagatelizują, ponieważ na ogół nie mają takiej wiedzy (mają ci,  którzy sami się tym interesują). Niestety, w trakcie pięcioletnich studiów medycznych zaledwie trzy godziny poświęca się wpływowi żywienia na zdrowie. A z leczeniem jest jak z chodzeniem w ubłoconych butach po czystej podłodze. Lekiem na to schorzenie czyli na ten brud na podłodze jest wiadro, mop i woda z płynem. Ale na cóż się to zda, jak cały czas chodzimy w tych ubłoconych butach? Dopóki ich nie zdejmiemy, możemy w kółko tę podłogę tym mopem przecierać. Tak samo jest w chorobie. Jak przestaniemy brudzić złym odżywianiem, dieta pięknie wesprze farmakologię a w wielu przypadkach jest w stanie ją wyeliminować.


Zapamiętajmy!

Wątroba najbardziej regeneruje się między godziną 1 a 3 w nocy.


Dieta dla wątroby

Zalecenia diety "wątrobowej" nie są jednakowe dla wszystkich chorób wątroby i zawsze dopasowujemy je do rodzaju schorzenia. Zasady, które publikuję poniżej, dotyczą profilaktyki i sytuacji, kiedy w związku ze stylem życia musimy o tę wątrobę zadbać bardziej. Powiem dla przykładu. Przy dolegliwościach wątroby, np. u osób wychudzonych, wyniszczonych chorobą, pracujących w warunkach szkodliwych lub przewlekle zażywających leki, zwiększamy w diecie ilość białka (o tym, dlaczego, piszę poniżej), ale przy zapaleniu miąższu wątroby i marskości tę ilość redukujemy ponieważ w tych schorzeniach maleje tolerancja na białko. Nie jemy wtedy więcej, niż 30 gramów białka dziennie.

Podstawowe założenie dietetyczne dla osób chcących zadbać o wątrobę to:

* regularne spożywanie posiłków po to, aby nie przeciążać organów.

* całkowita rezygnacja z potraw smażonych. Chodzi o np. mięsa smażone w panierce, wszelkie placki, frytki, mięsa w formie tzw. gyros etc. Lekkie podsmażenie, zeszklenie warzyw do zupy czy leczo jest dozwolone.

* rezygnacja z tłustych mięs i przetworów np. pasztetów, kaszanek, kiełbas, kabanosów, boczków.

* rezygnacja z tłustych serów, smalców.

* nie jemy jajek na twardo. Chcąc zjeść jajko na kanapce gotujemy je na tzw. 3/4, aby żółtko było półtwarde. Absolutnie nie wolno jeść jajek przegotowanych, mających wokół żółtka taką ciemną obwódkę. 

* unikanie potraw ostro przyprawionych, pikantnych.

* unikanie dań marynowanych, z dodatkiem octu np. korniszny, sałatki w occie, śledzie w occie.

* całkowita rezygnacja z alkoholu.

* ograniczenie spożywania słodyczy do jednego dnia w tygodniu i jednej niedużej porcji. 

* absolutna rezygnacja z żywności gotowej, z konserwantami, sztucznymi dodatkami, barwnikami etc. Wszystkie posiłki przygotowujemy w domu ze świeżych produktów.

* spożywamy produkty o kwaśnym smaku ponieważ kwaśne stymuluje krążenie w wątrobie, eliminując zastoje. Ale nie wolno przesadzać z ilością. Nadmiar kwaśnego będzie powodował kurczenie się wątroby.

* u osób o prawidłowej masie ciała spożywamy ok. 1 grama białka na kilogram masy ciała. U osób o niskiej masie ciała tę ilość należy zwiększyć do 1,3-1,5 g/kg.  Zwiększenie podaży białka ma na celu uzupełnienie braków tkankowych i pobudzenie procesów odnowy uszkodzonej wątroby. Białko należy dawkować racjonalnie. To, że stymuluje funkcje regeneracyjne wątroby nie oznacza, że można je spożywać w nadmiarze. Jak to mówią, "co za dużo to niezdrowo" i zbyt duża ilość białka będzie powodowała zwiększenie stężenia amoniaku w krwi tętniczej.

* dopuszczalna ilość tłuszczu to 20-25 % w zależności od schorzenia. U osób które dodatkowo mają zaburzenia wydzielania żółci (żółć trawi tłuszcz) należy tę ilość jeszcze ograniczyć.

* właściwa podaż węglowodanów. Zbyt mała niekorzystnie wpływa na regenerację wątroby. Spożywamy węglowodany złożone.  Cukry proste przyczyniają się do podwyższenia poziomu triglicerydów w wątrobie oraz nasilają stłuszczenie.

* przewlekłe choroby wątroby powodują zaburzenia wchłaniania witamin i składników mineralnych dlatego dieta musi obfitować w te składniki.

* zaburzona zostaje zdolność do magazynowania witamin, najczęściej tych rozpuszczalnych w tłuszczach czyli A,D,E i  k a także witamin z grupy B, stąd należy zadbać o właściwą podaż tych składników.

W diecie "wątrobowej" znaczenie mają proporcje i właściwy balans między dostarczanym tłuszczem a błonnikiem, który zwiększa wydzielanie żółci która trawi tłuszcz.  

Wątroba lubi:

* pełne ziarno,

* zielone warzywa bogate w oczyszczający chlorofil,  

*  marchew, buraki, dynię, pietruszkę, czarną rzepę, białą rzodkiew,

* kiszonki oraz kwaśne owoce np. cytryna, grejpfrut, limonka ponieważ kwaśne stymuluje krążenie w wątrobie, eliminując zastoje. 

* z owoców także jabłka, pomarańcze,

* czosnek,

* oczyszczający skwalen (czytaj Skwalen z amarantusa - detoks absolutny)

* ostropest (czytaj o wartościach i działaniu ostropestu ). Leki ba bazie sylimaryny powstają właśnie z ostropestu.

* herbatę z mniszka lekarskiego ponieważ  neutralizuje kwasy, pobudza wątrobę do oczyszczania i usuwania odpadów wraz z żółcią,

* herbatę z korzenia mniszka i korzenia łopianu - działają odtruwająco,

*  liście karczocha ostowego (Cynara cardunculus L.)


Pisząc artykuł korzystałam z wiedzy zdobytej podczas lektury:
* http://esculap.com - portal medyczny dla lekarzy
* http://portalmedycznofarmaceutyczny.pl
* http://www.pfm.pl - portal farmaceutyczno medyczny
* Jedz i żyj zgodnie z porami roku; Energia Życia, Energia Pożywienia; Alchemia Pożywienia, - wszystkie książki Pani Bożeny Żak - Cyran
* Ukryta Prawda - T.Colin Campbell, Howard Jacobson
* Odżywianie dla zdrowia - Paul Pitchford
* Medycyna między wschodem a zachodem - Wiesława Stopińska

157 komentarzy:

 1. A ja tak bardzo lubię ostro przyprawione potrawy. Zresztą gdzieś czytałam, że ostre przyspiesza przemianę materii. Zgadzasz się z tym Gosiu? I czy ostra papryka może się przyczyniać do trądziku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Ostre pobudza metabolizm ale stosując jakąś nazwijmy to metodę, zawsze trzeba patrzeć na to jakim kosztem coś osiągamy. Dieta Dukana też była skuteczna tylko rozwalała nerki i wątrobę.
   Ostre przyprawy będą też wzmagały trądzik.

   Usuń
 2. Myślę, że warto jeszcze dodać, że przy antykoncepcji ostropest może zmniejszać działanie tabletek i tak jest też z niektórymi innymi lekami, niestety nie orientuje się jak to jest z mniszkiem, ale osoby przyjmujące leki przewlekle powinny to sobie sprawdzić.
  Jestem właśnie na kuracji retinoidami, która dość mocno potrafi obciążyć wątrobę, więc dla mnie post bardzo na czasie i na pewno z niego skorzystam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga leno, może napiszesz jak ostropest zmniejsza działanie antykoncepcji?

   Usuń
  2. Proszę tutaj artykuł, dość przystępnie napisany https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/natural/138.html
   Co prawda ten wpływ będzie różny dla każdej z nas, bo każdy organizm jest inny, ale jak już ktoś zażywa i tabletki antykoncepcyjne i ostropest to lepiej byłoby rozdzielić przyjmowanie np jak jedno bierzemy rano to drugie wieczorem :)

   Usuń
 3. Małgosiu,obliczyłam moje PPM i CPM według wzoru podanego prze Ciebie, CPM wyszło mi 1672. Myślisz, że gdybym stosowała Twój gotowy jadłospis to uda mi się schudnąć czy lepiej zejść do 1400kcl?
  Bardzo proszę o odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję za tak szybką odpowiedź, będę stosowała Twój jadłospis, mam nadzieję, że spadnie mi na nim parę kilo :-)

   Usuń
  2. Na pewno tak bedzie+dorzuc jakies cwiczenia,ruch.
   Jadlospisy i diety Malgosi sa the best:-)

   Usuń
 4. Witaj Małgosiu;
  Wykryto u mnie 2 naczyniaki (w tym jeden tzw. nietypowy)na wątrobie, posiadasz wiedzę co może być powodem ich powstania.
  Dodam, że jestem wegetarianką, jem dużo owoców i warzyw, alkoholu wogóle nie piję, papierosów nie palę.
  Bardzo się obawiam, ponadto otrzymałam skierowanie na rezonans magnetyczny celem weryfikacji.
  Czy rak często dotyczy tego organu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naczyniak to tak mówiąc bardzo w skrócie, "wybicie" naczyń poza ich miejsce naturalnego występowania. Bardzo możliwe że się wchłoną ale to temat dla lekarza specjalisty nie dla dietetyka.

   Usuń
 5. Małgosiu, jaki to jest oznak,że odczuwa się dolegliwości prawdopodobnie wątrobowe po 1) dłuższym spożywaniu czosnku 2) smażonych,tłustych potrawach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po spożyciu ciężkostrawnych potraw i po dużym objedzeniu odczuwalne jest takie kucie z prawej strony pod żebrami.

   Usuń
  2. Tak to prawda, a co to oznacza, jaki to stan chorobowy?

   Usuń
  3. ja też tak mam jak zjem właśnie czosnek albo danie typu pizza,co to znaczy to kłucie Małgosiu,czy to woreczek żółciowy?

   Usuń
  4. Woreczek żółciowy, usg.

   Usuń
 6. Malgosiu,
  Wlasnie zdiagnozowano u mnie cholestaze ciazowa i zlecono diete watrobowa. Takze ten artykul spadl mi jak z nieba ;). Czy jest cos jeszcze, na co powinnam uwazam?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olgo, miałam cholestazę w dwóch ciążach, w pierwszej dieta lekkostrawna + Biliepar I to był koszmar, w drugiej dieta +soki warzywne codziennie 2 szklanki, + Essentiale forte + ostropest 1 łyżeczka dziennie + Ursopol (wszystko po konsultacji z lekarzem) i do dnia porodu kwasy żółciowe i próby wątrobowe w normie i nic nie swędziało :)

   Usuń
  2. Bardzo dziekuje za odpowiedz! Czy lezalas dlugo w szpitalu? Ja juz 4 dzien, dziala to na mnie mocno depresyjnie :(

   Usuń
 7. Małgosiu piszesz, że jajko na twardo nie...
  A jak ma się do tego jajko w postaci kogiel-mogiel z utartym cukrem i łyżeczką kakao.
  Czy warto dodać odrobinę alkoholu, czy dla wątroby lepiej nie dokładać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kogel mogel można ale pamiętaj aby najpierw sparzyć jajka. Alkoholu nie dodawaj.

   Usuń
 8. Witam,
  Pani Małgosiu, pytanie z innej beczki, kupiłam sznycel z indyka z biedronki (firma Kraina Mięsa), pokroiłam te filety na paski, na patelnię wlałam trochę oleju rzepakowego, trochę wody i wrzuciłam tego indyka, chciałam żeby się poddusił. Z tego mięsa wyszło bardzo dużo takich dziwnych białych kulek, przypominających ścięte białko/ zważoną śmietanę. Było tego bardzo, bardzo dużo i nie zniknęło to w czasie duszenia. Musiałam to mięso przepłukać później wrzątkiem a i tak te farfocle zostały. Finalnie zjedliśmy odrobinę bo było niesmaczne, twarde i było na nim widać strukturę mięsa tak wyraźnie jakby ktoś ją odrysował, resztę wyrzuciliśmy. Pani Małgosiu, mam pyt., czy słusznie mi się wydaje, że ono było czymś nastrzykiwane? Mam zamiar napisać w tej sprawie do biedronki, zrobiłam zdjęcia tego czegoś co pływało w tym mięsie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na moje oko tak i w mojej ocenie (oczywiście na odległość bo nie widzę tego mięsa) mogło to być białko sojowe. Ja już się kiedyś sparzyłam na indyku z biedronki :((

   Usuń
 9. Małgosiu.Skutkiem postu na diecie diecie warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej jest szybka utrata wagi, jak ma się do stłuszczenia lub obciążenia wątroby?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tego nie wiem. O to już by trzeba zapytać samą dr. Ewę Dąbrowską która na pewno prowadzi karty pacjentów i bada efekty tej diety. Tak jak pisałam w poście na temat diety Dr. Ewy Dąbrowskiej, to jest dieta którą powinno się przechodzić pod kontrolą lekarską.

   Usuń
 10. Rewelacyjny post. Serdecznie Cię pozdrawiam. Ewelina K.😉

  OdpowiedzUsuń
 11. Małgosiu od 17 lat (z przerwami) leczę się lekiem hormonalnym Femoston mite (zanik miesiączki-niby nie ma przekazu z głowy do dołu + niski poziom hormonów badanych w czasie przerwy w braniu leków), bardzo boję się o moją wątrobę. Czy niniejszy lek może doprowadzić do zmian rakowych?
  Mam 35 lat i bez tych tabletek okresu niestety nie ma:( Co robić? Brać nadal leki?
  Bardzo boję się o moje zdrowie!!!
  Dodatkowo aby wspomóc wątrobę stosuję ostropest w tabletkach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinnaś stosować lekkostrawną dietę, ochronną, jak najbardziej naturalną. Ostropest jest jak najbardziej wskazany.

   Usuń
 12. Pani Małgosiu.Bardzo dziękuję za ten post o chorej wątrobie.Bardzo pomocne informacje.Niedługo wyślę formularz z prośbą o dietę na stłuszczenie wątroby.Wszystkie posty wspaniałe.Pozdrawiam cieplutko Urszula Klonowska.

  OdpowiedzUsuń
 13. Wątroba "lubi" też normalną rzodkiewkę ?
  a pietruszka ? to korzeń czy bardzie natka ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Normalną rzodkiewkę ale w niedużych ilościach. Bardziej jako dodatek np. starta do twarożku.
   Pietruszka korzeń ale natka też jest ok. z uwagi na chlorofil.

   Usuń
  2. ooo, to teraz wiem dlaczego po zjedzeniu pęczka normalnej rzodkiewki miałam tak ciężko w brzuszku :( i czasem coś kłuło
   czyli ostrożnie i z umiarem przy tej rzodkiewce.

   Usuń
 14. dzięki za super post.
  Czy można liczyć na post dotyczący odżywiania zdrowego dla nerek? plis

  OdpowiedzUsuń
 15. Pani Małgosiu Kochana proszę o post na temat wysokiego cholesterolu,borykam się z tym problemem od dłurzszego czasu,po 3 miesiecznej diecie zaproponowanej przez lekarza GUCIO nic nie zbiłam tego dziadostwa chol.cał-24,4 hdl-82,8 ldl-189,0 trójgicerydy-61,9.Zaglądam do pani codziennie.Pozdrawiam ELa

  OdpowiedzUsuń
 16. Cholesterol całkowity 284,4 wkradł sie jakiś błąd :) Właśnie robię peso z pani przepisu SUPER używam zamiast masełka.

  OdpowiedzUsuń
 17. Super blog. Ciekawe i interesujące informacje. Blog warty polecenia.

  OdpowiedzUsuń
 18. Tak, post na temat wydokiego cholesterolu bardzo by się przydał. :). Jestem za.

  OdpowiedzUsuń
 19. Czy przy cukrzycy 2 można stosować ostropest

  OdpowiedzUsuń
 20. U mnie w rodzinie mówiło się, że na wątrobę najlepsza jesienna (nie ma słońca) kuracja dziurawcem - herbatka na czczo. Masz doświadczenia?

  OdpowiedzUsuń
 21. Wątrobę ma się tylko jedną, więc powoli zacznę się odzwyczajać od ostrego jedzenia. Pora odkrywać nowe smaki:-)

  OdpowiedzUsuń
 22. Witam mam trochę pytanie nie na temat. Czy to co jemy wpływa na długość naszego życia a może geny też wpływają?? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście że ma wpływ. Jeśli źle się odżywiamy wolne rodniki skutecznie skrócą nam życie.

   Usuń
 23. Małgosiu,jak sprawdzić czy też jakie objawy dają problemy z trawieniem żółci?

  OdpowiedzUsuń
 24. Malgosiu poradz...Mam 25lat,odzywiam sie zdrowo,ale mam problem z trądzikiem. Tydzień temu wykluczylam nabiał (test fd wykryl nietolerancje) i strasznie wysypalo mi szyję( te pryszcze az bola). Czy organizm sie oczyszcza i dlatego ten wysyp? Na twarzy już jest trochę lepiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, organizm się oczyszcza i może to potrwać nawet 2-3 tygodnie.

   Usuń
 25. Pani Małgosiu, jeśli ćwiczę 5 razy w tygodniu, 2 razy pływam na basenie po 45 min,a 3 razy
  ćwiczę przed laptopem po 40 min z Ewą Chodakowską to przez ile powinnam pomnożyć PPM?

  OdpowiedzUsuń
 26. W końcu to, czego szukałam!
  Choruje na raka dróg żółciowych. Przerzuty do wątroby i kości. No dobra... Wątroby to ja prawie nie mam, tyle jest na niej guzów. Ale nie o to chodzi.
  Każdy dietetyk mówi mi coś innego.
  Jestem w trakcie chemioterapii i sterydoterapii. I nie mam zielonego pojęcia, jak rozłożyć białko, węglowodany i tłuszcze tak, aby to miało jakiś sens. I jak wyliczyć odpowiednią ilość kalorii? Czy powinnam zjadać ich więcej czy mniej niż pokazują standardowe kalkulatory?
  No i najważniejsze - o jakiej porze dnia łykać Encorton, aby przestać tyc?
  Muszę nieco schudnąć, bo kręgosłup nie dość, że zraczaly to jeszcze ja z BMI 41... Nie ma to jak przytyć 40kg na chemii ;)
  Z góry bardzo dziękuję Ci za odpowiedź!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lucyna pacjentów onkologicznych nie prowadzę online.

   Usuń
  2. Przeczytaj "ukryte terapie" J.Zieby - otwiera oczy na wiele spraw. ..

   Usuń
 27. Świetny post ! Z resztą jak każdy inny w dziedzinie dietetyki i fizjologii. Dziękuję Ci Małgosiu za Twojego bloga ( :

  OdpowiedzUsuń
 28. Małgoś od tygodnia meczy mnie zgaga. Nadeszła jesień i myślę, że dużo osób ma podobny problem. Co zjem to mnie morduje. Pije alugastrin i manti, pomaga mi, ale może znasz jakiś sposób, żebyśmy my zgagowcy mogli sobie pomóc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszelkie żołądkowe historie odzywają się na jesień.

   Usuń
  2. Dlaczego na jesień????

   Usuń
  3. Tak już jesteśmy skonstruowani. Kalendarz medycyny chińskiej pięknie obrazuje jakie organy w jakim czasie się "odzywają" i to się potwierdza w praktyce ;)

   Usuń
  4. Dziekuje, a to ciekawe, nigdy o tym nie słyszałam.

   Usuń
  5. Tez od ok 2 tyg mam codziennie zgage i zastanawiałam się właśnie skąd to cholerstwo. Jem jak zawsze. .

   Usuń
 29. Malgosiu czy ja moglabym Ciebie poprosic o polecenie jakiejs ksiazki z chinskiej medycyny? Tyle jest tego na rynku, ale nie wiem czy niosa za soba jakas sensowna tresc. Jezeli jakas znasz i polecasz to podziel sie prosze z nami. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 30. Małgosiu,czy w diecie dla osoby z chorym żołądkiem wywary mięsne są ok?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zniszczona błona śluzowa żołądka i bakteria HP.

   Usuń
  2. Przy zniszczonej błonie śluzowej nie. Twoja dieta musi być mocno lekkostrawna. Dzień zaczynaj od wypicie takiego glutka, kisielu z mielonego siemienia lnianego i do przygotowywania potraw używaj masła klarowanego.
   O tym dlaczego jest zalecane u osób z problemami ze śluzówką żołądka pisałam w poście o maśle Ghee.

   Usuń
  3. Dziękuję ślicznie.

   Usuń
  4. Spotkałam się ze stwierdzeniem,że kolagenowe zupy wręcz pomagają odbudować błonę śluzową żołądka, co o tym myślisz Małgosiu.

   Usuń
  5. Nie słyszałam o kolagenowych zupach. Wiem że jeśli mamy niedobory kolagenu i z tej przyczyny robią nam się zmarszczki to nie jest tak że łykając tabletkę pójdzie on akurat w te zmarszczki. Pójdzie tam gdzie jest najbardziej potrzebny np. do chrząstek stawowych.

   Usuń
  6. Zupy kolagenowe czyli długo gotowane,aby wydobyć kolagen.

   Usuń
  7. Też.. np. całe udka z kurczaka długo gotowane + kawałek wołowiny z kością. Co o tym myślisz?

   Usuń
  8. Generalnie ja bym unikała wywarów i w ogóle tłustych rzeczy. To też jest kwestia indywidualna ale ja widzę po moich klientach że zupy na wywarach warzywnych są dobrze tolerowane a wcześniej jak jedli tradycyjne zupy na wywarach mięsnych to odczuwali na żołądku.

   Usuń
  9. Dziękuję za rady. Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 31. Małgosiu,czy komosa ryżowa i amarantus nadają się na diecie dla osoby z helicobakter pylori? Jesli tak to czy muszą być zblendowane ( chodzi o to,czy te ziarenka drażnią żołądek). z góry dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nadają się i ugotowane nie muszą być blendowane. Jesz je jak kaszę.

   Usuń
  2. Próbuje dostosować dietę dla siebie. Amarantus mimo,ze male kuleczki nie drażnią żołądka, a owoce z pestkami małymi juz tak.. A pestki z pomidora?

   Usuń
  3. Ale jak owoce przetrzesz przez sito to już nie. Pestki z pomidora na ogół nie drażnią, ale skórka już tak.

   Usuń
 32. Czy mogłabyś proszę polecić firmę soku z żurawiny.

  OdpowiedzUsuń
 33. Oj Gosiu, świetny artykuł, tyle się z niego dowiedziałam. Czytam Twojego bloga niemalże od początku, ale nigdy na 100% nie przeszłam na tą "jasną stronę mocy", mam skłonności do przejadania się, uwielbiam słodycze, białe bulki z serem żółtym, masło orzechowe ze słoika. Mam wzw B i jakoś mimo tego, ze sama z słyszałam o dietach wątrobowych to żaden z lekarzy nigdy nawet słowem nic nie powiedział o diecie. Masz racje Gosiu, ten artykuł mi dużo uświadomił, mam dzieci jestem mloda nie mogę siebie niszczyć sama. Co mnie zszokowało to te jajka, ja właśnie tak gotuje aż są sinawe dookoła bo takie najlepsze do pasty z cebulką. O co chodzi z tym jajkiem? A i z czasu jem paprykę, czy lepiej zrezygnować? Dziekuje Gosiu za ten artykuł ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jajka z ciemną obwódką są bardzo ciężkostrawne. Nie jadaj takich.
   Paprykę generalnie możesz ale jeśli masz po niej wzdęcia jedz pieczoną bez skóry.

   Usuń
 34. Małgosiu, mam problem z określeniem stopnia swojej aktywności fizycznej.
  Moja aktywność to 5 razy w tygodniu trening składający się z:
  - 20 min skakania na skakance (umiarkowanie intensywny),
  - 10 min Mel B na pośladki lub nogi,
  - Mel B abs lub brzuch.
  Przez ile powinnam pomnożyć swoje PPM? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie te ćwiczenia wyglądają na naprawdę intensywne. Czy 1,2 to nie będzie za mało?

   Usuń
  2. a to ile mniej więcej czasowo powinny trwać żeby móc je zaliczyć do "1,4"?

   Usuń
  3. Przynajmniej godzinę. Jeśli ćwiczenia są siłowe i częste to 45 minut.

   Usuń
 35. Bardzo pouczająca lektura, jak zawsze. Twój bóg jest obłędny. Bardzo lubię Twój styl pisania, taki merytoryczny, ale z przekąsem ( jak o tej budzie spod dworca, czy Twoją odpowiedzią na któryś kąśliwi komentarz, że zamierzasz żyć długo i odchować wnuki) Uwielbiam tego bloga :-D

  OdpowiedzUsuń
 36. Gosiu tyle czasu trzymałam się zdrowego racjonalnego żywienia, ale teraz wraz ze zmianami w życiu, większymi problemami zaczęłam zajadać stres głownie słodyczami.. jest tak że cały dzień trzymam się zdrowego menu a wieczorem sięgam po tabliczkę czekolady, batona itp. i jem do oporu nie mogę wręcz przestać ? Słyszałam że suplementacja chromem zmniejsza ochotę na słodyczę ? to prawda? proszę o pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj post o napadach na słodycze i kompulsywnym objadaniu.
   Przypuszczam że w dzień jesz po prostu za mało i wieczorem następuje spadek cukru, stąd ochota na słodkie.

   Usuń
  2. być może bo często moim drugim śniadaniem jest tylko jabłko w obawie aby nie zjeść za dużo :/ a co z chromem polecasz ?

   Usuń
  3. Możesz sobie połykać jak już ciężko Ci zapanować ale nie przesadzaj z tym chromem i nie bierz go długo.

   Usuń
 37. Małgosiu, tak już wcześniej pisałam leczę się lekiem Femoston mite (17 lat). Wiem, że nie preferujesz leczenia hormonami ale bardzo proszę o opinię z Twojej strony czy to lek niebezpieczny. Wiem też że masz zaprzyjaźnioną lekarkę-ginekolog czy mogłabyś zasięgnąć jej opinii jako fachowca.
  Zastanawiam się nad przerwaniem kuracji, tylko co dalej...?
  Będę niezmiernie wdzięczna za pomoc.
  Z góry serdecznie dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wolałabym nie wypowiadać się na temat terapii zaleconych przez lekarza.

   Usuń
 38. Ciekawe, ciekawe, nie powiem że nie :) A jak ma się dieta dla wątroby do diet polecanych dla zdrowia innych elementów ciała jak mózg, mięśnie czy serce?
  I dlaczego "jajka przegotowane" są absolutnie niepolecane? Zafrapowało mnie to :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jajka przegotowane są bardzo ciężkostrawne.
   Jeśli chodzi o dietę wątrobową plus inne schorzenia to trzeba je zawsze dopasowywać. Dieta wątrobowa w żaden sposób nie zubaża nas w składniki potrzebne dla serca czy mózgu.

   Usuń
  2. A! Myślałem, że coś strasznego odkłada się w tej ciemnej otoczce w jajku.Uff.
   Skoro dieta wątrobowa nie szkodzi sercu i mózgowi, to faktycznie warto ją poważnie rozważyć. Dzięki za post i wyjaśnienie :)

   Usuń
 39. Gosiu nie stać mnie na mięso ekologiczne a z tego co u ciebie wyczytałam tylko takie warto jadać.. powiedz mi proszę czy warto zastąpić takiego kurczaka np mozzarellą? ona też ma dużo białka z tego co mi wiadomo. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szukaj w sklepach kurczaków zagrodowych. Nie są karmione karmami z GMO i nie są na antybiotykach. Ostatnio widziałam takiego kurczaka z Podlasia w lidlu.

   Usuń
  2. A słyszałaś o tych kurczakch "Farmio" ? Jajka też mają z tej firmy
   http://www.farmio.com/kurczak-babuni-farmio

   Usuń
 40. Czy można liczyć na jakiś post o zatrzymywaniu się wody w organizmie ? Pytam bo jest Pani dla mnie skarbnicą informacji o zdrowiu :D

  OdpowiedzUsuń
 41. Hej Gosiu, napiszesz coś o miso i czarnym ryżu? Podobno to superfoods..

  OdpowiedzUsuń
 42. Świetny artykuł, bardzo wyczerpujący i rzetelny. Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 43. A ja mam pytanie odnośnie czarnej herbaty. Czy nie jest ona szkodliwa? Czy Ty Małgosiu pijasz ją z cytryną?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czarną pijam bardzo rzadko. Nie powinno się jej pić do posiłków bo utrudnia przyswajanie żelaza.

   Usuń
 44. Gosiu a co sądzisz o takim cappuccino w proszku z Mokate? Czy można raz na jakiś czas wypić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osobiście tego nie pijam. To produkt mocno przetworzony i ma z tego co się orientuję bardzo dużo cukru.

   Usuń
 45. Czy mogłabyś napisać coś o Omega 3 i Omega 6? Korelacji tychże, skutkach niedoboru, nadmiaru? Słyszałam że nadmiar omega 6 prowadzi do stanów zapalnych w organizmie. Zastanawiam się czy może powodowć wzrost przeciwciał tarczycowych i czy ewentualnie jest jakieś badanie na podstawie którego można ocenić poziom omega 3 i 6 w organizmie

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 46. Malgosiu ostatnio w tv oglądałam program w ktorym pani opowiadala o dzialaniu pestek moreli ale mowila ze trzeba brac 1pestke na 5kg masy ciala czy to sa dawki terapeutyczne w przypadku nowotworow zdiagnozowanych juz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Pisałam o tym. W zakładce Trochę zdrowia znajdziesz artykuł na temat amigdaliny z gorzkich pestek moreli.

   Usuń
  2. Malgosiu czytalam oczywiscie artykuł ale chcialam ustalic dawkowanie czy te 5pestek na kg masy ciala to możliwe?

   Usuń
  3. Nie, nie. Nie na kilogram masy ciała. Ja biorę 4 pestki na dobę.

   Usuń
 47. Małgosiu, a jaka jest Twoja opinia na temat kolagenu? Chodzi mi o suplement. Warto w niego zainwestować czy to nabijanie ludzi w butelkę?

  OdpowiedzUsuń
 48. Gosiu a jak ktoś zamówi u Ciebie dietę na odchudzanie, a po załóżmy 3 miesiącach trzeba będzie pokombinować z ilością kcal to da się to zrobić poprzez konsultracje czy trzeba zamawiać kolejną dietę? A no i co z owocami i warzywami- można wymieniać oczywiście nie na banana? :)

  Dziękuje!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Owoce i warzywa można wymieniać.
   Jak zamawiasz dietę, ja ją konstruuję tak abyś stosowała ją 2-3 miesiące. Zazwyczaj moi klienci stosują 2 miesiące a potem zmieniamy proporcje.
   Możesz też stosować dalej tę samą ale ja Ci piszę co zmieniasz.

   Usuń
 49. Hej Małgosiu a ja zupełnie nie na temat.
  Wyslalam forlumarz diety dnia 7 wrzesnia 2015 a nadal nie dostalam wyceny. Z tego co pisze na stronie widze ze juz powinnam go miec.
  Zagubilam sie gdzies czy moj e-mail nie dotarł?

  OdpowiedzUsuń
 50. Przepraszam, że w tym miejscu, ale bardzo zależy mi na odpowiedzi, dlatego ponawiam swoją prośbę. W przyszłą sobotę idę na wesele. Pech chciał, że będzie to na krótko przed menstruacją, a wtedy zazwyczaj jestem wzdęta i opuchnięta. Mam też problemy z jelitem drażliwym. Proszę o radę, czy przez ten najbliższy tydzień przed weselem mogłabym jakoś "specjalnie" się odżywiać, aby zminimalizować te nieprzyjemne objawy. Może tak jak w czasie detoksu lub coś podobnego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Jedz posiłki płynne czyli koktajle, musy owocowe, musy owocowo - warzywne , zupy, lecza.

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

   Usuń
 51. Wątroba lubi kwaśne... Czy to znaczy, że przy stłuszczeniu wskazana jest kapusta kiszona? jeśli tak to surowa czy gotowana?
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 52. Swietny timing - akurat jestem na diecie watrobowej, bo przechodze mononukleoze. Dzieki za informacje! Sporo sie naczytalam o tej diecie i konsultowalam to z lekarzami. Wg mojego researchu czosnek, pelne ziarno i kiszonki kapustne sa szkodliwe - poza tym szkodzi kawa i kakao. Tyle jest tych teorii, ze ciezko sie doszukac prawdy... Sluchalam tez niedawno wywiadu z profesorem hepatologiem - super specjalista - ktory mowil, ze dieta w ogole nie ma znaczenia dla wiekszosci schorzen watroby (wyjatki to marskosc i otluszczenie); oczywiscie alkohol ma wplyw bo to toksyna. Moj doswiadczony lekarz domowy mowi to samo. Ale jakos ciezko mi sie przekonac do takich stwierdzen i pozostaje przy staromodnym podejsciu, ze dieta ma wplyw :) Stosuje rygorystyczna diete watrobowa odkad mam diagnoze i transaminazy cudownie mi spadly - byc moze czesciowo dzieki wzorowej diecie :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 53. Gosiu, od dawna czytuje Twojego bloga i czerpię z niego wiele informacji. Może Ty zdołasz mi pomóc.
  Czy jedzenie może wpływać na kondycję naszego języka? Od lat cierpię na bolesne pęknięcia na całej jego powierzchni, wciąż mnie boli. Różne produkty powodują że aż staje kołkiem np. świeże pomidory albo banany. Czy jest jakiś ratunek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam takiej wiedzy skąd się to bierze i jak temu zaradzić.

   Usuń
 54. Gosiu, czy mogłabyś podpowiedzieć, jakie składniki przydadzą się osobie, po nadużywaniu alkoholu, tak dla oczyszczenia i regeneracji? Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dieta warzywna + ostropest lub sylimaryna która jest wyciągiem z ostropestu. Odstawienie mięsa na czas kuracji i wszelkich potraw ciężkostrawnych.

   Usuń
 55. Witam, miałam dziś gastroskopię i wyszło, że mam nadżerki na żołądku, proszę o serdeczną pomoc, jaką dietę stosować/lub co wykluczyć/ aby wspomóc farmakoterapię. Bardzo dziękuje. Pozdrawiam Dorota

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę zapoznać się z zaleceniami diety lekkostrawnej. Post jest w zakładce Trochę Zdrowia.

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję.

   Usuń
 56. Witam, czy sa produkty ktore bedą działały na wątrobę oslonowo przy zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 57. To ciekawe. Mam hcv, w szpitalu lekarz hepatolog mi powiedział, że nie ma czegoś takiego jak dieta wątrobowa. Mam się odżywiać zdrowo, jeść to, na co mam ochotę. Jedyne czego mi nie wolno to oczywiście alkohol.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ręce mi opadły. Powiem tylko tyle. Na 5 letnich studiach medycznych są 3 godziny z wpływu odżywiania na przebieg chorób. Lekarze zwyczajnie nie wiedzą takich rzeczy. Wiedzą Ci którzy chcą.

   Usuń
  2. No takich mamy lekarzy... Rozumiem, że powinnam stosować się do zaleceń powyżej? Oprócz wirusa jestem zdrowa, zwłóknienie wątroby na poziomie F0/F1, czyli jest w bardzo dobrym stanie, enzymy rownież w normie.

   Usuń
 58. Małgosiu,
  po jakim czasie zaczynamy chudnać?super rady nam dajesz:)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 59. Małgosiu, chciałabym schudnąć 3kg ale wg Twojego wzoru przy aktywności fizycznej 1,2 mogę przyjąć tylko1470kal. Do ilu kalorii dziennie mam "zejść" żeby schudnąć te 3 kilogramy?
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 60. A przy stłuszczeniu wątroby trzeba stosować coś specjalnego?
  Pozdrawiam
  Ania

  OdpowiedzUsuń
 61. czy przy stłuszczeniu wątroby można jeść na drugie śniadanie płatki owsiane ( zalane na noc) z tartym jabłkiem ?
  I czy można spożywać kiszoną kapustę .
  Pogubiłam się w zaleceniach dla wątroby . Dziękuję i Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 62. Małgosiu kochana w związku z tym iż jesteś specjalistą mam do Ciebie takie pytanie: jaka jest dzienna norma błonnika, którą powinno spożyć 2 letnie dziecko? Czy istnieje coś takiego? Jeśli tak to ile wówczas powinno dziecko wypić plynów na dzień? Pytam, ponieważ moja córka ma ostatnio problemy ze zrobieniem kupki. Nie robiła już normalnej kupki 5 dni. Popuszcza tylko takie małe dziwne plastelinowe, ciągnące się balaski, które odparzaja jej pupę :-( Byliśmy z tym u lekarza, który zalecił zdrową dietę (owoce, warzywa, otręby itp) plus probiotyk w kropelkach i łagodny środek przeczyszczajacy. Stosowaliśmy się do zaleceń i wszystko było dobrze. Jednak do czasu odstawienia lekarstw. Pomimo utrzymania zdrowego jedzenia problem powrócił :-( Już nie wiem co mam o tym myśleć. Jesteśmy zapisani znowu do Pani doktor, ale nie wiem co to może być. Martwię się, ponieważ córka nigdy nie miała podobnych problemów. Dodam jeszcze, że córka cały czas jest na piersi. Czy to może być przyczyna problemów z kupką? Przepraszam, że tak się rozpisałam, ale cenię sobie Twoje rady i jestem ciekawa Twojej opinii Gosiu. Z góry bardzo dziękuję :-) Pozdrawiam. Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ile mi wiadomo to takich ilościowych norm nie ma. Aczkolwiek może są. Ja nie słyszałam. Są zalecenia żywieniowe.
   Drogowskazem u Was jest ta kupa i problemy po odstawieniu leków. To by świadczyło o jakiejś nietolerancji. Czy robiliście małej badania w kierunku nietolerancji? Ja bym zaczęła od tego.

   Usuń
 63. racja :):):)):):):))

  OdpowiedzUsuń
 64. Nie wiedziałam, że wątroba jest aż tak ważna!

  OdpowiedzUsuń
 65. To, że wątroba reguluje gospodarkę żelazem jest dla mnie niespodzianką :)

  OdpowiedzUsuń
 66. Moja mama dowiedziała się od znajomej,by pić sok z czarnej porzeczki. Przynajmniej szklankę dziennie.Wypróbowała to na sobie. Już po tygodniu poczuła się lepiej. Nie miała kłuć w boku ani wzdęć. Ponoć ktoś z rodziny tej znajomej miał bardzo chora wątrobę i ten sok mu pomógł. Może warto pic ten sok

  OdpowiedzUsuń
 67. Super artykuł.Tak się składa,że mój mąż ma problemy z wątrobą.Niestety prowadzi go jakiś konował bo nawet nie wie z czego ma uszkodzoną wątrobę?Wysoki Alat i Aspat a do tego bardzo wysoki cholesterol całkowity oraz frakcja LDL.Od roku hepatolog leczy go suplementami diety,które mozna kupić w każdej drogerii.Masakra

  OdpowiedzUsuń
 68. Małgosiu jakie zioła lub jaką dietę polecasz na pozbycie się torbieli na wątrobie?

  OdpowiedzUsuń
 69. Dzięki za ten artykuł, od zawsze mam problemy z trawieniem, słabą wątrobę i bóle brzucha, staram się sobie pomóc biorąc różne ziółka i suplementy. Ostatnio łykam koci pazur tabletki i jest lepiej, ale już organizm się przyzwyczaja i muszę zmienić ten środek. Takie życie :)

  OdpowiedzUsuń
 70. Nie wszystko da się zjeść z tego co podałaś. Jeżeli ktoś ma refluks i podejrzenie przepukliny żołądka na kwaśne rzeczy się nie zdecyduje. Co wtedy ?

  OdpowiedzUsuń