środa, 7 grudnia 2016

Nowy numer Food Forum ze świąteczną niespodzianką ;)
Kochani 16 grudnia będzie miała miejsce premiera nowego numeru dwumiesięcznika Food Forum. Postanowiłam nie czekać i już dziś zdradzić Wam co ciekawego w numerze ;) 
Pismo możecie nabyć stacjonarnie w Empiku lub zamawiając w prenumeracie z tradycyjnym już 20% rabatem dla czytelników Qchennych - inspiracji. 


UWAGA!  Zamawiając prenumeratę do 19 grudnia, rozpoczniecie ją od numeru grudniowego wraz z dodatkiem Zdrowe święta. Aby otrzymać numer z dodatkiem przed świętami, zamówienie należy złożyć do 14-tego grudnia.
Zdrowe święta to pismo z przepisami na tradycyjne, ale niskokaloryczne dania świąteczne. Każde danie zawiera wyliczenie wartości kalorycznej, oraz informację czy zawiera gluten i laktozę.Aby skorzystać z 20% rabatu na prenumeratę należy wejść TU 
i w polu kod rabatowy wpisać hasło: qchenne20
Kod rabatowy jest ważny do 23 grudnia!


A co w numerze?

Alergie pokarmowe u dzieci

Częstość występowania alergii wykazuje wyraźną tendencję wzrostową, szczególnie w krajach wysoko uprzemysłowionych. Mówi się nawet o ogólnoświatowej „epidemii alergii”. Znaczący udział stanowią alergie na pokarmy. Problem ten jest spotykany u ok. 5–8% dzieci oraz 1–5% dorosłych. W zależności od regionu geograficznego uczulać mogą bardzo rożne produkty spożywcze. Wśród alergenów wyróżnia się te pochodzenia zwierzęcego (mleko, jaja, ryby, skorupiaki, mięczaki) oraz roślinnego (zboża, rośliny pietruszkowate, orzechowate, strączkowate, psiankowate, słonecznikowate, gorczyczne i śliwowe).
 • Profilaktyka rozwoju alergii u dzieci.
 • Leczenie alergii.
 • Alergie krzyżowe.

Superfoods – przyprawy rozgrzewające w diecie: cynamon, kardamon, imbir, kurkuma

Okres zimowy sprzyja występowaniu infekcji i wychłodzeniu organizmu. Idealnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie w codziennej diecie przypraw i ziół o działaniu rozgrzewającym, które nie tylko smakowo urozmaicą zimowy jadłospis, ale także korzystnie wpłyną na nasze ciało. Warto przyjrzeć się im bliżej, a naprawdę jest z czego wybierać. Przyprawy i warzywa przyprawowe, oprócz działania rozgrzewającego, niejednokrotnie prezentują dodatkowe korzyści zdrowotne, takie jak działanie przeciwstarzeniowe, przeciwzapalne czy regulujące parametry metaboliczne. Ponadto stosowanie przypraw w codziennej diecie istotnie zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworu.
 • Pomysły na zastosowanie w codziennej diecie.

Balon Orbera – alternatywna metoda leczenia otyłości

Odchudzanie to niejednokrotnie duże wyzwanie dla znacznej grupy pacjentów. Niezbędna jest motywacja wewnętrzna i determinacja, które są pierwszym krokiem do zmiany stylu życia. Duży procent osób rozpoczynających swoją przygodę z redukcją masy ciała rezygnuje po pierwszych niepowodzeniach. Jak zatem zwiększyć skuteczność działań terapeutycznych? Jednym z rozwiązań ułatwiających zmianę dotychczasowego stylu życia jest balon Orbera. Warto pamiętać, że nie jest to remedium w leczeniu otyłości, ale na pewno stanowi duże ułatwienie dla osób zmagających się ze zrzuceniem nadmiernej masy ciała.
 • Skuteczność Orbera jako metody leczenia otyłości.
 • Postępowanie po umieszczeniu balonu w żołądku.
 • Zalecane produkty spożywcze w trakcie kilku pierwszych dni po umieszczeniu balonu Orbera w żołądku.
 • Zasady wprowadzania produktów stałych do jadłospisu.
 • Przykładowy jadłospis na czwarty dzień po zabiegu.
 • Opis przypadku.
 • Wyniki pacjentki przed założeniem balonu Orbera i po dwóch miesiącach od implantacji.
 • Przykładowe posiłki konsumowane przez pacjentkę dwa tygodnie po zabiegu umieszczenia balonu Orbera w żołądku.

Olej konopny – tryumfalny powrót do tradycji

Tocząca się obecnie medialna dyskusja nad medycznym wykorzystaniem konopi spowodowała istotny wzrost zainteresowania tym zapomnianym surowcem roślinnym, wykorzystywanym przez człowieka od ponad 4 tys. lat. Fakt ten jest o tyle istotny, że kolejny raz „natura” wygrywa nierówną walkę o zdrowie konsumenta z niezdrowymi nawykami żywieniowymi, przynosząc więcej korzyści niż moglibyśmy się spodziewać. Kolejnym niezaprzeczalnym faktem jest to, że historia postępu ludzkości jest nierozerwalnie związana z tą rośliną i pisze scenariusze rodem jak z popularnych telenoweli – potwierdza tym samym adekwatność tytułu jednej z nich – „Moda na sukces” – do statusu wykorzystania rynkowego tej rośliny.

Żywność funkcjonalna – czy naturalne pro- i prebiotyki istnieją?

Żywność dla współczesnego człowieka ma stanowić nie tylko źródło energii i składników odżywczych, ale też środek do realizacji nowych celów. Przyjmowany pokarm ma wspomagać proces kształtowania sylwetki zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami, redukować stres, stanowić wsparcie w utrzymaniu zdrowia i urody, opóźniając tym samym proces starzenia. Żywność powinna wykazywać działanie prewencyjne w stosunku do niektórych chorób, takich jak choroby układu pokarmowego, krążenia czy immunologicznego. Zgodnie z oczekiwaniami konsumentów powstał zbiór grup produktów, które określamy mianem żywności nowej generacji (novel food).
 • Mleczne napoje fermentowane.
 • Probiotyczne napoje owocowe i warzywne.
 • Warzywa i owoce jako naturalne źródła prebiotyków.
 • Błonnik.

Kształtowanie kobiecej sylwetki – czy dieta ma płeć?

Współczesna dietetyka, niezależnie od tego, jaki cel stawia przed sobą, w dużej mierze opiera się na pojęciu indywidualizacji. Indywidualizacja polega natomiast na dopasowywaniu strategii żywieniowej do osobniczych parametrów danej osoby, dla której przygotowywana jest strategia żywieniowa. Istnieje wiele indywidualizujących czynników, które w sposób bezpośredni lub pośredni powiązane są z fizjologią żywienia, a zaliczyć do nich można zarówno parametry antropometryczne, takie jak masa ciała czy wzrost, jak i bardziej skomplikowane uwarunkowania mające podłoże genetyczne czy będące konsekwencją problemów zdrowotnych. Wreszcie też istotne znaczenie mają aspekty takie jak aktywność fizyczna czy możliwości czasowe i rozkład zajęć w ciągu dnia. W praktyce dietetyka kładzie się dziś duży nacisk na to, by brać pod uwagę wszystkie możliwe czynniki indywidualizujące reakcję organizmu na podjęte działania żywieniowe czy też choćby możliwość realizacji założeń diety w praktyce. Zaskakujące jest jednak to, że ciągle niewiele uwagi poświęca się kwestii… płci.
 • Płeć jako czynnik różnicujący postępowanie żywieniowe.
 • Uwarunkowania społeczne i kulturowe.
 • Metabolizm substratów energetycznych w trakcie wysiłku.
 • Wpływ treningu na tempo przemiany materii.
 • Aspekty psychologiczne.
 • Zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Interpretacja wyników badań laboratoryjnych w praktyce dietetyka
Część VI – zalecenia diagnostyczno - żywieniowe w cukrzycy

W ujęciu laboratoryjnym cukrzyca jest stanem chorobowym charakteryzującym się przewlekłą hiperglikemią spowodowaną bezwzględnym lub względnym niedoborem insuliny. Cukrzyca jest objawem wielu jednostek chorobowych spowodowanych różnymi czynnikami i mechanizmami patogenetycznymi. Ich cechą wspólną, niezależną od przyczyny, jest wysokie – zależne od stopnia przewlekłej hiperglikemii – ryzyko wystąpienia późnych powikłań naczyniowych w postaci mikro- i makroangiopatii oraz neuropatii.
 • Etiologiczna klasyfikacja cukrzycy.
 • Mechanizmy homeostazy glukozy.
 • Cukrzyca typu 1.
 • Cukrzyca typu 2.
 • Diagnostyka laboratoryjna cukrzycy w badaniach przesiewowych.
 • Nazewnictwo stanów hiperglikemicznych.
 • Zalecenia żywieniowe.

105 komentarzy:

 1. Gosiu, dziękuję za recenzję. Bardzo mnie zaciekawił temat "Czy dieta ma płeć". Ja właśnie zastanawiam się, co robię źle, ponieważ pomimo treningów 4 razy w tygodniu oraz dokładnie wyliczonego zapotrzebowana kalorycznego i makroskładników nie mogę schudnąć. Cukier i tarczyca też OK. Czy masz jakieś sugestie jakie badania jeszcze powinnam zrobić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kluczowe jest to co masz w diecie, TSH masz jakie? Bo w normie to mi niewiele mówi bo normy są rozjechane.

   Usuń
  2. TSH 2,56 mU/l
   Jeśli chodzi o dietę, to robiłam kilka razy kalkulację makroskładników mojego typowego dziennego jadłospisu i wyszło mi około 25% białka, 45% węgli i 30% tłuszczu. 4-5 posiłków dziennie.

   Usuń
  3. TSH jest za wysokie więc jeśli ćwiczysz intensywnie to jakbyś strzelała sobie w kolano. Zerknij we wpis o aktywności w niedoczynności. Tam szczegółowo wyjaśniam dlaczego osoby z nieprawidłowo pracującą tarczycą nie mogą ćwiczyć intensywnie.

   Usuń
  4. Dziękuję Gosiu. I jak tu wierzyć normom? Na wydruku z laboratorium jest wpisana norma: 0,27 - 4,2, więc przyjęłam za dobrą monetę że jest OK...

   Usuń
  5. Właśnie. Moje TSH 2,63 lekarz mnie nie kieruje na dalsze badania, bo przecież w normie. Robiłam na własną rękę FT3 i FT4, ale są w normie. Małgosiu, jaka polecasz diagnostykę?

   Usuń
 2. Małgosiu, właśnie dostałam Twoją książkę. Jest przepiękna :)
  Jeszcze raz serdeczne gratulacje!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też już otrzymałam książkę.
   Jest piękna, wczoraj nie mogłam się naoglądać 😄
   Pozdrawiam serdecznie, Małgosia

   Usuń
 3. Małgosiu mam do ciebie pytanie odnośnie wit. d3. Mój mąż ma łuszczyce i pije dwa razy dziennie olej z czarnuszki. Jak powinnam mu suplementować wit. d3, bo od listopada stan jego skory się bardzo pogorszył a już naprawdę było dobrze. Podejrzewam że brak tej witaminy jest głównym winowajcą, lekarz dermatolog oczywiście stwierdził że w pożywieniu dostarczamy wit. d i nie widzi potrzeby jej suplementowania i nie chce dać mu skierowania na badania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1000 jednostek plus przy łuszczycy odstaw nabiał.

   Usuń
  2. Czym mogę mu zastąpić nabiał w diecie, żeby nie jadł ciągle tego samego? Dziękuje Ci za odpowiedź jesteś naprawdę wspaniała, że odpowiadasz na te wszystkie komentarze.Mam już twoja książkę jest wspaniała- mikołaj się postarał i mi ją przyniosł :)

   Usuń
  3. Kochana musisz zastąpić mężowi wapń czyli wprowadzić sezam, migdały, zielone warzywa, nacie, kasze. Oczywiście mleko zastąpisz bez problemu roślinnym. Polecam owsiane ponieważ ma najbardziej neutralny smak.
   Cieszę się że książka się podoba. Życzę przyjemnego gotowania.

   Usuń
  4. Podłączam się do pytania. Co z białkiem w diecie przy łuszczycy? Podobno nie powinno się jeść mięsa i wszelkich strączków :-(

   Usuń
  5. To nie jest tak że nie powinno się. Można ale nie na zasadzie że każdego dnia wielki kotlet. Małe ilości, zawsze z warzywami. To samo ze strączkami - mało.

   Usuń
 4. Witaj Małgosiu ja z pytaniem czy osoby które zamówily Twoja książkę w dniu kiedy ukazała się na stronie otrzymają ja w tym tygodniu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Jeśli książkę zamówiłaś do 30 listopada to otrzymasz maksymalnie w najbliższy wtorek. Na 90% w tym tygodniu ale te 10% zostawiam na kurierski poślizg ;)

   Usuń
  2. Do mnie dotarła dziś 😄

   Usuń
  3. Ja też już mam książkę. Jest rewelacyjna. Pozdrawiam Marzena

   Usuń
  4. I ja już mam swoją. Pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Gosiu, co zrobić, bo jadłam ok. 1800 kcal i teraz po schudnięciu chce wrócić do normalnego jedzenia.Co mam zwiększyć? kiedyś do ciebie pisałam i odpisałaś ze po 100kcal dodawać ale nie wiem co?. BTW każde z nich po trochę czy najpierw białko po jakim czasie weglowodany itd

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 30% z białka, 30 z tłuszczu i reszta z węgli proporcjonalnie.

   Usuń
  2. Dziekuje Ci bardzo:-D:-D:-D

   Usuń
  3. Kobieta w podobnej sytuacji (po redukcji w trakcie utrzymywania wagi) ale w wieku 48 lat tez powinna jeść w takich proporcjach ? Do tej pory jadłam : W55% T30% B15%.

   Usuń
 6. Nie jestem Gosią, ale było już podobne pytanie na tym blogu i wychodzi na to, że powinno się dodawać proporcjonalnie BWT. Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przepraszam że nie w temacie, ale nigdzie nie mogę znaleźć. Jakie herbaty ziołowe proponujesz. Dodam tylko że mam hashimoto. Pozdrawiam Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy hashimoto występuje rozdrażnienie więc polecam mieszanki z melisą np, melisa z pomarańczą. Polecam też wszelkie herbaty korzenne łączące pomarańcze, imbir, cynamon. Także zieloną, rosibos.

   Usuń
 8. Witam,
  Właśnie koleżanka otrzymała Pani książkę, bardzo się spodobała i mnie, czy jest szansa że jak zamówię 3 szt to dostaniemy je przed świętami, ponieważ chciałam je też na prezent :)
  Pozdrawiam Edyta

  OdpowiedzUsuń
 9. Ehhh, że też jak ja zamawiałam to nie było 20% rabatu. Pojawił się kilka dni później.. może następnym razem się uda.

  OdpowiedzUsuń
 10. Witaj Małgosiu! Wiem,że wypowiadałaś się już kiedyś gdzieś na temat książki Ewy Dąbrowskiej " Ciało i ducha ratować żywieniem". Ciężko mi odnaleźć tą wypowiedź a pamiętam z niej tylko tyle ,że nie zalecałaś prowadzenia oczyszczania na własną rękę. Jestem w trakcie czytania tej książki i podchodzę do niej sceptycznie. Naprawdę nie wiem co myśleć. Czy uważasz ,że żywienie oparte praktycznie na samych owocach i warzywach może zdziałać takie cuda jakie opisują osoby w tej książce? I czy takie posty oparte na samej wodzie od czasu do czasu naprawdę są dla Nas korzystne czy lepiej ich unikać? Wszędzie też piszą o tym,żeby jeść tak aby nie doprowadzać do powstania uczucia głodu a w książce tej przeczytałam ,że należy jeść dopiero wtedy kiedy się czuje głód. Jakie Ty masz zdanie w tych kwestiach? Pozdrawiam Cię serdecznie !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Post Ewy Dąbrowskiej pomógł wielu osobom. Ale należy pamiętać że nie jest to dieta redukcyjna, a post leczniczy. Jest też wiele przeciwwskazań do stosowania tego postu dlatego nie wolno go robić bez konsultacji z lekarzem jeśli mamy jakiekolwiek zdiagnozowane schorzenie.

   Usuń
 11. Małgosiu mam problem, od stycznia ćwiczę i schudłam 10 kg, już nie chce więcej chudnąc ale nadal ćwiczę 3 razy w tygodniu by utrzymać wagę .Ostatnio zauważyłam,ze mam dość ćwiczeń, czuje się wypalona... jak sobie z tym poradzić? zrobić przerwę czy nadal ćwiczyć na siłę /biegam na bieżni,lub ćwiczę na orbitreku...boje się ze przytyje jak przestane ćwiczyć,pomóż proszę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zrób przerwę, odpuść. Organizm daje Ci jasny sygnał że jest przeciążony.

   Usuń
 12. Czy przed zamówieniem diety należy zrobić jakieś badania. Pozdrawiam Kornelia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli jesteś zdrowa to nie. Jeśli masz jakieś zdiagnozowane choroby to potrzebuję wyniki najnowsze. Jeśli nie masz nic zdiagnozowanego ale masz jakieś dolegliwości to wypisz jakie.

   Usuń
  2. Jestem 3 miesiące po cesarskim cięciu.W ciąży wszystkie wyniki w normie. Nigdy wcześniej nie diagnozowalam się w kierunku żadnych chorób.

   Usuń
 13. Witam, czy z celu diagnostyki insulinooporności krzywa cukrowa może wychodzić dobrze to należy robić jeszcze krzywą insulinową? pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze. Przy IO bywa tak że krzywa cukrowa jest ok, a insulinowa źle.

   Usuń
 14. Małgosiu właśnie dzisiaj dostałam Twoja książkę. Jest cudna!!! Nie mogę się od niej oderwać. Już planuje co będę robiła w najbliższych dniach.🙂 Jeszcze raz gratuluję!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam Małgosiu, chcę włączyć do diety oleje. Kiedyś pod jakimś postem wyczytałam (tylko nie pamiętam,którym więc nie mogę znaleźć) jak pić oleje i z tego co pamiętam tam była mowa o tym, że przed snem olej z czarnuszki (łyżeczka? tak?) a lniany na czczo- łyżka?
  Będę wdzięczna za odpowiedź!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chcesz włączyć i czarnuszkę i lniany to z czarnuszki pij po sniadaniu a lniany na noc.

   Usuń
 16. Gosiu proszę podpowiedz co może oznaczać że glukoza spada zamiast rosnąć np na czczo 79, po 1 h :74, po 2 h: 61, a insulina rośnie, na czczo: 4,2 a po 2 h: 15,9 ? Czy to oznacza początki IO? czy hiperglikemii ? powinnam się martwić ?tym bardziej, że moje hormony TSH: 1,6, FT4: 0,94 a FT3:2,54 wskazują na dużą niedoczynność ;/ będę wdzięczna za info ! twój blog jest cudowny!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Insulina nie jest zła. Co prawda po 2 godzinach powinna być jednocyfrowa ale tragedii nie ma. Glukoza na czczo jest za wysoka co może być przyczyną tego że kolacje jesz węglowodanowe np. kanapki. Nie jest tak?
   FT4 masz za niskie co świadczy że nie dochodzi do konwersji. Ft3 ok. Pobierz sobie selen na poprawę konwersji, 100 jednostek dziennie przez 4 tygodnie i ponownie zrób TSH i FT3 i FT4.

   Usuń
  2. Kolację jem raczej warzywne np pieczone z jakimś białkiem hmmm nie wiem za ten o co chodzi :/// a selen oczywiście kupię chyba solgars najlepiej? No i więcej ryb i orzechy brazylijskie . Będzie to ok?

   Usuń
  3. Gosiu, a u dziecka 11 lat glukoza na czczo wynik 104 to sie zacząć martwić i zrobić dodatkowe badania?(niby jest w normie bo norma do 110). Syn bardzo dużo pije wody.

   Usuń
  4. 143cm, 33kg

   Usuń
  5. To mogą być początki cukrzycy. Ja bym tego nie bagatelizowała zwłaszcza że dużo pije. Nie jest senny? Nie bywa często zmęczony?
   Zróbcie krzywą insulinową i cukrową a wszystko będzie jasne.

   Usuń
  6. Dziękuję za odp. Zrobimy te badania.
   PS Książka super! Dzisiaj była brokułowa z mascarpone:)
   Pozdrawiam

   Usuń
 17. walczę z trądzikiem. kupilam mielony len i dodaje codziennie do owsianki, którą jem bez mleka ale z owocami :) może być w takiej formie?

  OdpowiedzUsuń
 18. Czy przed zamówieniem diety należy wykonać jakieś badania ?

  OdpowiedzUsuń
 19. Małgosiu czy post o łuszczycy kiedyś się u Ciebie pojawi? I o hemoroidach?

  OdpowiedzUsuń
 20. Małgosiu mam pytanie leżałam na dermatologii z powodu rozlanego łysienia wczoraj mnie wypisali i niestety nie znaleźli przyczyny tego problemu który mam już 2 lata, jednak w krwi znaleźli że mam obniżone krwinKi białe (2 razy badali) do poziomu 3,5 a norma jest od 4. Lekarz powiedział że to leukopenia,z obniżoną wartością neurofili i leukocytów dali skierowanie do hematologa ale mam dopiero na przyszły rok na wrzesień, lekarz mówi że to nic niepokojącego ale trzeba to przestawić hematologowi dodam że w marcu jak badałam krew wszystko było ok, Małgosiu czy dieta można coś zadziałać do tego września bo strasznie się boję.,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Termin masz na wrzesień 2017 ???
   Krwinki nie są jakieś masakryczne bo nie spadły poniżej 3 ale takie terminy w takich sytuacjach osłabiają mnie.
   Pojedz przez 4 tygodnie siemienia lnianego, awokado, orzechów, olejów roślinnych nierafinowanych na zimno. Zero nabiału. Dużo owoców i warzyw - bardzo dużo. Kup też witaminy B kompleks, selen i olej z czarnuszki. Po tych 4 tygodniach ponownie zrób badania ale z rozmazem.

   Usuń
  2. Witaj, Gosiu jesteś nieoceniona :) mam termin na marzec bo na skierowaniu było pilne :) Będę jadła jak piszesz - nabiał ostawiłam jakiś czas temu tylko jogurty jem z wapniem, ale pytanie czy jogurtów też nie mogę? Na to łysienie mam witaminę B6 w zastrzykach ale zastosuje się do Twoich rad, zastosowałam się do rad odnośnie tarczycy i mam juz 2,0 a miałam 2,5 :) I to w pół roku :) :) Jesteś Kochana:)

   Usuń
 21. Witaj Małgosiu, ja trochę nie w temacie. Otóż chciałabym znać Twoje zdanie na temat baniek bezogniowych stawianych 4,5-latce. Czy stosujesz lub stosowałas je u swoich dzieci, czy faktycznie pomagają przy wzmocnieniu odporności, gdyż będąc przedszkolakiem moja córka często choruje. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stosuję i bardzo polecam. Działają bardzo skutecznie ale musisz pamiętać żeby dzieciątko 4 dni było w cieple bez jakichkolwiek przeciągów.

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za odpowiedź:)

   Usuń
 22. I do mnie dotarła wczoraj książka :-). Super!Ale korektorka nie bardzo się spisała :-(

  OdpowiedzUsuń
 23. mam 22 lata i TSH 3.98. W rodzinie przypadki chorób tarczycy, ale lekarz powiedział ze to TSH jest nieistotne. Przytyłam w ciągu zeszłego roku 10kg, a jem zdrowo, w desperacji przez kilka miesięcy wegansko. Co robić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak nieistotne? W Twoim wieku nie powinnaś mieć TSH wyższego niż 2. Przytyłaś 10 kilo co świadczy o tym że gospodarka węglowodanowa nie pracuje jak trzeba. Zrób FT3, Ft4 i przeciwciała które pokażą co jest źle. Warto też zrobić krzywą cukrową i insulinową. No i zmień lekarza.

   Usuń
  2. Dziękuję! Poszłam do lekarza POZ innego, też mi powiedziała, że TSH 4 to wcale niewysokie, ale uparłam się i dostałam skierowanie do endokrynologa. Zobaczymy co specjalista powie, ale mocno dziękuję za odpowiedź :)

   Usuń
 24. Małgosiu czy można na codziennie jeść łżeczkę kurkumy? Taką miksturę z olejem i pieprzem jako przeciwzapalny specyfik. Czy należy zrobić jakąś Przerwę? Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Małgosiu, mogłabyś napisać kilka słów o kompocie z suszu? W jakimś poście przeczytałam, że polecasz, bo działa świetnie na trawienie. Na czym to działanie polega? Podzielisz się przepisem? U mnie nie podaje się go na święta, a skoro może pomóc, to chętnie bym spróbowała ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Gosiu jak to w końcu jest z tym odchudzaniem? w jednym miejscu czytam ze 12% białka powinnam jeść a w drugim ze 20-25%. Która wartość jest dobra?bo to przecież duża rozbieżność.I mam jeszcze drugie pytanie czy olejem kokosowym można smarować pieczywo?

  OdpowiedzUsuń
 27. Małgosiu jakie jest Twoje zdanie na temat szczepień dzieci? Czy Ty swoje dzieci zaszczepilas ?jesli tak to na jaki choroby?

  OdpowiedzUsuń
 28. Małgosiu jestem stałą czyelniczka prawie od początku istnienia bloga, czekam również na Twoją książkę - zamówiona w weekend liczę ze będzie na dniach :-) Mam pytanie, jestem 2 tygodnie po operacji cesarskiego cięcia. Od kilku dni mam bóle jakby w jelitach. Po poprzednim cięciu miałam podobnie, wylądowałam z tym w szpitalu ale skończyło się na lekach przeciwbólowych i rozkurczowych - jelita jakos wolno pracowały po zabiegu, boję się powtórki. Masz pomysł co jeść żeby tego uniknąć? Nie wiem czy celowac w lekkie potrawy czy ni blonnik? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przynajmniej 4 tygodnie musisz jeść lekkostrawnie aby uniknąć wzdęć. Po tym czasie wprowadzaj produkty surowe i błonnik witalny aby rozruszać jelita.

   Usuń
 29. Małgosiu jak robisz kapustę na wigilię, podaj przepis

  OdpowiedzUsuń
 30. Gosiu, czym różni się odchudzanie kobiet i mężczyzn? bo zaczęliśmy się z mężem wspólnie odchudzać i wszyscy mi mówią ze powinien jeść więcej białka ode mnie.czy tak jest faktycznie? czy po prostu powinnam mu dawać trochę większe porcje wszystkiego?

  OdpowiedzUsuń
 31. Gosiu wczoraj dotarła do mnie Twoja książka, jeszcze raz gratuluję, jest pięknie wydana, a jaka ciężka ;)

  OdpowiedzUsuń
 32. Gosiu czy Twoje dzieci miały kolki? Jeżeli tak, to jak sobie z nimi radziłaś? Możesz polecić jakieś sposoby?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój synek miał. Polecam noszenie na przedramieniu "na tygryska".

   Usuń
 33. Książka 👌

  OdpowiedzUsuń
 34. Małgosiu, mogłabyś w kilku słowach napisać, dlaczego warto pić kompot z suszu w święta? Na czym polega jego zbawienne działanie? Byłabym także wdzięczna za przepis i dokładne proporcje, jeśli to nie problem, ponieważ u mnie w domu się go nie robiło, a chciałabym spróbować. Pozdrawiam serdecznie, Paulina

  OdpowiedzUsuń
 35. Małgosiu jakiej firmy polecasz olej z czarnuszki i gdzie kupujesz? Jestem na redukcji, ćwiczę, czy brak spadku wagi może być spowodowane, że mam HP, czy to nie ma wpływu? Będę wdzięczna za odpowiedż.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Głównie Oleofarm lub z małych manufaktur. Jeśli jesteś z W-wy podjedź w weekend na targ śniadaniowy. Tam kupisz oleje z rodzinnych manufaktur.

   Usuń
 36. Dzień dobry, Pani Małgosiu nie wiedziałam, gdzie napisać, więc pisze tutaj. Od prawie dwóch zmagam się z różnymi infekcjami i dziś odebrałam wyniki, lekarz stwierdził, że mam leukopenia poinfekcyjną, kazał przez dwa tygodnie odpoczywać na L4, dobrze się odżywiać nie stresować, powtórzyć badania i zgłosić się ponownie. W związku z tym mam pytanie czy może Pani podpowiedzieć jak się wzmocnić, żeby podwyższyć krwinki białe i odporność na co w żywieniu zwrócić uwagę, a może już Pani poruszała ten temat, ale nie potrafię znaleźć. Z całego serca dziękuję. Dorota

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dieta przeciwzapalna - awokado, orzechy, duuuużo warzyw, siemię lniane, oleje na zimno, mało mięsa, dużo ryb, zero nabiału.

   Usuń
  2. Pani Małgosiu bardzo dziękuję, że poświęciła mi Pani czas i odpowiedziała. Białych krwinek mam 2,5. Bardzo proszę podpowiedź, znalazłam taki wpis http://www.qchenne-inspiracje.pl/2015/09/odpornosc-last-minute-czyli-jak-wspomoc_9.html, czy mogę z tego skorzystać? Jak pić oleje na zimno i co z jajkami?
   Pozdrawiam i dziekuję

   Usuń
 37. Małgosiu, ja z innej beczki - czy płatki jaglane mogą zastąpić poranną kaszę jaglaną? Czy może jednak kasza jaglana jest bardziej odżywcza?
  Gratuluję książki, pięknie się prezentuje - została umieszczona w liście do mikołaja ;)

  OdpowiedzUsuń
 38. Gosiuuuuuuuuuuuuuuuuuuu a ja po odstawieniu tabletek anty w marcu nie mam zwykłego okresu okazało się że na usg są pęcherzyki....jak przy pcos a jak miałam usg podczas brania to usg super itp do tego od niedawna stwerdzone hashi i niedoczynność poskoczyła mi z 3,5 do 8,5 dlatego się wydało... juto wizyta u endo a czy nadzieja,ze dietą coś mogę zdziałac na te pęcherzyki? czy one mogą zginąć itp Pauli

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po odstawieniu tabletek hormony szaleją. Na pewno lekarz powie po jakim czasie znów zrobić badania aby sprawdzić czy wszystko się unormowało.

   Usuń
 39. Gosiu mam problem.Nie moge przytyć od dłuższego czasu (kilku lat).Jakie badania zrobic?Co może byc tego przyczyna?Czy nietoleracje pokarmowe moga miec wplyw?
  Jem duzo-przemiana materii jest bardzo szybka.Nie cwicze.Mam 28lat 162cm wzrostu i waze 45kg.Chcę mieć dziecko,ale przy mojej wadze to lekarz mówi,żebym przytyla coś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim zacząć od TSH aby sprawdzić czy nie masz nadczynności tarczycy.

   Usuń
  2. Będę robić w najbliższym czasie badania, ale znalazłam stare z stycznia 2016 i TSH miałam 4,0 mU/l.

   Usuń
  3. To bardzo wysokie TSH i ma wpływ na funkcjonowanie organizmu.

   Usuń
 40. czy przy niedoczynności tarczycy się chudnie czy grubnie?Czy to nie ma znaczenia i jest zależne od danego organizmu?
  Gratuluję książki :)

  OdpowiedzUsuń
 41. Małgosiu otrzymałam książkę, jest ładna i jest dużo przepisów, brakuje mi jednak rozdziału "trochę zdrowia -porady" Bardzo liczyłam że będą one w książce. Twoje przemyślenia i trafnie podane interpretacje pewnych zjawisk zachodzących w organizmie są bardzo czytelne i klarownie przedstawione. Moja mama niestety nie chce internetu i nie chce czytać nic w sieci, jednak książki czyta namiętnie. Liczyłam na to, ze oprócz przepisów będzie jeszcze treść merytoryczna, co jak łączyć po prostu wszystko to co przekonało mnie do Twojego Bloga i Twoich przepisów oraz popchnęło do zmiany nawyków żywieniowych. Myślałam, ze jak mama przeczyta to wszystko w książce to bardziej ją przekona do stosowania Twoich zaleceń, oraz do wzięcia Twojej diety (ma nadwagę i nie chce słyszeć o dietach). Niestety wydruki komputerowe, do niej nie trafiają. Czy istnieje szansa ze wydasz taki właśnie poradnik... Z Twoimi poradami, przemyśleniami, sugestiami....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Powstanie książka taka encyklopedia żywieniowa, zawierająca kompendium wiedzy - już bez przepisów, sama tresć. Książka którą wydałam teraz, razem z przepisami na prawie 400 stron. Gdybym chciała do tego dodać choroby, musiałabym zrobić dwa tomy. Dlatego zostało to podzielone.

   Usuń
  2. Na kiedy planujesz 2 ksiazke? Milego dnia Gosiu kochana :)

   Usuń
 42. Małgosiu ,otrzymałam książkę ,jest piękna i "smakowita".Dziękuję, że dzielisz się z nami swoją wiedzą i przepisami.Pozdrawiam serdecznie,Małgosia

  OdpowiedzUsuń
 43. było w którymś komentarzu napisane ze dużo warzyw teraz w tym okresie co polecasz?

  OdpowiedzUsuń
 44. Za Twoją namową prenumeratę zamówiłam 8 grudnia.:) Kiedy mogę spodziewać się przesyłki?Maja

  OdpowiedzUsuń