poniedziałek, 7 marca 2016

Wszystko co powinnaś wiedzieć na temat niedoczynności tarczycy, aby umieć rozmawiać z lekarzem i mieć pewność, że jesteś leczona prawidłowoDzisiejszy tekst da do myślenia wielu z Was, chorym na niedoczynności tarczycy. Być może wywróci Wasze życie do góry nogami. Niemniej jednak muszę go napisać.
Nie wspominałam Wam o tym, ale pół roku temu podczas badań profilaktycznych okazało się, że mam podwyższone TSH. Nie przeraziło mnie to ponieważ wiedzę na temat chorób tarczycy mam sporą i każdego dnia pracuję z pacjentami z chorą tarczycą układając im diety. 
Znam też dobrego lekarza, który mnie słucha, a pacjentem łatwym nie jestem bo mam tę wadę, że lubię się mądrzyć. Niewielu lekarzy umie z takimi ludźmi wytrzymać, dlatego tym bardziej cenię moją Panią doktor. Sama zlecam sobie badania i sama je analizuję. Mój lekarz jest mi potrzebny tylko do rozmowy i potwierdzenia tego, co sama wydedukuję. Nasza współpraca układa się bardzo dobrze.
Co ważne. Nie jestem leczona farmakologicznie, a moja tarczyca pracuje prawidłowo. TSH mam już w normie, a wszystko to za sprawą małych zmian w diecie, poprzedzonych szczegółowymi badaniami które pokazały, co obciążyło tarczycę na tyle, że poskutkowało zwiększeniem TSH .
O co chodzi? Musicie wiedzieć, że TSH nie zawsze jest podwyższone, ponieważ choruje sama tarczyca. Najczęściej w organizmie ma miejsce coś, co tarczycę obciąża, i zanim przepisze się receptę na hormony, należy szukać przyczyn zmniejszonej wydajności pracy tarczycy.
Z tego tekstu dowiecie się, czego musicie wymagać od swojego lekarza i jak się zachowywać podczas wizyty. Pamiętajcie, że Karta Praw Pacjenta gwarantuje Wam prawo do informacji na temat zaproponowanych metod leczenia.
Aby była jasność. Nikogo absolutnie nie namawiam do zaprzestania leczenia farmakologicznego, ale do wykonania kilku podstawowych badań, które mogą rzucić nowe światło na Waszą sytuację. 

No to zaczynamy ;)

Żyjemy dziś bardzo szybko. Spieszymy się do pracy, w której czeka na nas mnóstwo spraw na wczoraj. Nie zawsze spotykamy tam też ludzi, których lubimy. Z badań wynika, że ponad połowie z nas działają na nerwy ludzie z którymi pracujemy. Bywa, że nasi przełożeni przenosząc swoje prywatne problemy do pracy, wprowadzają nerwową atmosferę doprowadzając do tego, że cała załoga pracuje w stresie. Po pracy spieszymy się do domu. Stresujemy się, czy zdążymy na autobus, po dzieci do przedszkola, zrobić obiad zanim rodzina umrze z głodu... i można by wyliczać w nieskończoność momenty, w których ciśnienie idzie nam niebezpiecznie do góry.
Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia, i tak było, jest i będzie. Jeśli jednak nie nauczymy się go opanowywać, bezwzględnie odbije się na naszym zdrowiu, a w szczególności na naszej tarczycy.

Co się z nami dzieje pod wpływem stresu?

Można by zapytać "a do czego ten stres jest nam w ogóle potrzebny"? Mówi się, że zwiększa produkcję wolnych rodników i że w ogóle piękności i zdrowiu szkodzi.
Opowiem na prostym przykładzie. Wyobraź sobie, że spacerujesz w parku słuchając śpiewu ptaków i podziwiając zieleniącą się trawę, aż tu nagle spostrzegasz, że w Twoim kierunku biegnie szczekający bulterier bez kagańca? Co robisz? Zaczynasz się modlić? Próbujesz obezwładnić go wzrokiem? Nie, nie. Założę się że zaczniesz biec ile sił w nogach. To prawidłowa reakcja sterowana kortyzolem wespół z adrenaliną i noradrenaliną. Krew zacznie Ci szybciej krążyć, zwiększy się napięcie mięśni i częstotliwość rytmu serca. Wszystko po to, abyś działał. No i co równie ważne, musisz mieć siłę, aby dobiec do bezpiecznego miejsca, więc kortyzol podniesie Ci stężenie glukozy we krwi.
Pomyśl teraz co się stanie jeśli bulterier będzie za Tobą biegał cały dzień? Albo będzie się przyczajał i gonił kilka razy w ciągu dnia? Myślisz teraz, " to mało prawdopodobne" ? I dobrze myślisz. To powinno być mało prawdopodobne, ponieważ gdyby tak było, to długo byś nie pociągnął.
Stres jest człowiekowi potrzebny jako stymulator, mobilizator do działania.
Poziom kortyzolu we krwi rośnie rano, ponieważ potrzebujemy sygnału do wstania z łóżka. Później w miarę upływu dnia spada, aby najniższą wartość osiągnąć wieczorem. To sygnał, że pora kłaść się do łóżka i zregenerować po całym dniu. No właśnie. A jeśli zestresowaliśmy się wieczorem, np. oglądając horror, kłócąc się z mężem, czy analizując stresujący dzień w pracy? Poziom kortyzolu wzrasta wtedy, kiedy powinien być na niskim poziomie. Źle śpimy. Rano wstajemy zmęczeni. Przerabialiście to?
A co z osobami, które pracują na zmiany, także w nocy. Kortyzol jest tu jak na huśtawce.
Organizm, w którym poziom kortyzolu skacze jak na huśtawce i do tego jest stale na podwyższonym poziomie, nie będzie działał prawidłowo.

Kortyzol a tarczyca!

Dla tych, którzy nie znają tematu. Tarczyca wytwarza dwa hormony, tyroksynę (T4) i trójjodotyroninę (T3). Kontrolę nad nimi sprawuje hormon tyreotropowy TSH wytwarzany przez przysadkę mózgową. T4 jest formą nieaktywną. Aktywną postacią hormonu tarczycy jest T3, więc aby tarczyca działała prawidłowo musi dość do konwersji, czyli przekształcenia się T4 w T3. 
Co się z nami dzieje w sytuacji przewlekłego stresu?
Kortyzol po pierwsze zaburza konwersję T4 (tyroksyny) do T3 (trójjodotyroniny), ale też bardzo często doprowadza do przekształcenia się T3 do RT3 czyli tzw. odwrotnego T3, reverse T3.
RT3 jest nieaktywną formą T3, więc na nasz organizm nie działa .
UWAGA! RT3 wytwarzane jest także w niedoborach witaminy B12, kwasu foliowego lub zbyt niskiego IG diety. Po co tak się dzieje? Wyobraźcie sobie wojnę, głód. Jecie niedoborowo, bardzo niskokaloryczne. Jak reaguje organizm? Zwalnia metabolizm abyście przeżyli. RT3 ma tu kluczową rolę.
Jeśli jesteś na diecie ubogokalorycznej, z małą ilością węglowodanów, i nie chudniesz mimo ćwiczeń, masz odpowiedź, kto jest winowajcą.
Podwyższony poziom kortyzolu przyczynia się także do zmniejszenia zdolności wątroby do usuwania nadmiaru estrogenu. Ten z kolei blokuje T4 i sprawia, że nie zachodzi konwersja do T3. Sami widzicie, że hormony są ze sobą ściśle powiązane.
Każda Pani, która z jakichkolwiek powodów zażywa środki antykoncepcyjne (zawierające estrogen), powinna badać poziom kortyzolu, aby nie doprowadzić do subklinicznej niedoczynności tarczycy. 
Każda Pani 25 + która boryka się z kłopotami z cerą powinna zbadać poziom estrogenu i kortyzolu, aby nie doprowadzić do subklinicznej niedoczynności tarczycy.

Kwestia kolejna, aby doszło do konwersji T4 do T3 potrzebujemy sulfatazy, enzymu produkowanego przez bakterie jelitowe. Już ojciec medycyny Hipokrates wieki temu mówił, że zdrowie bierze się z jelit. Każdy, kto ma niedoczynność tarczycy, musi bezwzględnie zadbać o prawidłową pracę jelit. Kluczowy jest stan mikroflory.
Jeśli mając niedoczynność tarczycy odczuwasz dolegliwości trawienne (wzdęcia, gazy, pełność) i Twój lekarz to ignoruje przepisując tylko leki, zmień lekarza. Żadna dawka leków nie pomoże jeśli masz zaburzenia mikroflory. Jeśli masz zaburzenia wytwarzania sulfatazy, to choćbyś kilogramami brała T4 (główny składnik leków na niedoczynność np. Letrox lub Euthyrox) nie dojdzie do konwersji, a Ty zafundujesz sobie oporność komórek na hormon tarczycy. Będziesz łykać hormony, a objawy niedoczynności pozostaną. Dalej będziesz tyła. Będziesz zmęczona, podenerwowana, obrzęknięta, zniechęcona.
Koniecznością jest zbadanie, czy nie masz nietolerancji pokarmowych wywołujących stan zapalny, oraz zastosowanie diety regulującej pracę jelit i zwiększającej produkcję bakterii acidofilnych w przewodzie pokarmowym. Kluczem jest dieta bogata w błonnik. To błonnik stanowi podłoże do rozwoju bakterii acidofilnych. 

Diagnostyka, czyli musisz wiedzieć, czego oczekiwać o lekarza

A teraz kwestia kluczowa, abyście wiedzieli, czego oczekiwać w gabinecie lekarskim.
Ja jestem trudna, bo co nieco wiem i nie boje zadawać podchwytliwych pytań. Nie boję się też dyskutować, jeśli z czyś się nie zgadzam.
UWAGA! Dyskutował z Wami będzie tylko dobry i mądry lekarz. Ten który nie ma wiedzy dyskutował nie będzie, bo będzie się bał, że go zagniecie wiedząc więcej. Wielu lekarzy wyszło z uczelni 20 lat temu i zapomnieli, że medycyna cały czas się rozwija, prowadzone są nowe badania etc.
Jak trafiać do dobrych lekarzy. To proste. Sami selekcjonują się na wizytach ;). 
Jeśli lekarz zleca Wam tylko TSH, to nic tylko usiąść i płakać. Cóż z tego że TSH macie w normie jak nie zachodzi konwersja. Jeśli łykacie Euthyrox, to duża ilość T4 sprawi, że TSH będzie w normie, ale tarczyca nie będzie pracowała prawidłowo. Wy dalej będziecie tyły, będziecie ospałe, zniechęcone etc.  Kluczem jest pełen obraz. TSH, T4 i T3 a konkretniej FT4 i FT3 czyli tzw. formy wolne.
Pracując z moimi klientami czuję się czasem jak dziwoląg. Mówię im o rzeczach, które powinni wiedzieć od lekarza prowadzącego. Czuję się z tym strasznie. Dlatego, że ja nie jestem od tego i ilość osób jakim mogę pomóc jest ograniczona i przeraża mnie myśl, że mnóstwo ludzi jest źle diagnozowanych i źle leczonych.
Osobom z niedoczynnością tarczycy lekarze przepisują na ogół Letrox lub Euthyrox czyli wolną tyroksynę (FT4). Super, jeśli nie macie problemów z konwersją. Jednak, jeśli bierzecie leki, a dalej tyjecie i macie ochotę rzucić się z mostu, zbadajcie poziom estrogenu we krwi i kortyzolu, bo inaczej na nic Wasze faszerowanie się lekami. Konieczne jest także upewnienie się, że żaden z pokarmów nie powoduje w organizmie stanu zapalnego, czyli w skrócie, że nie macie nietolerancji pokarmowej.
Oprócz tego jeszcze:
* poziom zapasu żelaza - ferrytyny i ogólnie żelaza we krwi,
* poziom witaminy D3,
* poziom witaminy B12,
* poziom cynku i selenu, 
Te wskaźniki musicie mieć w normie, ale nie w dolnej granicy. Przynajmniej w połowie. Dla sprawnego funkcjonowania tarczycy są kluczowe.

O diecie w niedoczynności pisałam TU i TU i o tarczycy jeszcze TU.

Na pracę tarczycy wpływają jeszcze:

* wysoka prolaktyna -  blokuje TSH
* niski progesteron - obniża poziom T4 i T3
* wysoki testosteron - powstaje oporność komórek na T3
* napiszę wprost: głupie, idiotyczne diety odchudzające. Dieta uboga w węglowodany, ubogoenergetyczna, mocno ograniczająca tłuszcz i mało odżywcza.
* infekcje Helicobacter Pylori, Candida,
* anemia

Polecam do poczytania:
* C.Brook, N.Marschall - Podstawy endokrynologii 
* F.S. Greenspan, D.G.Gardner - Endokrynologia ogólna i kliniczna
* S. Sporny - Diagnostyka Chorób Tarczycy 
* E.Wetherell - Tarczyca, jak rozpoznać objawy choroby

250 komentarzy:

 1. Warto przeczytać takie artykuły zanim wybierze się do lekarza. Wiadomo chociaż o czym rozmawiać z lekarzem podczas niedoczynności tarczycy i wiedzieć jak się jest leczonym. Bardzo ciekawy wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Badania nie refundowane przez NFZ.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witamy w PL ;)
   Taki mamy klimat ......

   Usuń
  2. No i teraz idziesz do lekarza i robisz badania prywatnie. Jest wiele osób,które na to nie stać.

   Usuń
  3. Pani Małgosiu, prosze nie czytowac slow polityk - idiotki, bo nfz jest wielkim wrzodem dla wieksozsci Polakow, Proszę powiedziec gdzie skonczyla Pani kurs z dietetyki i z jakich zrodeł anukowych czerpie Pani wiedzę? Kasia

   Usuń
  4. Korzystam z wielu książek i publikacji.Nie sposób wymienić wszystkich bo czytanie to moja pasja. Dietetyką interesuję się od 10 lat. Kurs skończyłam na Akademii Dietetyki. To jednak je jedyny kurs jaki kończyłam. W połowie marca zaczynam kolejny, roczny.

   Usuń
 3. Czy można mieć niedobór B12 i nie mieć anemii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli wystarczy sama morfologia bez oznaczania B12.

   Usuń
 4. odwiedzając internistę i mówiąc po raz pierwszy o moich podejrzeniach odnośnie tarczycy dostałam skierowanie tylko na tsh. Prywatnie zrobiłam sobie ft3 i ft4, potem trafiłam do endo, który zlecił dalsze badania i wyszło hashimoto. teraz biorę euthyrox, chociaż zauważyłam po nim zawroty głowy. Ale ginekolog i endo stwierdzili, że zawroty nie mogą być związane z euthyroxem. Dziwne, bo w necie pełno atykułów na ten temat. Teraz mam tsh na poziomie 1,7, miałam badanie kortyzolu-wyszło ok, dodatkowo fsh i lsh. pytałam endo, czy teraz dawka euthyroxu nie powinna byc niższa, bo zaczynałam od 4,88 i tez brałam 50, obecnie mam 1,7 i powiedziała, ze nie. nie wiem, czy jestem dobrze leczona:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ft3 i ft4 masz w normie?
   Norma to :
   ft4 - 50%
   ft3- 70 % to oczywiście wartości około

   Usuń
  2. dawka leków nie może być niższa. niskie tsh i dobre ft3 i ft4 oznaczają, że dawka jest dobrze dobrana. gdybyś miała w okolicach 0 tsh oznaczałoby to że dawka jest za duża

   Usuń
  3. teraz ft4 to 1,41, ft3 nie wiem, bo nie miałam skierowania na powtórzenie-ale wcześniej ft3 było 2,67

   Usuń
 5. Oj, tak tarczyca to bardzo skomplikowany temat. U nas niestety jest tak, że każdy lekarz zajmuje się swoim kawałkiem. Jak ktoś ma kilka schorzeń, to jest w trudnej sytuacji... Nie mam tarczycy, utrzymywana muszę być w lekkiej nadczynności (biorę dość duże dawki Letroxu) diety tarczycowej nie stosuję, jak myślisz powinnam? Powoli będę wchodzić też w okres menopauzy... Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinnaś stosować dietę jak przy cukrzycy. Niskie IG i przewaga białka i tłuszczu. Także z uwagi na wchodzenie w menopauzę.

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za odpowiedź. To znaczy, że Twoje Gosiu jadłospisy nie są dla mnie i powinnam modyfikować?

   Usuń
  3. Gotowe jadłospisy są dla osób zdrowych.

   Usuń
  4. Tak w zasadzie o sobie myślę. Taki komunikat też otrzymuję od lekarzy, którzy mówią że jeżeli hormony w normie (tej dla mnie) to jest ok. Ale widać trzeba spojrzeć prawdzie w oczy, że tak nie jest. Wierz mi na żadnej wizycie nikt o specjalnej diecie mi nie mówi. Trochę to przerażające, bo przecież większość z nas nie posiada odpowiednej wiedzy i po prostu idąc do lekarza chce mu zaufać... Trochę dałaś mi Gosiu dzisiaj do myślenia... Świadomość pewnych rzeczy obliguje przecież do działania...

   Usuń
 6. A o nadczynności będzie jakiś artykuł?

  OdpowiedzUsuń
 7. A czy Ty Małgosiu mozesz polecić dobrego i mądrego lekarza w Warszawie który pomoże przy kłopotach z tarczyca?Moja Pani doktor przepisała mi euthyrox po którym wcale nie czuje sie lepiej,do tego na brak miesiaczki przepisuje kolejne tabletki antykoncepcyjne,pomóż prosze w znalezieniu lekarza który naprawdę pomoże

  OdpowiedzUsuń
 8. Biorę tabletki antykoncepcyjne. Mimo że je zazywam i tak nie mam idealnej cery. A jak ich nie biorę to jest w ogóle tragedia ! Mam 27lat. Rok temu robiłam badania na tsh itd.i wyszło mi (z samych badań krwi) ze mam lekką niedoczynność. Z artykułu dobrze rozumiem ze powinnam zrobić badania krwi pod kontem Estrogenu i kortyzolu? Co jeśli wyniki wyjdą złe? Co robić? Boję się odstawić tabletki bo to jak wtedy wyglądam wykańcza mnie psychicznie :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. polecam wymaz baketiologiczny i mykologiczny na ten tradzik

   Usuń
  2. a co to są za wymazy?

   Usuń
 9. Stwierdzam, że moja endokrynolog wie co robi :) Byłam dopiero na jednej wizycie i dostałam całą "litanię" badań do zrobienia - większość to te, na które zwracasz uwagę, a poza tym jeszcze wapń, DHEA-S i PTH. Zobaczymy co z tego wyjdzie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. można prosić na namiar na taką endo?

   Usuń
 10. Dziękuje bardzo za ten wspaniały artykuł. No właśnie u mnie przypadkiem pół roku temu przy badranianiu krwi wyszedł lekko TSH ponad normę więc zaraz skierowanie do endokrynologa FT4 lekko poniżej normy a FT3 dolna granica normy: diagnoza lekarza subkliniczna niedoczynność tarczycy (bo przeciwciała są w normie) i ja mówię że nie bardzo chcę brać leki bo to już na całe życie a lekarz że skoro nie chce to na razie nie ma takiej potrzeby i za pół roku kontrola. Na moje pytanie czy sposobem odzywiania mogę coś zmienić to lekarz: to nie ma żadnego znaczenia .... ręce opadają. Więc poszperałam trochę w internecie i na własnej skórze próbuje różne rzeczy typu: orzechy brazylijskie bo selen, staram się za często nie jeść brokułów które kocham, ani kaszy jaglanej, biorę wit D3, jem więcej ryb. A lekarz mi nawet nie wyjaśniła co to jest ta SUBKLINICZNA postać i w sumie to nie wiem czy przy tej postaci są jakieś specjalne zalecenia. Czy mogłabym prosić o wskazówkę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Suplementuj D3, B12. Dietę powinnaś stosować taką jak przy cukrzycy typu II lub insulunooporności. Zasady są takie same. Kaszę jaglaną i brokuły możesz ale rzadko i małe ilości. Dużo NNKT czyli jak np. chcesz zjeść owoca to mieszasz z orzechami i błonnikiem. Jak na obiad kaszę to z dużą ilością warzyw.

   Usuń
  2. Bardzo Dziękuje ! :D

   Usuń
  3. A czemu nie można jeść kaszy jaglanej?

   Usuń
  4. Pisałam o tym w postach o diecie. Są linki w tekście.

   Usuń
  5. Z tego co mi mówiła dietetyczka, to można brokuły, ale ugotowane, bo już nie mają tych złych substancji, co w surowych.

   Usuń
 11. Czy zmiany skórne mogą mieć związek z tarczyca?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli przy tarczycy masz podwyższony poziom kortyzolu to we krwi masz dużo glukozy. Glukoza powoduje wyrzuty insuliny a insulina działa androgennie na jajniki. Androgenne jajniki wzmagają produkcje łoju a ten blokuje ujścia kanalików i powstaje trądzik.

   Usuń
  2. Nie trądziku nie mam tylko egzemę. Czy ona może mieć związek z tarczycą?

   Usuń
 12. Czyli jeśli poziom prolaktyny jest zbyt wysoki, to TSH teoretycznie wyjdzie nam niskie?
  Ja prolaktynę mam dwa razy ponad normę, a TSH w górnej granicy normy, a lekarz twierdzi, że to przez stres i jeśli nie mam zaburzeń cyklu (na szczęście wszystko działa jak w zegarku),to wszystko jest ok. Nie powiem żebym się z nim zgadzała, ale po prostu brakuje mi argumentów...
  Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. TSH nie będzie niskie, ale będzie blokowane. Tak samo jak blokuje go estrogen.

   Usuń
 13. Czyli jeśli mam wysoką prolaktyne, z którą nikt nic nie robi to moje fatalne samopoczucie to norma... I leczenie tarczycy jest na nic

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Trzeba szukać przyczyn podwyższonej prolaktyny.

   Usuń
  2. Do jakiego lekarza się udać?

   Usuń
 14. Dzieki za ten artykul,jestem takim przykladem😕biegne zrobic badania, o ktorych piszesz

  OdpowiedzUsuń
 15. Gosiu jakie bieganie najlepsze na odchudzanie? długi, spokojny bieg czy interwały? Bo wszędzie co innego jest napisane...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie interwały

   Usuń
 16. Robiłam niedawno badania. Poziom TSH u mnie wynosi 1,041 czyli mieści się w normie, choć raczej przy dolnym poziomie normy. I tak się zastanawiam, czy wszystko jest ok. Jest sens robić dalszą diagnostykę i wybrać się do lekarza? Mama poradziła mi przebadać tarczycę, gdyż zauważyła u mnie objawy mogące świadczyć, że nie pracuje prawidłowo. FT3 mam na poziomie 3,87 (a norma to 2,040-04,40) a FT4 1,28 (norma to 0,930-03,71). Mam się czym martwić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tarczycą jest ok. A o jakich objawach mówisz?

   Usuń
 17. Uwielbiam Ciebie Magłosiu. Bardzo dziękuję za artykuł. Pojutrze mam wizytę u mojej endokrynolog a jutro zaliczam przegląd u ginekologa. Na pewno zadam dodatkowe pytania. U mnie sytuacja jest trochę inna, bo mam Hashimoto i łuszczycę, z wiedzy którą posiadam wynika że choróbska wynikają z jakiejś nietolerancji pokarmowej :( obstawiam nabiał
  O jakie badania jeszcze mogę podpytać moich lekarzy? Standardowo endo robi mi tsh, ft3 i ft4 do tego ekg.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z uwagi na łuszczycę to nietolerancje. Nabiał musisz odstawić od razu bo przy łuszczycy nabiału nie wolno.
   Jeśli chodzi o tarczycę to jeszcze selen, B12, D3 i kortyzol także z uwagi na łuszczycę i podejrzenie nietolerancji.

   Usuń
 18. Małgosiu, jeśli to nie tajemnica to co zmieniłaś w diecie aby obniżyć TSH i jaki masz teraz poziom TSH i ile miałaś podwyższony? I czy oprócz tego jeszcze coś miałaś podwyższone ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. TSH miałam prawie 3 a nie powinno przekraczać 2. Nie chcę pisać o prywatnych sprawach ponieważ to sieć a ja już przestałam być anonimowa.

   Usuń
  2. Ja bym chciała wiedzieć co spowodowało u Ciebie podwyższenie TSH skoro tak dobrze się odżywiasz i znasz się świetnie na tym wszystkim. Jaka była przyczyna??? To bylaby sprzestroga dla innych osob - tak myslę, bo przeciez znac przyczyne to najważszejsze.

   Usuń
  3. Rozumiem, dziękuję za odp :)

   Usuń
 19. A i jeszcze jedno kiedyś napisałaś, że Twoja cudna cera to zasługa tłuszczy :) oczywiście chodzi o zdrowe tłuszcze?? avocado i orzechy ??
  A nagłówek bloga cudny i Twoje zdjęcie również :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Cieszę się że nowy wygląd bloga się podoba.
   Jeśli chodzi o cerę tak. NNKT + właściwe IG diety działa u mnie cuda.

   Usuń
  2. Gosiu, co zrobić, żeby nie przesadzić? Czytałam, że kwasy omega-6 i omega-9 mogą zwiększać ryzyko powstania raka, gdy ich podaż jest zbyt duża. Jak to kontrolować?

   Usuń
  3. Ooo, chętnie przyłączę się do pytania. Na co dzień jem jedynie tłuszcze roślinne (olej rzepakowy tłoczony na zimno (jakieś łyżki oraz 50 g miksu ziaren/pestek/orzechów). Czytałam jednak że łatwo można z nimi przesadzić jeśli chodzi o proporcje kwasów omega 3 do omega 6. Nie wiem czy moja ilość jest odpowiednia.

   Usuń
 20. Mam niedoczynność tarczycy, biorę Euthyrox 200, TSH aktualnie w normie, jednak bardzo często mam gazy i wzdęcia. Jak zacząć szukać ich przyczyny? Zacząć u endokrynologa czy internisty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zacznij o przyjrzenia się swojej diecie. Powinna uwzględniać wszystkie parametry jak przy cukrzycy i insulinooporności. Czyli niskie IG, właściwy rodzaj węglowodanów, zwracaj też uwagę na ładunek glikemiczny. Kluczem jest właściwa ilość tłuszczy z grupy NNKT. Jeśli po 6 tygodniach nie będzie poprawy to zrób testy na nietolerancje. Możesz zacząć od nich. Twoja decyzja.

   Usuń
 21. Po przeczytaniu artykułu jestem przerażona. Mam niedoczynność tarczycy i mój pierwszy lekarz endokrynolog nie patrząc na wyniki żadne a dowiadując się , że mam RZS stwierdził, że mam hashimoto i od razu przepisał mi leki...oczywiście nie wykupiłam i zrobiłam drugie podejście u innego lekarza. Ten zerknął na wynik ale tylko TSH i nie kazał robić żadnych innych, przepisał euthyrox 100 i tak to łykam bez wiedzy i żadnej rozmowy...i jak tu znaleźć mądrego lekarza, który zechce pogadać z pacjentem??:( Sama na własną rękę robię sporo badań, bo wiem, że samo RZS bierze się od "niewydolnych" jelit..zrobię jeszcze te, o których pisałaś ... i nie wiem co robić? Czy mogę sama odstawić hormony i pilnować badań?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zrób wszystkie badania o których pisałam i znajdź innego endokrynologa.

   Usuń
 22. Przez 3 lata bralam tabletki antykoncepcyjne. Po mniej wiecej pol roku od odstawienia zaczelam sie zle czuc, mialam wahania nastrojow, chetnie spalabym caly dzien. Diagnoza:niedoczynnosc tarczycy. Zaczelam brac euthyrox,z czasem coraz wieksza dawke. Zmienilam lekarza, zlecil zrobienie antytpo(nie robilam ani ft3,an8 ft4), ktory na podstawie wyniku stwierdzil hashimoto. Do tego odkad odstawilam tabletki anty, nie moge pozbyc sie tradziku, probuje zajsc w ciaze. Na prosby lekarza o skierowanie na hormony'oj na pewno wyjdzie lekko podwyzszony testosteron'. Jem naprawde malo, a waga kompletnie nie chce sie ruszyc...

  OdpowiedzUsuń
 23. Gosiu bardzo cenny artykuł, dziękuję. Szkoda, że większość lekarzy ma utarty schemat postępowania,( przepisują hormony) bez zlecenia dodatkowych badań. Ja na przykład mam podwyższone TSH a anty ciała i FT3, FT4 w normie, poziom witaminy D 3 na poziomie 14. Od Pani profesor usłyszałam, że dieta nie ma wpływu na poziom TSH. Masz rację lekarze nie lubią pacjentów którzy "coś wiedzą" i zadają za dużo pytań. Ja jestem 6 tydzień na Twojej diecie, zażywam też przepisany Eutyrox 1,5 x 25 mam nadzieję, że następne badanie TSH wyjdzie w normie i lekarz pozwoli na odstawienie hormonu. Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 24. A ja dwa lata temu miałam dobową zbiórkę moczu i właśnie niedawno odebrałam wyniki (niestety, tak późno, bo się wiele rzeczy złożyło i zapomniałam o odbiorze reszty wyników) i kortyzol mam bardzo niski. 21,70 nmol/l przy normach 171-536 wg tego, co mam napisane.
  a-TPO i a-TG w normie, reszta w normie (to już aktualne wyniki).

  Niedługo idę do lekarza z tym kortyzolem (właśnie on mi przypomniał o tym, że nie mam pełnych wyników z pobytu w szpitalu).

  Prolaktynę też miałam podwyższoną, potem niby w normie. Ogólnie to coś jest nie tak z moimi hormonami. Prawdopodobnie mam też PCOS (żaden lekarz nie mówi tego na 100% :/ ). Wciąż szukam porządnego lekarza.

  OdpowiedzUsuń
 25. Gosiu a czy masz może w planach artykuł o tym, jakie badania warto wykonywać w ramach takich profilaktycznych? W jakich odstępach czasu, itp.? Bardzo przydałyby się takie informacje. Magda.

  OdpowiedzUsuń
 26. Małgosiu, brawo, świetny artykuł!
  A co powiesz na wyniki:
  TSH 0,775
  FT3 3,74 (2,30-4,20)
  FT4 3,35 (0,89-1,76)
  ATPO 539,7 (<60)
  ATG 500 (<60)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wynik ATPO to 537 a ATG 500 przy normach do 60???? i chyba się wdarł jakiś bład w normach FT4

   Usuń
 27. Borykam się z żołądkiem i nieprawidłową pracą jelit. Obecnie przeszło pół roku wciąż nie wiem co mi jest, bo wzdęcia, bo ból, bo uczucie pełności, bo skurcze. Tak naprawdę mało co mi pomaga, a co już najbardzej mnie denerwuję, to najmniej pomagają lekarze. Podczas tak długiego czasu pod okiem lekarzy jedyne co zostało mi zrobone to trochę bardziej rozszerzone badania krwi.
  Moje TSH wynosi 3,9 mlU/l. Lekarz nawet mnie o tym nie poinformował (gdzie w mojej rodzinie niedoczynność tarczycy jest powszechna) o swoim wyniku dowiedziałam już po wizycie, gdzie sama poprosiłam o kopię moich badań. Na kolejnej wizycie chcę poprosić o rozszerzone badanie tarczycy, nie tylko TSH. Czy Pani uważa, że ten poziom 3,9 nie jest jeszcze powodem do obaw?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. TSH nie powinno być wyższe niż 2.
   Wynik 3,9 świadczy o subklinicznej niedoczynności.
   U Ciebie z tego co czytam przede wszystkim trzeba zbadać czy nie ma nietolerancji. Po wyniku popracować nad lekkostrawną, błonnikową dietą z niskim IG (ale bez przesady). Możesz mieć problem z sulfatazą i nie zachodzi konwersja T4 do T3. Zrób też kortyzol i D3, B12,cynk, selen, i żelazo.

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za obszerną odpowiedz. Na pewno mam nietolerancję na laktozę a do tego zostało zdiagnozowane mi jelito nadwrażliwe. Witaminy D3 za mało, kortyzol, cynk, selen do zrobienia a żelazo w normie.

   Usuń
  3. Bzdura. 3,9 TSH to nie jest subkliniczna niedoczynność.

   Usuń
  4. Skoro ma być nie wyższe niż 2 to czemu norma jest do 4?

   Usuń
 28. Malgosiu czy chcesz powiedziec ze zazywajac tabletki na niedoczynnosc tarczycy nie powinno sie juz az tak tyc?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dlaczego to jest w formie pytającej? Przecież ty to stwierdzasz.

   Usuń
  2. Piszę zupełnie co innego w tekście. Można zażywać leki na tarczycę i tyć na potęgę. Przeczytaj tekst raz jeszcze.

   Usuń
 29. Malogosiu czy chcesz powiedziec ze majac niedoczynnosc tarczycy i zazywajac tabletki od lekarza nie powinno byc az takich skokow wagi w gore? Biore tabletki od 3 lat, mam 28 lat. Nawet je zazywajac moja waga skacze w gore jak szalona! nieusatannie musze sie pilnowac .....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałaś artykuł? No właśnie nie!!! Można brać tabletki i tyć na potęgę bo w dalszym ciągu nie wyleczone jest to co blokuje tarczycę.

   Usuń
 30. i poza tym dziekuje ze otwierasz nam oczy na rozne sprawy, jestes wielka! :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Mój endokrynolog zleca tylko TSH (prywatnie!). Ft4 nie, bo "po co badać coś, co pani przyjmuje w leku". Ft3 nie zlecał żaden z czterech endokrynologów, do których trafiłam. Również bardzo polecana pani endokrynolog z Łodzi...
  Sama sobie zlecałam ;) Podobnie jak żelazo, ferrytynę, witaminy... Wszyscy też twierdzą, że dieta nie ma żadnego znaczenia przy problemach z tarczycą...
  Jedna lekarka zabroniła mi jeździć na wakacje nad morze...
  Czy możecie polecić dobrego endokrynologa w Łodzi/Warszawie?
  Mam Hashimoto, jak się dobrze pilnuję (;)), to nie tyję. Ale przez 1,5 roku regularnie (4x w tygodniu) chodziłam na fitness, odżywiałam się "w miarę" zdrowo i nie schudłam ani kilograma - a mam 15 kg nadwagi ;/ To naprawdę może zdemotywować... :(
  Endokrynolog twierdzi, że mojej tarczycy już prawie nie ma, nie funkcjonuje, dlatego nie może ona być przyczyną mojego "niechudnięcia". (??) Ma rację?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zrób wszystkie badania. Dopiero wtedy można mówić o diagnozie.

   Usuń
 32. Gosiu kiedy wydasz książkę? i co w niej będzie?

  OdpowiedzUsuń
 33. Czyli rozumiem, że póki nie wyreguluję poziomu kortyzolu przy niedoczynności - nie schudnę? Ale lekarz mówił mi, że poziom kortyzolu wzrasta przy braniu tabletek antykoncepcyjnych (a te biorę m.in z powodu PCOS). Wygląda to na błędne koło... Zamówię testy na nietolerancje, ale jeśli wyjdą w porządku to co wtedy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Przy wysokim kortyzolu tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo. Szczegółowo opisałam to w tekście więc nie będę już się tu powtarzać. Ale tez kortyzol zwiększa Ci poziom glukozy we krwi. Co się zatem dzieje? Glukoza = insulina. A za dużo insuliny = odkładanie tłuszczu.
   Dodatkowo kortyzol zatrzymuje wodę więc nie chudniesz z przyczyn powyżej i jesteś obrzęknięta.

   Usuń
 34. Pani Malgosiu, troche sie przestraszylam, bo uwielbiam jaglana kasze i jem ja prawie codziennie tak z pol woreczka i duzo brokulow, brukselek, kapusty, 1 i pol roku temu badalam hormony tarczycy i bylo ok, ale boje sie ze przez takie jedzenie zachoruje, czy to mozliwe?

  Jeszcze chcialam spytac co jesc i ile na diecie wegetarianskiej by dziennie cynk byl w normie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Goitrogeny dezaktywują się podczas obróbki cieplnej. Niemniej jednak jeśli tarczyca jest obciążona to należy być ostrożnym jeśli chodzi o ilość. Jeśli jesteś zdrowa to nie uszkodzisz tarczycy jedząc brokuły, kapustę i jaglankę.Bez obaw.

   Usuń
 35. Czy badania należy wykonać w określonym dniu cyklu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko estrogen najlepiej w 16-17 dniu cyklu bo wtedy powinien spadać.

   Usuń
 36. Świetny artykuł, od lekarzy bardzo ciężko się doprosić jakichkolwiek badań czy zaleceń . Choruję na hashimoto, leczenie polega tylko i wyłącznie na przepisywaniu recept. Jak proponuję inne badania niż tsh i ft3 i ft4 to słyszę że wyniki są unormowane i nie ma potrzeby, a jak spytałam czy powinnam stosować jakąś dietę tzn. nie jeść pewnych produktów a inne zwiększyć to usłyszałam że NIE. Dieta nie ma żadnego znaczenia. Teorię tę potwierdziła pani profesor i inna wybitna pani endokrynolog. Efekt jest taki, że od roku leczę się sama. I stąd moja prośba czy w przypadku hashimoto powinnam zrobić jeszcze jakieś inne badania niż te w przypadku niedoczynności. Jakbyś mogła dać parę rad dla hashimotek :) pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 37. Bardzo ciekawy post, ja się leczę na niedoczynność niemal od dzieciństwa z różnymi skutkami, ale u mnie właściwie nie ma tarczycy, jest ektopowa. :) Od 5 lat tsh skacze mi raz w górę, raz w dół, ciężko unormować, ale bez stresów się nie obędzie...

  OdpowiedzUsuń
 38. a co polecisz Małgosiu z naturalnych produktów na wypadanie włosów i czy trzeba zrobić jakieś badania?

  OdpowiedzUsuń
 39. Gosiu mam taki sam przypadek jak przedmowczyni kilka postow wyzej,z tym ze jestem w 23tc.Mam stwierdzona niedoczynnosc i przyjmuje eutyrox.Mialam 3,5tsh i z 25 eutyroxu endokrynolog przepisala odrazu 75 -mowila ze ciąża liczy sie swoimi prawami i trzeba szybko dzialac.Nie sprzeczalam sie z nia bo chodzi o dobro dziecka.Na moje pytanie czy dieta moge jakos wspomoc tarczyca odpowiedziala mi ze nie i ze po porodzie takze bede musiala przyjmowac leki.Jak do wszystkiego organizm sie przyzwyczaja wiem ze z czasam stanie sie tak ze do konca zycia bede musiala przyjmowac leki a tak nie chce.Czy moge jakos teraz wspomoc swoja diete aby pomoc tarczycy w funkcjonowaniu?nie robilam testow na nietolerancje, bo teraz inne wydatki sa na pierwszym miejscu.Czy odstawienie glutenu,nabialu i stosowanie sie do zalecen przy niedoczynnosci moga poprawic prace tarczycy?Dziekuje i pozdrawiam.Gosiu na nowym zdjeciu wygladasz slicznie i kwitnaco:)nikt mi nie wmowi ze dieta nie mozna zdzialac cudow z uroda:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. TSH masz wysokie.
   Dieta jest u Ciebie kluczowa, zwłaszcza że jesteś w ciąży. Ech Ci lekarze.
   Odstawiasz słodkie, białe, wszystko oczyszczone. Węglowodany tylko złożone, ciemne, gruboziarniste. Talerz przedzielasz na 4. 2/4 to warzywa, 1/4 białko, 1/4 weglowodany. Jesli sięgasz po owoce to zawsze łączysz z tłuszczem (orzechy, chia, słonecznik) i otrębami. Dbasz o IG posiłków. 35% Twojej diety powinny stanowić tłuszcze.

   Usuń
  2. Malgosiu dziekuje Ci bardzo za odpowiedz.Tak wiem ze jest wysokie przyjmuje eutyrox i zastosuje sie do Twoich zalecen ,mam nadzieje ze przy nastepnym badaniu bedzie juz wszystko wporzadku.A czy w.moim przypadku picie czystka lub mlodego jeczmienia lub przyjmowanie chlorelli jest dobrym pomyslem?przed ciaza pilam czystka i przyjmowalam chlorelle(oczywiscie nie wszystko naraz i nie mieszalam)na poczatku ciazy odstawilam wszystko.Czy moge spowrotem do diety je wlaczyc?

   Usuń
  3. Jak najbardziej możesz włączyć ale młody jęczmień i czystka. Chlorellę odpuść.

   Usuń
 40. Malgosiu mam nieregularne miesiaczki, okres zawsze dostaje z 10 dniowym opoznieniem, poszlam do ginekologa i dostalam skierowanie na badania no i wyszlo tsh 4,630, progrsteron 1,01, prolaktyna 656,20. przepisano mi bromergon i euthyrox, po trzech tygodniach mam zrobic ponownie badanie aby sprawdzic czy tsh spadlo ale chodzi mi o to ze oprocz lekow doktor nic mi nie powiedziala ze mam niedoczynnosc zadnych wskazowek co moge a co nie, zaczelam sama szukac w internecie. powiedz mi prosze czy przy takich wynikach to jest niedoczynnosc tarczycy? czy przy takich wynikach moze byc problem z zajsciem w ciaze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakie masz oznaczenie przy prolaktynie? ng/ml ?
   Jeśli tak to prolaktynę masz strasznie wysoką. TSH powyżej normy. Tak, świadczy to o niedoczynności. Dodatkowo prolaktyna blokuje CI TSH.
   Pozwól że nie skomentuje działań lekarza. Dosłałaś Euthyrox. A lekarz miał pomysł na zbadanie skąd aż tak wysoki poziom prolaktyny? Na bank przy tej ilości masz wysoki kortyzol co blokuje CI wszystko/

   Usuń
  2. Malgosiu dostalas moj komentarz? czy nie dodal sie?

   Usuń
  3. a juz widze dkomentarz odal sie o 12:42, Malgosiu napisalam do Ciebie na fb. sprawdz prosze to bardzo dla mnie wazne

   Usuń
  4. Przy prolaktynie mam mIU/l, nic nie wspominał o dodatkowym badaniu żeby sprawdzić skąd taka wysoka prolaktyna, wypisał recepte i tyle. zrobie badania na kortyzol, Małgosiu bedzie post o tym jak zmniejszyć kortyzol?

   Usuń
 41. Małgosiu, a jak jeść po całkowitej thyreoidectomii ? Zwłaszcza podczas 4 tygodni odstawienia hormonów w przygotowaniu do terapii jodem promieniotwórczym? I przez ok 5 tygodni po jodzie, zanim hormony się wyregulują. Jak nie utyć i zminimalizować objawy bardzo wysokiej niedoczynności?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małgosiu, odpowiesz? Bardzo mi zależy

   Usuń
 42. Gosiu,

  a czym są spowodowane guzki na tarczycy? Nie zdiagnozowano u mnie nadczynności, ani niedoczynności, tylko właśnie 3 guzki, największy ma 11 mm. Czy to też jest związane z zaburzeniami hormonalnymi i kortyzolem? Mam zdiagnozowany również PCOs.

  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 43. A jak wygląda sytuacja po usunięciu tarczycy z powodu nowotworu? U mnie jeden płat, 3 lata temu. Jest raczej jasne, że połowa tarczycy sobie nie poradzi. W tej chwili biorę Eutyrox 100, + 25 co drugi dzień. I w zasadzie co wizytę dawka jest podnoszona. Bardzo proszę o konsultację. Moje wyniki TSH 1,39 (docelowo 0,1-1 ul właśnie z powodu nowotworu) FT-3 2,67 ph/ml, FT-4 1,50 ng/dl, czyli w normie ale czy te wyniki wystarczają do oceny czy reszta badań też jest konieczna?

  OdpowiedzUsuń
 44. Małgosiu, byłam ostatnio u lekarza i poprosiłam o skierowanie na badania ogólne których dawno nie wykonywałam.
  Tsh wyszło mi na poziome 1,26, mam jeszcze do zrobienia usg tarczycy czy te badania wystarczą czy również powinnam zrobić ft4 i ft3.
  Jakie badania dla sprawdzenia stanu ogólnego zdrowia proponowałabyś dla osoby w wieku 42 lata?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tarczycę masz ok. Czy odczuwasz jakieś negatywne dolegliwości?
   W ramach profilaktyki jeśli nic nie odczuwasz zrób morfologię, B12, D3, magnez, potas, cholesterol, cukier.

   Usuń
  2. cukier w normie, cholesterol też, ale hemoglobina na poziomie 9,8

   Usuń
 45. No wlasnie jestem przerazona tylu lekarzy w Warszawie, czytalam opinie na necie o tej Pani doktor i byly ok wiec zaufalam jej ale w takim razie musze zmienic. przy progesteronie mam ng/ml a przy prolaktynie mIU/l co to znaczy?

  OdpowiedzUsuń
 46. Witam, mam ogromny problem. Mam 25lat i problem z trądzikiem i nieregularną miesiączką. Jak jest z lekarzami dobrze wiemy. Gin przepisuje hormony na regulację i wtedy jest ok, natomiast dermatolog tetracyklinę i maść z antybiotykiem. Ok 2 lata temu zostałam wysłana na badania hormonów, wszystkie wyniki są w porządku, łącznie z prolaktyną, wolnym testosteronem, tarczycą. Usg tarczy też jest ok. W grudniu zlecone miałam badania krwi, ze względu na złe samoopoczucie, wszystko w normie, trochę za mało jodu. Zastawawiam się gdzie jeszcze szukać? Czy zrobić testy na nietolerancję pokarmową? Czy sprawdzić kortyzol? (nie był badany) Czy ewentualnie sprawdzić wszystkie hormony jeszcze raz w 2 fazach cyklu? Zastawiam się jeszcze nad oczyszczeniem wątroby. Proszę o jakiekolwiek wskazówki... pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba sprawdzić hormony. Stosunek estrogenu do progesteronu. Robi się je po 16-tym dniu cyklu.

   Usuń
  2. dziękuję Ci bardzo za odpowiedz. W pon wybieram się do polecej gin, zapytam i wypytam. Żaden lekarz nie wspomniał mi nigdy o takiej zależności tych hormonów. Pozdrawiam Cię

   Usuń
 47. Witaj Małgosiu powiem Ci szczerze, że odwaliłaś kawał dobrej roboty a mnie wbiłaś w fotel i przerażenie. Od 12 lat leczę się na tarczycę u "najlepszej" doświadczonej Pani prof i jak po rozszerzonych badaniach zdiagnozowała u mnie Hasimoto to co roku każe powtarzać jedynie TSH i USG żadnych innych badań ani specjalnego sposobu odżywiania. Ja intuicyjnie w domu staram się gotować lekkostrawnie czasami coś cięższego przy specjalnej okazji. Od jakiegoś czasu odczuwam dolegliwości jelitowe i zaczynam się zastanawiać jak to wyleczyć. Nigdy nie miałam alergii nietolerancji, ale być może powinnam się przebadać w tym kierunku. Nigdy też nie przyjmowałam supelmentów no może od czasu do czasu coś z żelazem bo niska hemoglobina. A to też może być od tarczycy. Muszę przetrawić te wiadomości i zastanowić się co ze sobą zrobić. Najlepiej to było by znaleźć innego lekarza tylko jak ? Dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 48. Małgosiu ja z innej beczki czym w diecie indywidualnej mogę zastąpić orzechy laskowe zauważyłam że ostatnio "sypie" mnie po nich? Z góry dziękuje za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponieważ Cię wysypało zastąp słonecznikiem, pestkami dyni lub migdałami.

   Usuń
 49. Dziękuję Małgosiu przeczytam uważnie

  OdpowiedzUsuń
 50. Małgosiu czy mozna mieć problemy z trzustką pomimo, że usg brzucha jest w porządku (wszystko w normie) i badania z krwi trzustki też są w porządku (generlanie badania krwi mam ok) jednakże oczuwam ból w lewym boku. W związku z tym, że badania robię prywatnie zastanwiam się co najlepiej zrobić i czy możliwe są problemy własnie z trzustką (których bardzo się boję) pomimo dobrych badań.

  OdpowiedzUsuń
 51. witam serdecznie Małgosiu :) mam 46 lat, biore
  letrox 50, co byś na moje wyniki powiedziala? bo każdego dnia ledwo wstaje,dodatkowo mam nadwage, ktorej nie umiem zgubić...

  TSH 1,74 ( 0,27 do 4,2 )
  FT4 27.27% [ wynik 1.14, norma (0.93 - 1.7)
  FT3 22.58% [ wynik 2.99, norma (2.57 - 4.43)
  vit D 38,85 ( 30-80)

  OdpowiedzUsuń
 52. Gosiu, pewnie to nieodpowiednie miejsce na moje pytanie, ale chciałam się zapytać, jak wpływa na organizm niedobór snu ? Tzn. spanie 3-4 godziny dziennie ? Jakie mogą być tego skutki ? Dodam, że to przymusowe zarywanie nocek :) Pozdrawiam i gratuluję fantastycznego bloga !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim podwyższony poziom kortyzolu który nie spada w nocy a powinien. Jakie są tego efekty pisałam w artykule.

   Usuń
 53. Trochę przeraża mnie to, że wszystkiego się człowiek musi dowiadywać sam... Strach pomyśleć jak się ludzie leczyli kiedy nie było jeszcze internetu. Niedoczynność tarczycy zdiagnozowałam sobie w sumie sama na podstawie objawów (odchudzałam się, nie szło, poczytałam, kilka innych objawów się zgadzało) badania zrobiłam tylko podstawowe, TSH, FT3, FT4 (znajoma lekarka poradziła). Tylko co z tego skoro lekarz nie będzie leczył bo mieszczę się w normie a dopiero po latach dowiedziałam się że norma laboratoryjna na TSH jest dużo wyższa niż powinno wynosić TSH kobiety w moim wieku :/ Przypadkiem, na forum internetowym. W sumie kiedyś tam dostałam Euthyrox ale nie widziałam poprawy więc odstawiłam go. Przestałam tez narzekać bo skoro sama nie chce się leczyć to nie mam prawa :P Kontrolnie zbadałam sobie TSH rok temu, wynik niższy niż kiedyś, ok. 3,5 ale to i tak z tego co się dowiedziałam za dużo. Ale nie mam siły kłócić się z lekarzami jakoś z tym żyję ;) Na inne problemy o które podejrzewałam hormony dostałam odpowiedź - taka pani uroda. Ręce mi opadły i tez zniechęciłam się do lekarzy.

  OdpowiedzUsuń
 54. Gosiu, błagam o pomoc o czym mogą świadczyć wyniki:
  tsh-3,12
  ft3-3,90
  ft4-1,00
  wit.d-12,07
  Zelazo-176
  sód-136
  fosfor-2,31
  wapń-8,77
  glukoza -90
  Często jestem zmęczona,senna,i mam problemy ze zrzuceniem wagi i brzucha pomimo ćwiczeń i diety,łamliwe włosy i wiecznie sucha skóra,ściąga się, ciągle chce mi się pic (pije 1,5-2l wody ale to mało) i ciągnie mnie do jedzenia słonego.Najczęściej jem wafel ryzowy posolony i potem przechodzi mam spokój na jakiś czas i ochota powraca.Mam od dłuższego czasu napady płaczu, rozdrażnienia,jakbym miała depresje, wszystko mnie denerwuje a po jedzeniu nieraz swędzi skóra, głównie głowy i twarzy.Kilka lat temu miałam guzek na tarczycy ale wizyta u endokrynologa dopiero na koniec roku jest ustalona.Może powinnam coś zmienić w diecie?żeby poczuć się lepiej....

  OdpowiedzUsuń
 55. Gosiu właśnie niedługo chce zrobić badania w kierunku wykluczenia chorób tarczycy. Biorę je pod uwagę ponieważ nie udaje mi się schudnąć, mimo ćwiczeń, zdrowej diety itp.. Dodatkowo jest opuchnięta, szczególnie nogi, obrzeknieta i czuje nagromadzona wode. Ostatnio też mam bardzo sucha skórę, często też wzdęcia, gazy, zgage. Przyjmowałam tez tabletki antykoncepcyjne przed kilka dobrych lat, teraz je odstawiłam bo chciałam zobaczyć czy coś się zmieni. Wnioskując z Twojego tekstu najpierw warto zrobić TSH, FT3 i FT4 i zobaczyć wyniki. Zrobię te badania prywatnie w laboratorium. Czy polecasz coś jeszcze wykonać na początek?

  OdpowiedzUsuń
 56. Małgosiu, od 18-tego roku życia borykam się z wtórnym brakiem miesiączki (rozpoznanie:Przyzsatkowo-podwzgórzowe), obecnie mam 35 lat.Początkowo leczyłam się dyfastonem i progenowa, dalej tabletki antykoncepcyjne a obecnie femoston mite. Po 3-mies. przerwie w stosowaniu leków miałam zrobić badania (po odstawieniu leków miesiączki brak). Badania:
  TSH3 gen. 2,28 mikrolU/ml (0,27-4,2)
  FT4 0,81 ng/dl (0.93-1,7) czyli zaniżone!
  LH 0,43 mlU/L
  FSH 8,09 mIU/ml
  Estradiol <5,0 pg/ml
  Prolaktyna 17,35 ng/ml
  Jak interpretujesz Gosiu te wyniki, estradiol i LH bardzo niskie, a co sądzisz Gosiu o tarczycy!Jak podnieść estradiol i lh produktami żywnościowymi?
  Jestem szczupła i nie odczuwam objawów związanych z niedoczynnością tarczycy.
  Zdaję sobie sprawę, że ponownie muszę wrócić do Femistonu bo cierpi na tym także mój układ krążenia jak i jestem zagrożona ubytkami w kościach.
  Będę wdzięczna za jakiekolwiek rady.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 57. Witaj Magosiu. Dziekuje jesli odpowiesz prolaktyne mam 16,5ng/ml a tsh 2,7. Ft3 87% a ft4 65%.. Czy piqinnam sie martwic?

  OdpowiedzUsuń
 58. A i zapimnialam dodac ze do tego niski poziom ferrytyny. Czy podwyzszone tsh moze miec z tym zwiazek?

  OdpowiedzUsuń
 59. Komentarz w związku z rzs/kwasem foliowym był od 33letniej wiernej czytelniczki a nie od Edmunda (kolega nie wylogował się z profilu google na kompie)

  OdpowiedzUsuń
 60. Pani Małgosiu,
  czy uważa Pani, że niedoczynność tarczycy i PCO mogą mieć ze sobą coś wspólnego? Badania mam w normie oprócz TSH i podwyższonego cholesterolu który zawsze wychodzi mi za wysoki a nie jadam tłusto i sama zdziwiona jestem wynikiem. Taki cholesterol praktycznie nie zmienia się od lat a lekarz mówi, że to może być od tarczycy.
  Cholesterol
  Wartość
  200,00
  mg/dl
  Cholesterol HDL
  80,00
  mg/dl
  Cholesterol LDL, wyliczany
  98,40
  mg/dl
  Trójglicerydy
  108,00
  mg/dl
  Jakie badanie jeszcze dodatkowo zrobić?
  Nigdy nie miałam badanego kortyzolu i zaraz umawiam się na badanie ale co jeszcze by Pani poleciła?

  OdpowiedzUsuń
 61. Małgosiu, trafiłam na Twój blog przypadkowo kilka tygodni temu i jestem w trakcie przyswajania wiedzy, którą w nim zawarłaś. Dzięki Tobie włączyłam do mojej i dzieci diety olej z czarnuszki oraz zaczęłam stosować regularnie "Twoje ćwiczenia". Bardzo zaciekawił mnie ten artykuł. Moja mama i dwie siostry przyjmują eutyrox, trzecia siostra i brat są pod opieką endokrynologa ze względu na guzy na tarczycy. Ja do niedawna nie miałam problemów z tarczycą (jestem najstarsza z rodzeństwa 37l).Staram się kontrolować przynajmniej dwa razy w roku tsh i raz na rok robić usg. W sierpniu zeszłego roku podczas badania okazało się, że miąższ mojej tarczycy jest niejednorodny ale bez zmian ogniskowych. Poziom tsh, ft3 ft4 miałam w normie. Pani doktor powiedziała, że pozostaje mi jedynie kontrolować obraz tarczycy i czekać bo wcześniej czy później pojawią sie guzy, nic więcej nie mogę zrobić. No właśnie czy nic więcej nie mogę zrobić? Czy mogę mieć wpływ na ten miąższ i jak uniknąć dalszego rozwoju choroby? Gdzie mogę szukać prawdziwych informacji? Będę Ci wdzięczna bardzo jeśli odpowiesz.

  OdpowiedzUsuń
 62. Bardzo pomocny artykuł. Jestem ciekawa czy Pani opublikuje artykuł na temat suplementów diety? Czy warto je brać i czy są szkodliwe?

  OdpowiedzUsuń
 63. Malgosiu czy jest jakis dzienny limit ile razem orzechow, pestek i nasion powinno sie jesc? Jestem weganka i to jest moje glowne zrodlo tluszczu? Ale boje sie o watrobe np. Czy to nie zbyt ciezkie i moze szkodzic? Jem na ogol 2 lyzki stolowe siemienie, 2 sezamu, 2 dyni, 15 migdalow, brazylijski1-2 orzechy jeszcze jakies wloskie wpadna, prosze o rade bo nie wiem czy to ok tyle tego jesc.

  Zazwyczaj mocze pestki i orzechy na noc w kranowce, ale czy wtedy rzeczywiscie sa one lekkostrawne i bardziej odzywcze czy to taki mit?

  Dziekuje i pozdrawiam serdecznie;) Jola

  OdpowiedzUsuń
 64. Małgosiu, czy możesz napisać coś o tym jak „przechodzić życiowe burze i nie dać się zatopić”? Czasami dopada nas takie tornado gdy nic się nie układa. Potrzebna jest taka dodatkowa „zdrowa kroplówka”, która postawi na nogi i doda wiatru w plecy. A może polecisz jakieś odpowiednie książki?
  Mam przyjaciółkę-która teraz coś takiego przechodzi. Wiele osób może z tego skorzystać. To szeroki temat, ale zdrowy tryb życia i inne pokrewne sprawy są ważne. Zwłaszcza teraz na wiosnę, gdy ludzi dopada obniżony nastrój, osłabienie itp.
  Też jestem upartą, słuchająca przede wszystkim siebie i swojego organizmu pacjentką. Dzięki temu uratowałam swój organizm przed wieloma katastrofami. I wyleczyłam dietą. Z mądrymi lekarzami współpraca układa się b.dobrze-twierdzą, że moje wnioski i obserwacje pomagają im w postawieniu właściwej diagnozy. Ci pozostali „z góry wszystko wiedzący”, nie chcą słuchać pacjentów, a efekty ich pracy –marne. A przecież im większa wiedza, tym większa pokora i świadomość jak dużo musimy się jeszcze nauczyć. Nie przeszkadza mi to gdy moi studenci i uczniowie zadają mi dociekliwe pytania w pracy. Przeciwnie mam satysfakcję, że pracują, a ja mogę na te pytania odpowiedzieć. Tak naprawdę dużo nawzajem sobie dajemy. Byłoby milo gdyby służba zdrowia to zrozumiała. Wizyta u tego samego lekarza w ramach NFZ a prywatnie, to dwa różne światy.

  OdpowiedzUsuń
 65. Gosiu pisze do Ciebie gdyż wysłałam formularz i czekam na wycenę. Napisałam w nim ze biorę eutyrox 25ug i mam zdiagnozowano hashimoto. Chciałam wykonać jeszcze jakieś badania bo pewnie będziesz potrzebowała aktualne tylko nie wiem jakie. Hashimoto miałam stwierdzone na podstawie tsh=4,04 aTPO=246, aTG=78. Badała również prolaktyne która była podwyższona lekko nie mogę znaleźć wyniku ale endokrynolog mówiła mi ze to zewzgledu ze pracuje na zmiany. Były to badania z 2013 potem bralam cały czas eutyrox i sprawdzałam tylko tsh które było na poziomie około 1,4 również przez ciążę całą teraz jestem po porodzie 3 miesiące. Moje pytanie czy mam czekać aż skontaktuje się ze mną kiedy przejrzysty mój formularz czy działać juz coś? Jeśli znajdziesz chwile odpisz pozdrawiam MONIKA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zrób badania. Jak prześlę Ci wycenę to prześlesz mi wyniki.

   Usuń
 66. Gosiu a jak obniżyć poziom prolaktyny? U mnie tsh, ft3 ft4 i przeciwciała wyszły ok, tylko proloktyna dwa razy ponad normę i tarczyca z usg wyszła połowę za mała. Biorę też eutyrox 50, kortyzolu nie badałam. Ostatnio zmieniłam też dietę, zamówiłam u Ciebie. Zastanawiam się tylko po przeczytaniu artykułu czy ta prolaktyna wszystkiego nie blokuje?

  OdpowiedzUsuń
 67. Czy jest jakiś sposób aby po 6 lata brania leków na niedoczynność tarczycy odstawić leki ?

  OdpowiedzUsuń
 68. Małgosiu, a co w przypadku gdy hormony tarczycy i pozostałe są w normie, nie ma nietolerancji, alergii. A kortyzol jest wysoki. Czy przyczyną będzie wtedy tylko stres ? Jak go unormowac ? Dietą czy fatmakologicznie ? Dużo teraz pisze się o kortyzolu jako czynniku, który nie ułatwia chudnięcia.

  OdpowiedzUsuń
 69. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 70. Witam, dlaczego owoce trzeba jeśc w towarzystwie błonnika i orzechów? każdy powinien tak jeść czy tylko osoby z chorą tarczycą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Błonnik metabolizuje wchłanianie glukozy a tłuszcz opóźnia wchłanianie glukozy. Tak powinny jeść osoby z insulinoopornością, cukrzyca, chora tarczycą, PCOS.

   Usuń
 71. Pani Małgosiu,

  We wrześniu zgłosiłam się do lekarza z powodu niepojawiającej się miesiączki. Miałam zrobione badania:
  TSH 1,77 uUl/ml norma 0,25-5,0
  FT4 14,74 pmol/l norma 10,6-19,4
  Prolaktyna 27,44 ng/ml norma 1,3-25
  Estradiol 46,230 pg/ml
  FSH 2,88 mlU/ml

  Lekarz stwierdził hiperprolaktynemię i przepisał Bromocorn. I tak walczę już ponad pół roku, a prolaktyna raz spada, raz rośnie. Jedynie miesiączka wróciła i pojawia się regularnie.
  W sobotę robiłam badania i wynik 31,57 ng/ml, gdzie jeszcze miesiąc temu prolaktyna była na poziomie 16,26.
  W piątek mam wizytę u lekarza, ale mocno zastanawiam się nad zmianą. Wydawało mi się, że już jest lepiej i nie będę musiała się faszerować tym świństwem, a tu nadal wracam do punktu wyjścia... :(

  Czy fakt, że jestem osobą wrażliwą, przejmującą się i szybko denerwującą może być powodem, aż takich wahań poziomu prolaktyny?

  Jeśli mogłabyś mi w jakikolwiek sposób pomóc, będę Ci bardzo wdzięczna.

  Stała czytelniczka.

  OdpowiedzUsuń
 72. Gosiu, czy dieta pomaga tylko w przywroceniu miesiaczki czy moze tez uregulowac okres? W pazdzierniku odstawilam tabletki antykoncepcyjne bo staramy sie z mezem o dziecko ale jak na razie bez skutku. Od czasu odstawienia tabletek mam nieregularny i przewaznie dlugi cykl ( 28-38 dni) i zastanawiam sie czy mozna by to jakos zmienic bez ingerencji farmaceutycznej...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak długie cykle mogą świadczyć o zbyt wysokim poziomie estrogenu w stosunku do progesteronu. Mogą też świadczyć o pojawieniu się torbieli na jajnikach. Być może pomoże tylko luteina w II fazie cyklu. Konieczna jest konsultacja lekarska.

   Usuń
  2. Dziekuje serdecznie za odpowiedz. Jesli chodzi o torbiele to raczej nie bo mialam wlasnie usg jajnikow i wszystko bylo ok a przy takim badaniu chyba by wyszlo gdyby byl tam jakis torbiel...

   Usuń
 73. gosiu, czym mogę zastąpić pieczywo żytnie? piekę Twój chlebek, jednak ostatnio źle się czuję po nim. boli mnie brzuch. czy twój chlebek mogę w całości upiec np. na mące orkiszowej? czy zakwas się wtedy "nie zepsuje" a może lepiej przejść na pieczywo drożdżowe? (mam chorą wątrobę - wzwb)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. W całości z mąki orkiszowej jak najbardziej.

   Usuń
 74. Małgosiu mam 24 lata o od jakiś 8-9 lat borykam się z okropnym trądzikiem. Używałam juz przeróżnych "cudownych" kosmetyków, leków, antybiotyków, zabiegów
  Kosmetycznych itp. Oczywiście nic nie dało... zero poprostu. Dzięki Bogu 3 lata temu kied y wychodziłam brałam ślub 2 miesiące przed ślubem chodziłam regularnie na solarium i codziennie robiłam przeróżne maseczki, efekt- w dniu ślubu ani jednej różowej plameczki na twarzy. Myślałam że w końcu się tego bozbylam ale niestety po kilku tygodniach wróciło ;( naprawdę okropnie wykańcza mnie to psychicznie mimo tego że mąż mi codziennie powtarza ze on w ogóle nic nie widzi i ze wyglądam pięknie. Przejdę do sedna. Od ponad pół roku staram się zdrowo odżywiać dużo warzyw owoców, ostatnio coraz mniej mięsa. Niestety zdążają się małe grzeszki.. ale czy myślisz ze powinnam zrobić badania o których piszesz w poście? I teraz czy o skierowanie na te badania mam prosić lekarza rodzinnego?
  Będę ci bardzo wdzięczna Małgosiu za odpowiedz. Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
 75. witaj Małgosiu czy przy hashimoto można pić olej z czarnuszki, olej z ostropestu i glutka z siemienia lnianego całe ziarenka? jak to wszystko pić, razem czy osobno, codziennie czy na przemian każdy?
  dziękuję za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można każdy. Glutek rano, czarnuszka po śniadaniu, ostropest wieczorem.

   Usuń
 76. Pani Małgosiu, od dawna śledzę Pani bloga. Kila razy czytałam już na Pani blogu o niedoczynności tarczycy, jednakże nigdy nie zdawałam sobie sprawy z tych wszystkich faktów, które Pani dzisiaj zaprezentowała.
  Proszę o poradę! Żaden lekarz nie jest w stanie mi pomóc, a być może Pani jest mi w stanie udzielić porady, na co zwrócić uwagę, jakie zrobić badania i o co zapytać lekarza.

  Od dziecka cierpię na niedoczynność tarczycy i borykam się z nadwagą. (Obecnie mam 25 lat). Od roku na mojej twarzy pojawił się trądzik o lekkim nasileniu (parę pryszczy pojawia się każdego dnia). Dodatkowo, mam podwyższone OB i CRP. Bardzo często się pocę na twarzy, pomimo braku wysiłku. Przykładowo, rano zbieram się do pracy i na twarzy oblewa mnie pot. Ponadto, czasem mam problem ze zgagą (kiedyś miałam zapalenie żołądka). Moja praca jest stresująca. Powinnam brać euthyrox 25 mg, ale przyznam szczerze, że go nie zażywam. Ponadto, stale biorę tabletki antykoncpecyjne Yasminelle.

  Poniżej wyniki moich badań, proszę o analizę:
  krew utajona w kale - ujemny
  kał pasożyty - wykryto cysty lamblii, brak jaj pasożytów
  helicobacter pyroli - nieobecny
  giardia lamblia - ujemny
  prolaktyna 10,76 ng/ml (norma: 5,18 do 26,53)
  progesteron 0,80 ng/ml
  estradiol 23,80 pg/ml
  testosteron 46,48 ng/dl (norma: 7,21 - 79,31)
  androstendion 2,27 ng/ml
  FSH 2,63 mlU/ml
  LH 1,96 mlU/ml
  CRP 12,85
  TSH 2,86
  FT4 1,02
  OB 32
  kreatynina 0,6 mg/dl

  Z góry dziękuję za pomoc!

  OdpowiedzUsuń
 77. Witam proszę o poradę jak postępować w pooperacyjnej niedoczynności tarczycy. Moje tsh ostatnio 0.6 na eutyroxie 150 lekarka twierdzi, że wynik jest w porządku. Ale ostatnio przybrałam na wadze i nie wiem jak sobie poradzić czy sama dieta wystarczy czy również zrobić jakieś badania. Leków nie mogę niestety odstawić acha i jeszcze do tego tabletki anty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Leków nie wolno Ci odstawiać. Stosuj dietę jak przy cukrzycy.

   Usuń
 78. Małgosiu, a co z testem na candide? Jakis czas temu pisałaś, ze bedzie u Ciebie dostępny. Pozdrawiam Kasia

  OdpowiedzUsuń
 79. A jak obniżyć poziom kortyzolu? Bez stosowania środków farmakologicznych? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z niecierpliwością czekam na taki post. Mam właśnie za wysoki kortyzolu i chętnie poznam Twoje wskazówki co z tym zrobić.

   Usuń
 80. Małgosiu,mam usuniętą tarczycę(w 1994r.)i zostawione małe kikuciki.Od tego czasu biorę cały czas letrox (teraz 100).Badam tylko tsh (przynajmniej raz w roku),które mieści się w normie-ostatnio 0,778.Dodam że mam 53 lata.Jak sądzisz,czy w moim przypadku letrox muszę już brać do końca życia,czy sama dieta coś by tu zmieniła?

  OdpowiedzUsuń
 81. Gosiu, wyniki tarczycy w normie. FT3 i FT4 również. Ale zawsze mam podwyższony poziom testosteronu. Bardzo chcę schudnąć (24 lata, waga 79 kg, 163cm). Czy to może blokować odchudzanie?? Co robić? Jestem już zmęczona i aż nie chce mi się żyć...

  OdpowiedzUsuń
 82. Inspiracjo Ty moja! czemu ja tego nie mogłam przeczytać zanim wybrałam się do endy.. Prywatna wizyta, pani doktor spojrzała jednym okiem na wyniki i orzekła, że leczyć mnie nie będzie bo wyniki w normie. (FT4 17.24% wynik 1.04, norma (0.89 - 1.76)FT3 96.84% wynik 4.08, norma (0.4 - 4.2)TSH 60% [wynik 2.56, norma (0.4 - 4) No może i w normie.. Chciałam błysnąć sloganem o leczeniu pacjenta a nie wyników, ale nie dała mi pani doktor już dojść do słowa. Resztę 150 zlotowej ( prywatnej a jakże) wizyty spędziłam na słuchaniu, ze w moim wieku (40stka na karku) objawy, o których zdołałam napomnieć to już norma, że już mi bliżej do menopauzy niż dalej i generalnie mam nie narzekać tylko się przyzwyczajać. Po czym z detalami zaczęła mi opowiadać o swojej diecie , o kaloriach, o jedzeniu ¼ porcji.. i nie przeszkadzało jej moje marudzenie, że tabele kalorii to ja w jednym palcu, mało tego, że je sobie liczę i bardzo pilnuję co jem.. Wyraziła uprzejme zdziwienie, że taka dobra morfologia u wege i zaleciła dietę 800 kcal. A, że brak energii ? że senność ? że bóle głowy? Że problemy z trawieniem ? że libido gdzieś się zapodziało ? że wiecznie zimno ? Kogo to obchodzi… wyniki w normie, koniec kropka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 800 kcal ? Nic tylko od razu do grobu się położyć.
   A nadnercza, a układ hormonalny? Ręce opadają.

   Usuń
 83. Gosiu bardzo rzeczowy artykuł. Jestem przed wizyta u endokrynologa. Rodzinny mówi ze wyniki w normie. A co Ty moszesz powiedzieć:
  . norma
  Ft3- 5.03 4.09-8.30
  Ft4-11.87. 10.60-19.40

  Dodam ze nie mogę schudnąć dłuższy czas. Zawsze wystarczyło odstawienie słodyczy i dieta Mż, a teraz po 3 miesiącach nie jedzuenia słodyczy przytyłam. Wiola D

  OdpowiedzUsuń
 84. Chciałabym zapytać czy Pani zdaniem odpowiedni rozkład B/T/W w każdym z pięciu posiłków ma większe znaczenie, czy liczy się ogólny bilans dzienny? Chodzi mi o to, czy np. w ramach II śn. można zjeść tylko jabłko, a resztę tłuszczu czy białka dołożyć w innym posiłku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kluczem jest rozkład błonnika i tłuszczu w posiłku w stosunku do węglowodanów przyswajalnych.

   Usuń
  2. Przyznam że nic nie zrozumiałam z tej odpowiedzi. Czyli sam owoc czy jogurt nie nadają się na posiłek i trzeba je z czymś połączyć, nawet jeśli dobowa suma btw będzie zgodna z zapotrzebowaniem?

   Usuń
  3. Trzeba obserwować swój organizm. Ja mam tak, że jak zjem tylko owoc/owoc z jogurtem/owoc z mlekiem, to szybko zaczyna mnie ssać w żołądku. Ale jak dodam siemię lniane/płatki owsiane/otręby, to sprawa ma się zupełnie inaczej i dłużej jestem syta.
   Takie są moje obserwacje, ale Małgosia pewnie to wyjaśni bardziej naukowo :)

   Usuń
  4. Zauważyłam że dla jednych przekąskę stanowi tylko owoc a inni nie wyobrażają sobie, aby w posiłku nie było białka, tłuszczu i węglowodanów. Często mam tak, że w obiedzie ilość białka jest na tyle duża że wyczerpuje połowę dziennego zapotrzebowania. Nie wiem wówczas czy obciąć go w innych posiłkach czy zjeść mniej na ten obiad. Zresztą ciężko też kontrolować to, aby rozłożyć odpowiednio proporcje w każdym z pięciu dań. Trzeba by było ciągle chodzić z wagą i kalkulatorem.

   Usuń
 85. Gosiu, kolejny rewelacyjny artykuł, pisany jakby specjalnie dla mnie - dziękuję! Tylko co z mojej wdzięczności jak mi się przy nim płakać chce...

  Moja krótka historia przygód z niedoczynnością:

  1) w badaniach wyszło podwyższone TSH - pierwszy lekarz zleca T3, T4, Anty i USG. Plus z miejsca od razu Euthyrox. Leku odmawiam.

  2)W kolejnych badaniach po ok 1,5 miesiąca wszystko wychodzi w normie (łącznie z USG) ale TSH rośnie prawie drugie tyle. Inny już lekarz stwierdza subkliniczną, pakuje Eutyrox. I przestrzega przed jodem (biorę witaminy dla ciężarnych). Na moje pytanie, że po co mam brać hormony skoro tarczyca nie jest zniszczona dowiaduję się, że to tylko kwestia czasu i kolejne badania będą coraz gorsze... I że innych metod leczenia nie ma. Znowu wychodzę na dziwaka i odmawiam leków...

  3) Kolejny lekarz: po analizie wyników i mojej desperackiej przemowie ("że dlaczego, że nie rozumiem i że to bez sensu i ja nie chcę hormonów do momentu aż będzie to sprawa życia i śmierci...") stwierdza subkliniczną i daje receptę na tabletki z jodem (na receptę!). Za jakiś czas kontrola z kompletem badań tarczycowych. I powiedziałabym Eureka! tylko... o innych badaniach wspomnianych przez ciebie nie mówił...

  Podsumowując: gdyby nie Internet nigdy nie trafiłabym do ostatniego lekarza. I chciałabym zadać pytanie pozostałym endo: dlaczego robią taką krzywdę swoim pacjentom???

  OdpowiedzUsuń
 86. Gosiu mam pytanie czy nadmierne owlosienie tzn wasik , brodawki i linia brzucha moze byc powodem podwyzszonego tsh i prolaktyny. jakie badanie powinnam wykonac i czy jest szansa ze wylecze sie z nadmiernego owlosienia? mam 27 lat a moje problemy z owlosieniem zaczely sie jak mialam 13-15 lat

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem znawca, ale te same objawy sa przy PCOS. Niemasz poblemow z hormonami? Nieregularne okresy lub ich brak? Ja mam wszystkie te objawy i mam PCOS

   Usuń
 87. Małgosiu jeśli mam usuniętą tarczyce zalecany jest taki sam zestaw badań jak opisałaś przy niedoczynności?

  OdpowiedzUsuń
 88. Gosiu, jesteś naszą kopalnią wiedzy. Odwalasz kawał dobrej roboty i dziękuję, że tu jesteś! Wszystkiego dobrego w Dniu Kobiet!

  P.S. Śliczne zdjęcie profilowe :)

  OdpowiedzUsuń
 89. Witam. Mam 24 lata, Zawsze byłam zdrowa, ważyłam ok. 49 kg. Niestety z własnej głupoty dość radykalnie schudłam w krótkim czasie kilka kg w najgorszy z możliwych sposobów tj. głodówka+ciężkie treningi. Najmniej ważyłam niecałe 43kg i niemal wpadłam w anoreksję. Na szczęście słabe wyniki badań zmotywowały mnie do powrotu do normalnego życia. Niestety wykryto też u mnie po tym wszystkim niedoczynność tarczycy. Miałam też robione usg i również wyszła niedoczynność. Oczywiście został mi przepisany Euthyrox, który biorę zgodnie z zaleceniami. Długo nie mogłam też odzyskać naturalnych miesiączek. Po prawie 2 latach wróciły, ale są bardzo nieregularnie, czasami wcale ich nie dostaję. Miewam dość często zaparcia i czasami wzdęcia. Zawsze myślałam, że są one jednym z objawów choroby, a nie że mogą być jej przyczyną. Czy powinnam wykonać te badania, które Pani opisała, czy w moim przypadku inne przyczyny niedoczynności jak np. jakaś nietolerancja bądź wysoki poziom kortyzolu nie wchodzą w grę? Czy moja niedoczynność mogła być po prostu wynikiem tej nagłej utraty wagi? Pisała Pani przecież, że restrykcjna dieta wpływa na pracę tarczycy. Czy w moim przypadku możliwe jest jeszcze wyleczenie z niedoczynności czy muszę już do końca życia brać leki? Zawsze się zastanawiam, czy dobrze robię faszerując się tabletkami, skoro jak sama Pani pokazała na własnym przykładzie, da się wyleczyć z niedoczynności samą dietą. Wiem, że pisze Pani jadłospisy pod kątem niedoczynności, czy wówczas nie bierze się już wtedy leków?

  OdpowiedzUsuń
 90. Świetny artykuł, szkoda tylko, że lekarze wolą wypisać receptę na hormony niż szukać prawdziwej przyczyny złego samopoczucia. Nie tylko w PL, za granicą też są takie standardy leczenia. Co z tego, że badania refundowane, skoro lekarz nie potrafi ich zinterpretować.

  OdpowiedzUsuń
 91. Czekam na wpis o hasimoto :)

  OdpowiedzUsuń
 92. A czy popping z amarantusa, który jem prawie codziennie zamiast mięsa dostarczy mi witaminy B12?

  OdpowiedzUsuń
 93. Pani Małgorzato,
  pisze Pani o badaniu wit. D3, w jednej z placówek oferującej to badanie spotkałam się z dwoma rodzajami diagnostyki: Witamina D3- metabolit 25 OH oraz Witamina D3- metabolit 1,25 (OH)2. Które wybrać?
  Pozdrawiam,
  Justyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie Małgosia, ale wiem, że lepiej wybrać metabolit 25 OH.

   Usuń
 94. Mam pytanie ogolnie prowadze aktywny tryb zycia i moje PPM mnoze przez1,9ale w tym jest bieganie3x w tygodniu i interwał ,tylko ze w chwili obecnej musze zastępować bieganie rowerem ;( bo sobie coś naciagnelam. Moje pytanie jest takie czy jak narazie jak zamiast biegac jezdze uciąć troche kalorii ? Bo nie chce zaczac tyc....?

  OdpowiedzUsuń
 95. Dzień dobry,
  a co w przypadku, kiedy tarczyca została zniszczona jodem radioaktywnym?
  Zażywam Euthyrox 150, TSH w normie, ale tarczyca nie pracuje prawidłowo, bo jej już od wielu lat nie ma... ;)
  Pozdrawiam,
  Natalia

  OdpowiedzUsuń
 96. Uwielbiam Twoje artykuły. Są bardzo rzeczowe, przejrzyste i baaardzo dużo wyjaśniają. Opisujesz nawet DLACZEGO należy połączyć z orzechami i blonnkiem. Jestem zachwycona ! Widziałam i testowalam różnych dietetyków (bardzo tego teraz żałuję ) i nigdy nie wiedziałam dlaczego pewne składniki należy ze sobą połączyć ? Czemu ma to służyć ? Nie chodzi tylko o całodniowy bilans ! Jestem na Twojej indywidualnej diecie i chudnę (!). Powoli ale mam ubytek wagi. Wiele sobie obiecuję po tej diecie i wierzę, że schudnę. I napiszę coś jeszcze. Wiele kobiet szuka sobie na siłę jednostki chorobowej, żeby usprawiedliwić nie chudnięcie ( badalam się na różne sposoby). Mądra, profesjonalna dieta to podstawa, konsekwencja i uda się ! A moje jedzenie jest w tej chwili tak PYSZNE , że nie mogę doczekać się obiadów, przekąsek. Tak rewelacyjnie na diecie jeszcze nie jadłam. Dziękuję Małgosiu i nie poprzestanę dopóki nie osiągnę celu z Twojæ pomocą. 😊 B.

  OdpowiedzUsuń
 97. Super post. Ja się zastanawiam czy właśnie nie zaczęłam mieć problemów z tarczycą, bo zmieniłam dietę na zdrowszą i wciąż wdrażam nowe rozwiązania, dodatkowo ćwiczę, ale waga i cm stoją. Często jestem ospała i rozdrażniona, czy to może być przez to?

  OdpowiedzUsuń
 98. Małgosiu proszę o poradę, od 18-tego roku życia borykam się z wtórnym brakiem miesiączki (rozpoznanie:Przyzsatkowo-podwzgórzowe), obecnie mam 35 lat.Początkowo leczyłam się dyfastonem i progenowa, dalej tabletki antykoncepcyjne a obecnie femoston mite. Po 3-mies. przerwie w stosowaniu leków miałam zrobić badania (po odstawieniu miesiączki brak). Badania:
  TSH3 gen. 2,28 mikrolU/ml (0,27-4,2)
  FT4 0,81 ng/dl (0.93-1,7)
  LH 0,43 mlU/L
  FSH 8,09 mIU/ml
  Estradiol <5,0 pg/ml
  Prolaktyna 17,35 ng/ml
  Jak interpretujesz Gosiu te wyniki, estradiol i LH bardzo niskie, a co sądzisz Gosiu o tarczycy!
  Zdaję sobie sprawę, że ponownie muszę wrócić do Femistonu bo cierpi na tym także mój układ krążenia jak i jestem zagrożona ubytkami w kościach.
  Będę wdzięczna za jakiekolwiek rady.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 99. Malgosiu biore marvelon juz pare lat. Od 5miesiecy wysypuje mnie na twarzy w partii T oraz na plecach. Malo tego- poce sie w nocy pomimo tego, ze jest mi zimno. Myslalam ze to orzechy albo czystek- ale zrobilam test eliminacyjny i jednak to nie to. Czesto pobolewa mnie w lewym boku (bardziej u gory), mozliwe ze trzustka? Do tego czasem czuje sie jak szalona baba bo raz placze raz a raz sie smieje. Hustawka nastrojow. Mieszkam w UK wiec lekarze nie sa pomocni. Mozesz podpowiedziec o jakie badania moge prosic? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 100. Gosiu, zrobiłam prywatnie badanie na gliste ludzka z krwi. Wynik wyszedł 2,1 . Czy to znaczy, że jestem zarażona?

  OdpowiedzUsuń
 101. Gdzie można wykonać badania na nietolerancje pokarmowe?:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W większości laboratoriów. Testy Food Detective dostępne są też u mnie.

   Usuń
  2. W jakiej cenie?:)

   Usuń
 102. Bardzo ciekawy artykuł. Chciałam dopytać o literaturę, na której się opierasz pisząc o tarczycy i kortyzolu - mogłabyś wskazać jakieś konkretne badania? Będę bardzo wdzięczna :) Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książek o tarczycy jest mnóstwo. W domu mam osiem. Jeśli interesuje Cię lektura, podrzucę kilka tytułów.


   Usuń
 103. Witaj, chciałabym zapytać czy faza cyklu miesiączkowego ma duże znaczenie w przypadku badań na tarczycę? Jeśli tak, to w którym momencie najlepiej się zbadać?
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 104. Małgosiu, jaki to jest łosoś pod nazwą z anglii: pink salmon? Norweski czy atlantycki? Orientujesz sie moze bo na opakowaniu nie pisze skąd pochodzi itp?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponawiam pytanie o łososia bo moje pytanie zostało wydrukowane ale niestety bez odpowiedzi..

   Usuń
  2. jak pink to zapewne hodowlany;/ w jakim sklepie kupijesz(jestem z UK)?

   Usuń
 105. Małgosiu bardzo proszę podaj kilka tytułów książek o tarczycy, które Ty czytałaś i polecasz. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 106. Wymyśliłam sobie 2 lata temu implant antykoncepcyjny. I sobie zrobiłam krzywdę......Po 6 miesiącach ważyłam 10 kg więcej miałam problemy z cukrem i pojawiła się niedoczynność tarczycy. Wyciągnęłam go po tych 6 miesiącach i od 1,5 roku staram się wrócić do swojej wagi.Bez żadnego skutku. Po zjedzeniu czegokolwiek umieram na wzdęcia i niestrawności. Odrobina tłustego czy aromatycznego powoduje, że od razu to zwracam. Owoców nie trawię w ogóle. Lepiej się czuję jak nic nie jem niż jak kolejny raz się zastanawiam czy to przetrwa w moim brzuchu czy nie. Testy alergiczne na 24 alergeny z krwi wykluczyły, że coś nie uczula. Bardziej sama siebie obserwuję, że: mleka nie trawię, jasne pieczywo mnie muli, po orzechach umieram. Jogurty i biały ser powoduje, że mój brzuch rośnie x3. Fruktoza z owoców jest nie do strawienia. Mój kortyzol poranny jest dużo ponad normę, choć ten dobowy z moczu w górnej granicy normy. Tarczyca spadła nieznaczenie. A waga ani drgnie :(. Już się poddałam, że wrócę do wagi 65 kg.

  OdpowiedzUsuń
 107. Witam, temat z Pani artykułu nie jest moim problemem a jego odwrotność, czyli ch. Grawesa Basedowa,nie będę rozpisywać się o aktualnych wynikach , chciałam tylko podkreślić, że pomimo tylu wzmianek w różnych publikacjach na temat korelacji hormonów wzgl siebie, lekarze wciąż trzymają się jednej zasady : jeśli tarczyca- badamy tylko hormony tarczycowe +tsh, jeśli problemy ginekologiczne- tylko usg.... myślałam , że tylko mnie było dane trafiać na takich zaszytych w swej profesji specjalistów nie mogących spojrzeć na problem holistycznie, ale z Pani artykułu ( co z czym się wiąze ) i z komentarzy pod tekstem , wiem , że nie jestem w swym przekonaniu osamotniona.
  Pozdrawiam
  Joanna

  OdpowiedzUsuń
 108. Jak mozna obnizyc kortyzol? Co da badanie jak nie wiadomo co dalej...

  OdpowiedzUsuń
 109. Juz widzę, ze wspis o obnizaniu kortyzolu tez byl. Dziekuje.

  OdpowiedzUsuń
 110. Małgosiu,
  niestety od 4 lat mam problem z zajściem w ciąże, nikt do tej pory nie był w stanie mi pomóc :(. Z wielu badań wyszło, że mam hashimoto. Eutyroxem zbiłam TSH z poziomu 2,24 na 1,15. Biorę też bromergon na obniżenie prolaktyny - z 24,88 zbiłam ją na 21,05 ng/ml. Może w niej tkwi mój problem? Mój lekarz niestety nie kwapi się do rozwinięcia tego tematu. Może Ty kochana coś dostrzeżesz, doradzisz? Czy jest sens robić badanie na insulinoodporność?
  Pozdrawiam Cię serdecznie, Magda

  OdpowiedzUsuń
 111. Witam,Małgosiu potrzebuje Twojej pomocy otóż w lipcu zrobiłam prywatne badania TSH było w normie, natomiast cztery tygodnie temu wyszło za wysokie [5.76]Chciałabym tez dodać ze od sierpnia do grudnia byłam na kursie antybiotyków na infekcje dróg moczowych,które powracały co tydzień.Niestety mieszkam za granicą i lekarze tutaj nie biorą mnie na poważnie,mam 24 lata .Tydzień temu miałam wizytę u swojego lekarza rodzinnego ,który zlecił powtórzenie badan TSH...
  Dzisiaj dostałam list odnośnie moich wyników,które wyszły źle żebym skontaktowała się z lekarzem ,po czym gdy to uczyniłam powiedział tylko ze mam za wysokie TSH i zostawi mi repepte na tabletki w recepcji.
  Prosze czy moglabys napisac mi jakie dodatkowe badania powinnam zrobic , dodac ze prowadzę zdrowy tryb życia ,trenuje,pije soki/koktajle i nie chciałabym zacząć brać tabletek które mogą mi nie pomóc.
  Bardzo proszę o odpowiedz będę bardzo wdzięczna.
  Pozdrawiam bardzo serdecznie
  Klaudia

  OdpowiedzUsuń