piątek, 17 czerwca 2016

Już wkrótce premiera nowego numeru magazynu Food Forum. Jakie tematy zostaną poruszone tym razem?28 czerwca premiera nowego numeru dwumiesięcznika Food Forum. Prenumeratorzy otrzymają swój egzemplarz w przyszłym tygodniu, natomiast pozostałe osoby niech wypatrują pojedynczych numerów w salonach sieci Empik i Kolporter od 28 czerwca.

Co ciekawego w numerze?

 • ZDROWE ODŻYWIANIE - temat numeru: ranking diet
Zdrowy styl życia jest bez wątpienia na topie. Obecnie w wielu krajach europejskich, w tym również w Polsce, obserwuje się duże z interesowanie prawidłowym odżywianiem. Z tego względu w ciągu ostatnich lat pojawiło się wiele rożnych diet – mniej lub bardziej kontrowersyjnych. Każdy poszukuje właściwego systemu żywienia odpowiedniego dla siebie. Ale która z diet będzie dla nas tą optymalną?
 • SUPLEMENTY - koenzym Q10 a energia organizmu
Koenzym Q10 odkryto w 1940 r. Jego strukturę ustalono w 1958 r. Najpierw sądzono, że występuje tylko w wątrobie, ale wkrotce potem znaleziono go w wielu innych tkankach. Koenzym jest syntetyzowany przez organizm człowieka, ale ok. 25% zapotrzebowania dostarczamy z dietą, stąd często określa się go jako witaminoid. Jest składnikiem błon komórkowych, uczestniczy w oddychaniu komorkowym, czyli w reakcjach utleniania i redukcji. Koenzym Q10 może istnieć jako forma zredukowana, czyli ubichinol (CoQ10H2), forma całkowicie utleniona, czyli ubichinon (CoQ10) oraz jako rodnik semichinonowy. Neutralizuje wolne rodniki powstające w organizmie, przyczyniając się do ochrony komorek przed utlenianiem, podobnie jak inne antyoksydanty działające w fazie lipidowej.
 • ZAPOBIEGANIE CHOROBOM - choroba Parkinsona – objawy i leczenie
Podstawą procesu patologicznego leżącego u podłoża choroby Parkinsona jest zwyrodnienie i zanik dopaminergicznych neuronów istoty czarnej śródmózgowia. Towarzyszy temu zanik innych neuronów. Konsekwencją tego jest występowanie zaburzeń w układach: serotoninergicznym, noradrenergicznym oraz cholinergicznym. Etiologia choroby Parkinsona wciąż nie jest dobrze poznana, jednakże prowadzone badania wskazują, że kluczową rolę w pojawieniu się i rozwoju tej choroby odgrywają czynniki środowiskowe.
 • ALERGIE I NIETOLERANCJE POKARMOWE - diagnostyka opóźnionych reakcji na pokarmy z udziałem IgG
Standardem diagnostycznym nadwrażliwości na pokarmy jest wywiad kliniczny obejmujący m.in. zapis żywieniowy, na podstawie którego monitoruje się samopoczucie i objawy po spożyciu pokarmów. 
Na podstawie dziennika wyłącza się produkty podejrzane o reakcje i obserwuje zmiany objawów u pacjenta. Rozpoznanie nadwrażliwości pokarmowej nie przysparza większych problemów, jeżeli reakcja jest natychmiastowa i burzliwa, jak ma to miejsce w przypadku nadwrażliwości pokarmowej typu I (IgE-zależnej) tzw. „klasycznej” alergii pokarmowej. Jednak, gdy objawy mają charakter łagodny i są oddalone w czasie, jak ma to miejsce w przypadku nadwrażliwości pokarmowej typu III (IgG-zależnej), intuicyjne dochodzenie do produktów wywołujących nadwrażliwość jest żmudne i długotrwałe, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe. Dlatego wybór odpowiedniego badania laboratoryjnego lub ambulatoryjnego jest kluczowym elementem w diagnostyce opóźnionych reakcji na pokarmy.
 • SPORT - woda – płynny fundament - jak odpowiednie nawadnianie wpływa na zdrowie, wydolność i aktywność fizyczną
Woda powinna znajdować się u podstawy piramidy żywieniowej każdego człowieka. Jest najważniejszym materiałem budulcowym ludzkiego organizmu oraz środkiem transportu pożywienia, hormonów, enzymów, wspomaga usuwanie toksyn oraz reguluje procesy przemiany materii. Sygnałem alarmowym, że należy po nią sięgnąć, jest pragnienie, ale nie jest to pożądany objaw. Organizm należy nawadniać stale, małymi porcjami. Badania naukowe dowodzą, że również w trakcie wysiłku picie wody jest wręcz nakazane. Zmniejszenie masy ciała o 2% na skutek utraty wody obniża wydolność fizyczną o 20%. Dobra woda to taka, która zawiera minimum 1000 mg/l składników mineralnych
 • DIETETYCZNY RING - twardy orzech do zgryzienia
Orzechy niewątpliwie stanowią bogate źródło składników odżywczych, w tym witamin i składników mineralnych, a także oręż do walki z szeregiem zaburzeń metabolicznych. Orzechy to także bomba kaloryczna i skarbnica różnorodnych kwasów tłuszczowych. Są smaczne i wartościowe, ale spożywane w nadmiernych ilościach mogą być ciężkostrawne i zaburzać delikatną równowagę pomiędzy kwasami omega-3 a omega-6. O przeanalizowanie wszelkich za i przeciw dotyczących spożycia orzechów poprosiliśmy dwie specjalistki: dietetyka klinicznego Iwonę Wierzbicką oraz dr dietetyki Angelikę Kargulewicz.
 • RAPORT - czy tłuszcze roślinne rzeczywiście redukują ryzyko choroby niedokrwiennej serca?
Przed nami bardzo gorący okres, bowiem w ostatnich tygodniach opublikowano wyniki kilku niesamowitych prac, na które powinniśmy szybko zareagować. Chodzi tu o rezultaty wieloletnich obserwacji przeprowadzonych w dużych kohortach (doskonałych jakościowo i opublikowanych w prestiżowych czasopismach medycznych), wskazujących na:
• konieczność zmiany wartości BMI określających niskie ryzyko chorób układu krążenia (proponowany jest przedział 22–27 kg/m2 jako bezpieczny),
• potrzebę zmiany nastawienia osób z prawidłowym ciśnieniem tętniczym do używania soli kuchennej, bezspornie wykazano wzrost ryzyka udaru przy zbyt niskiej codziennej podaży sodu w diecie (mniej niż 5 g sodu w diecie osób bez nadciśnienia tętniczego jest takim samym czynnikiem ryzyka udaru czy wylewu jak jej nadmiar w diecie osób z nadciśnieniem)!

 • CZY WIESZ, ŻE… - otręby owsiane – dla zdrowego serca
Otręby owsiane mogą obniżać poziom „złego” cholesterolu dzięki wysokiej zawartości betaglukanów, czyli błonnika rozpuszczalnego. Czy wszystkie otręby owsiane posiadają takie same właściwości? Jak wybrać te, które skutecznie obniżają poziom cholesterolu?
 

Każde wydanie Food Forum to:
 • 120 stron praktycznej wiedzy żywieniowej i okołożywieniowej
 • aktualne tematy
 • nowi autorzy prezentujący różne poglądy, aby to czytelnik mógł sam świadomie dokonać wyboru
 • artykuły poparte badaniami naukowymi, z zamieszczoną bibliografią


Czytelnicy Qchennych - inspiracji 
tradycyjnie już otrzymują 20 % rabat na prenumeratę. 
Aby zamówić prenumeratę należy wejść TUTAJ i przy zamówieniu, w polu na kod rabatowy wpisać hasło: qchenne20

Kod rabatowy ważny jest do 3 lipca.Prenumerata w wersji premium – 228,99 zł brutto

• 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
• Dostęp do pełnego archiwum czasopisma na portalu internetowym
• Dodatek Food Forum EXTRA – co najmniej 3 wydania w prenumeracie rocznej

Prenumerata w wersji ekonomicznej – 144,00 zł brutto

• 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
• Dodatek Food Forum EXTRA – co najmniej 3 wydania w prenumeracie rocznej

Ważne!
Składając zamówienie na prenumeratę do 23 czerwca Twoja prenumerata rozpocznie się od numeru 3/2016 czerwiec-lipiec z dodatkiem Food Forum EXTRA "celiakia, NNG i inne nietolerancje glutenu". 
Po tym terminie prenumerata rozpocznie się od kolejnego numeru oraz kolejnych dodatków Food Forum EXTRA.
Czym jest Food Forum EXTRA?
Dodatek, w którym razem z dietetykami krok po kroku prześledzisz postępowanie dietetyczne od momentu zgłoszenia się pacjenta do gabinetu aż do wyleczenia bądź złagodzenia objawów choroby!
Każde wydanie to analiza przypadku i toku postępowania dietetycznego w innej jednostce chorobowej.
Wydanie nr 1: choroby tarczycy| - dodatek do numeru kwiecień/maj
Wydanie nr 2: celiakia, NNG i inne nietolerancje glutenu – dodatek do numeru czerwiec/lipiec
Archiwalne wydania dodatków dostępne są wraz z archiwalnymi numerami czasopisma na portalu w ramach prenumeraty premium.


101 komentarzy:

 1. Małgosiu czy będą na Twojej stronie jakieś nowe jadłospisy?

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że dzisiaj mam ostatni egzamin, to będę mogła w przyszłym tygodniu spokojnie chłonąć ten magazyn :D Super ciekawe tematy!

  OdpowiedzUsuń
 3. Małgosiu , mam pytanie czy pisałaś już jakiś post o osteoporozie, jeżeli tak , to czy mogłabyś podać link.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję:)
   A czy mogłabyś mi napisać co ewidentnie wykluczyć z diety przy osteoporozie i czy napisałabyś dietę dla osoby - kobieta 64 lata,osteoporoza , cukrzyca , nadciśnienie. I czy jeżeli ja mam u Ciebie wykupioną dietę to mogłabym poprzez mój kontakt zamówić taką dietę dla mamy, nie czekając tyle co ja?

   Usuń
 4. Gosiu ja mam pytanie z innej półki. Chciałabym poprawić stan cery a jem bardzo dużo nabiału,jeśli będę chciała odstawić to zupy na jogurcie greckim tez już nie mogę zjeść tak? a drugie pytanie mam czy nabiał,duże ilości mogą powodować to że np nie mogę schudnąć w dolnej części ciała. Jestem szczupła,ale nogi pozostawiają wiele do zyczenia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odstaw nabiał a szybko zobaczysz efekty.

   Usuń
  2. Przecież nie można wybrać miejsca w którym się chudnie, czy naprawdę odstawienie nabiału pomoże w schudnięciu w konkretniej części ciała? Dlaczego?

   Usuń
  3. Gosiu skoro odstawiamy caly nabial to odzywki bialkowej po treningu tez nie mozna?

   Usuń
  4. A jogurt z bakteriami można zostawić czy też nie?

   Usuń
  5. Można odżywkę białkową ale nie na bazie krowiego mleka.

   Usuń
  6. To czym zastąpić bakterie które są jogurcie? biorę teraz antybiotyk na grzybice przewodu pokarmowego:(

   Usuń
 5. Małgosiu masz taka pięęęękną cerę. Czy uzywasz jakiś fliudów czy pudrów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już niebawem będzie post na ten temat ponieważ mnóstwo pytań dostałam o to jakich kosmetyków i jaką pielęgnację stosuję.

   Usuń
 6. Gosiu a co sądzisz o orbitreku? Warto na nim ćwiczyć? Jest lepszy niż rowerek stacjonarny w uzyskaniu efektów ujędrnienia ciała i odchudzenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwielbiam go. Jeśli masz miejsce w domu gdzie postawić to bardzo polecam.

   Usuń
 7. Gosiu, czy prenumerata jest dostepna dla osob mieszkajacych poza granicami Polski?

  OdpowiedzUsuń
 8. Pani Małgosiu ćwicząc rano np killera lub turbo spalanie I wieczorem codziennie jezdzac po 30 km rowerem ile kalorycznie trzeba jesc? mam 28 lat I waze 49 /50 kg 163 cm Nie chce chudnac co jesc najlepiej po tym rowerze jezeli to bedzie moj ostatmi posilek kolacja

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie mam miejsca w domu ale mam karnet na silownię. I się zastanawiam nad ćwiczeniem na orbitreku. Czy jest lepszy niż rowerek??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj zdecydowanie. Na orbitreku rusza się całe ciało. Na rowerku tylko nogi.

   Usuń
 10. Małgosiu mam prośbę ogromną zostałam mamą i bard z chcę karmić piersią... brakuje mi jednak pomysłów co jeść na śniadanie i kolacje...pełno skrajnych opinii co można jesc w czasie laktacji a czego nie można... bardzo proszę o pomoc i kilka pomysłów... będę bardzo wdzięczna za pomoc pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dieta matki karmiącej to mit. Jedz wszystko. Kapustę i kotlety tez. Po prostu zdrowo się odzywaj ale nie rezygnuj z tego co lubisz. Moja córka kończy wkrotce 3 miesiące. Od poczatu jem wszystko i nic jej nie jest. Nie ma kolki. Prży pierwszym dziecku jadłam niedoprawione gotowane jedzenie bo posłuchałam zabobonów. A syn i tak miał kolki. Teraz karmienie piersią to przyjemność nie wyrzeczenie :)

   Usuń
 11. A ja przyłączam się do koncertu życzeń i proszę o post o cholesterolu:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Małgosiu, poradź coś na suche i łamliwe włosy...na co zwrócić uwage w diecie żeby poprawić ich stan. Nabiał im szkodzi czy pomaga bo tyle się teraz słyszy ze jest szkodliwy...

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam takie pytanie: jak często się ważyć na redukcji? Co polecasz Malgosiu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepiej się mierzyć jeśli ćwiczysz. Ja bym polecała co 2 tygodnie, żeby to nie weszło w nawyk i nie zaczęło się ważenie codziennie...

   Usuń
 14. co robić kiedy ma się tzw. ,,żaby w brzuchu"?

  OdpowiedzUsuń
 15. Gosiu ta bieżnia której dałaś zdjęcie chyba zle zmierzyła dystans? Bo tam jest chyba 7km

  OdpowiedzUsuń
 16. Małgosiu - pytanie o węglowodany przy niedoczynności tarczycy. Czy 150 g weglowodanów dziennie to ilość wystarczająca?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż... Mam nadzieję, że nie zrobię sobie krzywdy. Pozdrawiam, gratuluję bloga.

   Usuń
 17. Gosiu, czy picie mleka nie jest wskazane przy PCOs? Czy najlepiej odstawić mleko? A jeżeli można pić to lepiej mniej tłuste czy bardziej? A co z jogurtami i nabiałem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zawsze. to zależy. Ja każdą Panią z PCOS oceniam indywidualnie.

   Usuń
 18. Mam pytanie o testy na nietolernacje. Niedawno wykonalam test na nietolerancje z krwi z palca, wykonal go specjalista w aptece (w mojej lokalnej aptece jest taki pan raz w tygodniu). Wyszly mi nietolerancje na niemal wszystkie mozliwe pokarmy, w szczegolnosci gluten, jajka i mleko. Poprosilam lekarza, czy moglabym powtorzyc czesc z tych badan w NFZ, bo az nie chcialo mi sie wierzyc, ze jestem na wszystko uczulona, badanie na gluten wyszlo negatywne - brak nietolerancji, bialko mleka, jajka i laktoza wyniki rzedu 0.03 kUA/l - 0.02 kUA/l. Skad taka rozbierznosc wynikow i ktorym wierzyc?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Testom z krwi. Nie wiem co za testy wykonał Pan w aptece.

   Usuń
 19. Czy jest możliwość zakupu nr 1/2016 i nr 2/2016? Jeżeli tak, jaka jest ścieżka postępowania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy zakupie prenumeraty premium jest dostęp do numerów archiwalnych.

   Usuń
 20. Mam pytanie odnośnie nabiału- pewnie już było i pytanie i odpowiedź ale PROSZĘ odpowiedz.czy nietolerancja nabiału może powodować że jest mi trudno schudnąć mimo że ćwiczę i jem wg Ciebie? może spróbuje odstawić-ale kawy z mlekiem nie można tak? można jakimś innym mlekiem zastąpić- trochę się nie znam? ja uwielbiam koktajle na bazie kefiru- to pewnie też nie ma zamiennika? Był może post o tym? odpisz proszę na moje pytania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście. Jeśli masz nietolerancję na mleko krowie i nadal je spożywasz to w organizmie jest stale stan zapalny. To negatywnie wpływa na metabolizm i funkcjonowanie całego organizmu.

   Usuń
 21. Ratuj... co zjeść przy ciągłych wzdeciach i biegunce. Spowodowanych głównie stresem i jeszcze sterujących bardziej... ;(

  OdpowiedzUsuń
 22. Małgosiu czy odpoczelas troszkę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję ;)
   Mimo iż normalnie tam pracowałam bo pisałam diety to odpoczęłam bardzo. Samo pisanie diet w pokoju z widokiem na morze jest fantastycznym doświadczeniem.

   Usuń
 23. Mam pytanko mam niedoczynność tarczycy i hashimoto,biorę eutyrox 75 a tsh jest ponad 3 czy tak jest ok?

  OdpowiedzUsuń
 24. Witaj Małgosiu
  od pewnego czasu stosuję Twoje gotowe jadłospisy. Wciągnęłam też w to moją rodzinę. Na rehabilitacji kręgosłupa usłyszałam, że potrzebne mi jest "smarowanie" w związku z czym mam jeść kisiel, galaretkę i rapki z kurczaka. Czy możesz mi podpowiedzieć zamiast jakiej przekąski mogę zjeść kisiel albo galaretkę i ile tego może być. Pozdrawiam, Asia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamiast drugiej przekąski. Ugotuj sobie nóżki z kurczaka lub indyka.

   Usuń
 25. Witam! Widzę, że na trądzik poleca Pani odstawić nabiał...mogłaby mi Pani napisać czemu ma on na niektórych taki zły wpływ? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 26. Malgosiu, siostra polecila mi przepis na koktajl z pietruszki - natki. Pije go od dwoch miesiecy codziennie. Jest to duzy peczek z targu nie taki pakowany z marketu. Dodaje owoce, platki owsiane do tego, siemie, np. platki, burak, siemie, pietruszka.

  Pytanie, czy codziennie jedzenie takiego peczka natki moze zaszkodzic na nerki np.? Wyczytalam na ja jakims blogu, ze od pietruszki natkoi i botwinki lisciastej mozna miec kamienie nerkowe.

  Pije pietruszke juz 2 miesiace co dzien regularnie, uwielbiam ja, ale w sumie nie wiem jak to z nia jest.

  Na forach i blogach amatorskich ludzie pisza rozne rzeczy, cenie Twoje zdanie i wiedze przede wszystkich. Napisz prosze, co sadzisz.

  Glownie pije to dlatego, ze jestem wegetarianka i chce zadbac o zelazo.

  A czy zelazo, witamine C i w ogole witaminy z owocow i warzyw mozna przedawkowac i miec hiperwitaminoze? Czasem nawet zjem calego brokula czy kalafiora, czy pol kilo truskawek itp. Z gory bardzo serdecznie dziekuje za odp. I pozdrawiam.
  Anka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1 - nie zaszkodzi ale i tu potrzebny jest umiar.
   Pij taki koktajl przez miesiąc, potem odstaw na miesiąc i wróć.

   Usuń
 27. Gosiu,jakie produkty oprócz nabiału zawierają dużo wapnia?

  OdpowiedzUsuń
 28. Gosiu co myślisz o takiej sałatce na kolacje? Pomidor, pół awokado, 200g czerwonej fasolki z puszki, 2 pomidory suszone, oliwki czarne, ocet balsamiczny, czosnek w granulkach i chilli. Może byc taka kolacja?

  OdpowiedzUsuń
 29. Gosiu chciałam się dowiedzieć czy miałaś okazję zapoznać się z książką Alkaiczny detoks pani Sokołowskiej, jeśli tak czy warta jest uwagi ? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 30. Gosia, czy olej rafinowany kokosowy jest dobry do smazenia? On ma jakiekolwiek wlasciwosci?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idealny ponieważ ma wysoką temperaturę dymienia.

   Usuń
  2. A nierafinowany do smażenia tez jest ok?

   Usuń
 31. Gosiu mam inne pytanie: Czy osoba z insulinoopornoscia, Pcos moze cwiczyc na silowni ? Pytam, gdyz gdzies czytalam ze przy takich zburzeniach rownolegle wysepuje stres oksydacyjny , czyli tez nadmiar kortyzolu. U mnie by sie zgadzalo - Co moge zrobic ? Chce cwiczyc na silowni, ale boje sie ze przez moje zepsuty uklad hormoaly bedzie gorzej..Jestem mloda Kobieta. @ Pytanie Czy bedzie wpis o stresie oksydacyjnym - malo o tym wiem. Pozdrawiam Cie !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostrożnie z ćwiczeniami. U osób z Twoimi schorzeniami potrzebna jest dieta antyoksydacyjna, a jeśli chodzi o aktywność to 3 razy w tygodniu po 40 minut w zupełności wystarczy i ja bym Ci radziła coś lekkiego np. pływanie, rower, szybki marsz, tzw. dywanówki.

   Usuń
  2. Malgosiu, ostatnie pytanie w tym temacie: Czy mogę pic taki koktajl z siemia lnianego (taki jak Twój na blogu) przy moimi schorzeniami. I także jak chce się pozbyć grzybow z organizmu i poprawić jelita ? Siemie lniane będzie w porządku ? Pozdrawiam

   Usuń
 32. Gosiu,czy przy diecie lekkostrawnej chleb może być na zakwasie??
  Nie wiem jaki upiec

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy na na takie pieczywo reagujesz. W schorzeniach determinujących dietę lekkostrawną pacjenci różnie reagują na różny rodzaj pieczywa.

   Usuń
 33. Gosiu a możesz napisać jakie stosować zamienniki nabiału jak ktoś dużo tego jadł a chce odstawić-chodzi mi co do kawy zamiast mleka co do koktajlu zamiast kefiru, co do owsianki zamiast mleka, często jem serek wiejski, twarożek na przekąskę- to co innego na przekąskę. Chciałabym odstawić nabiał np na miesiąc i zobaczyć czy poprawi się cera i metabolizm. Odpowiedziałabyś..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mleka roslinne sa fajnym zamiennikiem-migdalowe,ryzowe,owsiane,kokosowe.Do koktajli woda kokosowa.

   Usuń
 34. Gosiu ile razy w tygodniu pozwalasz sobie na makaron (pełnoziarnisty lub orkiszowy) i banany? Jestem osobą bardzo aktywną ale jakoś obawiam się tych produktów :( a może nie powinnam?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy. Ja nie mam takiego harmonogramu że tyle razy makaron, a tyle kasza. To zależy na co mam akurat ochotę.

   Usuń
 35. co pani sądzi o pokrzywie indyjskiej? warto przy odchudzaniu?

  OdpowiedzUsuń
 36. Gosiu dziekuje - Ale ja mam już wykupiony karnet na silowie ;-( Co mam zrobić ? Domyslam się , ze jesc dużo warzyw i oowocow z drugiej stroy jest Pcos i Insulina gdzie nie można jesc owocow - Rozumiem ze mieso tez nie - Co można wówczas jadac na antyoksydacji ?

  OdpowiedzUsuń
 37. 23 lata, jem 4x dziennie praca w domciu. Czy 40g platkow owsianych i pol woreczka ryżu kaszy na obiad to wystarczajaca ilość wegli?

  OdpowiedzUsuń
 38. Pani Małgorzato, zaczęła mnie nurtować jedna kwestia. Wszędzie mówi się, żeby jeść 5 posiłków - 3 duże i 2 mniejsze - ale zachowywać odstęp 3 godzin. Czy nie lepszą opcją byłoby jednak jedzenie 5 posiłków, wszystkich o podobnej kaloryczności? Tak, żeby organizm pracował sobie cały czas na podobnych "obrotach". Bo jednak jest różnica strawić większy posiłek w ciągu 3 godzin, a mniejszy w tym samym czasie. Oczywiście bierzemy pod uwagę, że suma kalorii byłaby taka sama w obu przypadkach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy od tego jak wygląda Twój dzień.
   Jeśli rano biegniesz do pracy, dojeżdżasz etc. to musisz rano zjeść więcej bo potrzebujesz energii, a jak usiądziesz za biurkiem to już nie potrzebujesz tyle. Tak samo osoba która biegnie do pracy ale w pracy pracuje fizycznie też inaczej powinna jeść.

   Usuń
 39. Czy wszystkie rodzaje orzechów są jednakowo wartościowe? Czy lepiej jeść jakiś konkretny rodzaj?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozwolę sobie odpowiedzieć ;) Wszystkie orzechy i nasiona są bardzo wartościowe (te bez żadnych dodatków). Najlepiej nie ograniczać się do jednego rodzaju. Warto jeść różnorodnie.

   Usuń
 40. Malgosiu, na sniadanie codziennie pije geste smootie z platkow owsianych, owocow i warzyw. Dodaje do tego 2 lyzeczki proszku z mlodego jeczmienia.

  Czy takie spozywanie tego proszku nie daje efektow? W sensie czy trzeba to rozpuszczac w wodzie i wypic a nie w takim bardzo gestym smootie dpozywac?

  Czy 2 lyzeczki na raz to ok? Po jakim czasie moge sie spodziewac jakich dobroczynnych efektow na organizm? Dodaje jeczmien dopiero 4 dzien ;))

  Dziekujd i pozdrawiam, Monika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1 - tak, jak najbardziej spełnia swoje zadanie
   2 - tak, myślę że musisz poczekać tydzień, dwa

   Usuń
 41. Pani Małgosiu, czy mając objawy hipoglikemii reaktywnej wystarczy, że będę odżywiać się wg Pani jadlospisów, czy powinnam jednak zamówić dietę indywidualną (jeśli Pani taką pisze)?Dodam, że chcę schudnąć 7-8 kg,mam 41 lat. Godzine po sniadaniu jestem głodna, łagodzę to herbatą, a po obiedzie idę spać, co najmniej na godzinę (po prostu lecę z nóg), po wysiłku fizycznym dłuższym, np 2-godzinna jazda na rowerze tez jestem śpiąca. Pani przepisy stosuję od 3 tygodni-stałe posiłki , co 3-3,5 godziny, jednak objawy wyżej opisane się utrzymują.Może jeszcze za krótko, żeby coś się zmieniło? Czy jednak indywidualna dietę Pani proponuje? Pozdrawiam i gratuluje bloga. Podziwiam za pracę tu włożoną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jadłospisy z bloga są dla osób zupełnie zdrowych.

   Usuń
 42. Pani Małgorzato, jaki jest według Pani optymalna ilość kg na przytyciu podczas miesiąca? Według kalkulatora na stronie herk.pl wyszło mi, że aby przytyć 1 kg na tydzień powinnam jeść ok. 2500 kcal, czyli jakieś 3 g białka na kg masy ciała. Czy to nie będzie za dużo? Dodam, że pozostałe proporcje ustaliłam na 40% tłuszczu i 45% węglowodanów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma takiej ogólnej wartości. To trzeba dostosować indywidualnie. Jeśli straciłaś miesiączkę bo jadłaś powiedzmy 1200 kcal to założę się że nie będziesz w stanie zjeść 2500 kcal bo nabawisz się takich wzdęć i kłopotów trawiennych że będziesz zasypiała na siedząco. Powrót miesiączki to proces.

   Usuń
  2. Pani Małgorzato, przepraszam że tak napiszę, ale może spojrzałaby Pani na jedną kwestię jako "osoba" a nie dietetyk. Jak poradzić sobie z anoreksją (zaczętą przez ortoreksję), gdy żaden dietetyk nie chce podjąć się pomocy? Przy moim stanie stwierdzili że jestem "zbyt trudnym przypadkiem" i nie chcą nawet ułożyć jednodniowego jadłospisu, żebym wiedziała na czym bazować. Wiem, że osoby z anoreksją sprawiają trudności, ale są takie które naprawdę chcą wyzdrowieć, a wrzucane są do jednego worka. Myślałam, że dietetyk jest specjalistą z powołaniem, ale niestety powoli tracę w to wiarę. Wiem, że brzydko to zabrzmi, ale czuję się jak jakiś mebel dla którego ktoś nie widzi nadziei, więc lepiej go wyrzucić :(

   Usuń
  3. Leczenie osób z anoreksją jest bardzo trudne ponieważ same osoby chore chcą się wyleczyć ale nie chcą przytyć. I koło się zamyka.
   Ok. napiszę coś dla Was. Postaram się jak najszybciej.

   Usuń
  4. Bardzo dziękuję, to dla mnie niezwykle ważne. Przy mojej obecnej wadze lekarz niedawno stwierdził, że dziwi się że jeszcze żyję... Chcę przytyć, jem jakieś 2000 kcal dziennie, ale waga stoi w miejscu co jest niezwykle frustrujące. Dokładam co się da i ile się da. Wprawdzie cierpi mój brzuch, bo jest ociężały i wzdęty, ale próbuję przezwyciężać ten ból i jem dalej na siłę. Nie mam problemów z tym żeby jeść, ale nie wiem jak i ile żeby było dobrze.

   Usuń
 43. Małgosiu mam dietę od Ciebie a w niej pesto do smarowania. Przepis wzięłam z Twojego bloga czy to pesto mogę w części zamrozić? Na raz nie da się go wykorzystać. Mam też pytanie odnośnie kaszy jaglanej: mam ja ugotować na dowolnym mleku roślinnym, mogę je zamienić na coś innego a jak tak to na co? Dziękuję i pozdrawiam:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszelkie pytania odnośnie diet indywidualnych zadajemy na skrzynce kontaktowej. Nie tu na blogu, ale odpowiem.
   Pesto nie mrozimy z uwagi na zawartość oliwy.
   Jeśli chodzi o mleko do kaszy to nie odpowiem bo nie wiem komu. Stąd musisz napisać do mnie na skrzynkę kontaktową.

   Usuń
 44. Gosiu obliczyłam ze powinnam spożywać 1780 kalorii dziennie. Chce schudnac 10 kg po ciąży. Karmie piersią. Czy jeśli zmniejsze ilość do 1500 kal to będzie ok? Nie zaszkodzę laktacji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy karmieniu piersią to za mała kaloryczność.
   Ustalając kaloryczność musisz wziąć pod uwagę to ile ma dziecko miesięcy, jak często karmisz etc. Inna kaloryczność będzie dla mamy która ma np. 4 miesięczne dziecko i karmi tylko piersią a inne dla mamy która karmi 2-3 razy dziennie.

   Usuń
 45. Gosiu
  Mam pytanie na temat herbaty z pokrzywy.
  Mam zamiar zrzucic nadmiar wody w organiźmie i od 3 tygodni pije herbate z pokrzywy. Utrzymywalam wage przed pare lat ,ale latem zawsze mam nadmiar wody i przytyłam 2kg . Odkąd zaczęłam pić pokrzywe zgubiłam te 2 kg i mam lepsze samopoczucie ,ale wiem ze za niedługo znowu zatrzyma mi sie woda w organiźmie :(. Czy mam robic miesięczne przerwy w piciu ?
  Jak teraz pije trzeci tydzień to mam zrobic 3 tygodnie przerwy?
  Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zrób teraz przerwę od pokrzywy i włącz czystka. Ogranicz też bardzo sól.

   Usuń
 46. Malgosiu - czy ty już pisałaś artykuł, jak układać dietę przy dnie moczanowej? jest tyle sprzecznych informacji w necie,że tylko Twoja wiedza i opinia będzie dla mnie do przyjęcia.....

  OdpowiedzUsuń
 47. Szkoda ze te gazety takie drogie..:(((

  OdpowiedzUsuń
 48. Witam. Wczoraj zakupiłam powyższe czasopismo i mam pytanie odnośnie witaminy C lewoskrętnej - czy nie istnieje? Moją "zakałą" w liceum była chemia, więc na tych wszystkich wzorkach, wiązaniach się nie znam i łatwo mi wszystko w tym temacie wmówić jako laikowi:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń