piątek, 3 lutego 2017

Jak procentowo obliczyć poziom tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3) aby właściwie zinterpretować wynik badania i wreszcie zrozumieć dlaczego wciąż źle się czujesz


Dziś wrócimy do diagnostyki w niedoczynności tarczycy ponieważ w dalszym ciągu otrzymuję pytania w tej sprawie, co oznacza że nie wszystko jest jasne. 
Na blogu jest mnóstwo osób które czytając moje artykuły i obserwując sygnały jakie wysyła im organizm, mają podstawy przypuszczać, że z ich tarczycą coś może być nie w porządku.

Najczęstsze obserwacje/objawy to:
 • nagły przyrost masy ciała
 • problemy z redukcją masy ciała mino diet i ćwiczeń
 • sucha skóra
 • brak chęci do życia, zniechęcenie, depresja,
 • wypadanie włosów, 
 • zaparcia
 • wzdęcia
 • problemy z miesiączką
 • problemy z koncentracją

Zaniepokojona osoba na ogół na własną rękę, bądź ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu wykonuje w laboratorium badanie TSH.
Norma laboratoryjna to 0,550 – 4,780 μIU/ml. Szeroka jak ocean więc nie interpretujcie wyników sami. Często słyszę od pacjentów mających powyższe objawy, że badali TSH i jest w normie. W normie, ale ile? No tyle. No tak....... 
Każdy dobry endokrynolog, z doświadczeniem, powie Wam, że tarczyca pracuje najlepiej jeśli TSH nie jest wyższe niż 2. Powie Wam także że leczy się pacjenta a nie wyniki, więc jeśli pacjentka ma objawy o których pisałam wyżej, i TSH powyżej 2, to absolutnie nie wolno jej zbyć i wmawiać że wszystko jest w normie.
Nie wolno jej kierować do psychologa ponieważ chodzi rozdrażniona. Nie wolno przepisywać tabletek na zaparcia jeśli zgłasza że z takim problemem się zmaga. Nie wolno też sugerować „zwalniania tempa” w sytuacji kiedy ma problemy z koncentracją i za nic nie potrafi sobie przypomnieć co jadła wczoraj na obiad. O takich sytuacjach niestety słyszę nagminnie. 
Jedna z moich pacjentek powiedziała mi ostatnio że dopiero jak któregoś dnia zapomniała pojechać po dziecko do szkoły, zrozumiała że nic nie jest w porządku. Że jej senność, brak koncentracji, zapominalsowo i TSH 3,5 to zespół naczyń połączonych. Że wcale nie jest zdrowa i że nie wyjdzie z gabinetu swojego lekarza dopóki nie dostanie skierowania na komplet badań.  
Ze swojego doświadczenia zawodowego mogę powiedzieć że bardzo wiele osób jest leczonych nieprawidłowo i zbyt późno.  


Kluczowa kwestia to właściwa diagnostyka. Jeśli lekarz chce przepisać Ci hormony tarczycy wyłącznie na podstawie wyniku badania TSH, uciekaj. Najdalej jak się da.
TSH nie jest hormonem tarczycy i nie pokazuje jak pracuje tarczyca. Nie wolno przepisywać syntetycznych hormonów tarczycy bez uprzedniego sprawdzenia poziomów tych, które organizm sam wytwarza. Można wyrządzić tym dużą krzywdę. Piszę to abyście mieli wiedzę, konieczną w gabinecie lekarskim.

Dla sprawdzenia pracy tarczycy trzeba wykonać TSH, FT3 i FT4. To absolutne minimum i podstawa. 
Tylko pełen pakiet pokaże jak pracuje tarczyca. Jeszcze jest anty TPO którego wynik mówi nam czy nasz organizm nie zasadził się na tarczycę i nie usiłuje jej zniszczyć (o Hashimoto już niebawem) oraz USG tarczycy. Bywa że TSH wzrasta bo tarczyca jest mała. Jeśli FT3 I FT4 wychodzą dobrze to przepisanie leków byłoby wówczas bezzasadne i narobiło dużo szkody.   

To musisz wiedzieć !

Tarczyca wytwarza dwa hormony, tyroksynę (T4) i trójjodotyroninę (T3). Kontrolę nad nimi sprawuje hormon tyreotropowy TSH wytwarzany przez przysadkę mózgową.
T4 jest formą nieaktywną. Aktywną postacią hormonu tarczycy jest T3, więc aby tarczyca działała prawidłowo musi dość do konwersji, czyli przekształcenia się T4 w T3. 
Do zaburzeń konwersji może doprowadzić wiele czynników o których pisałam TU – kto pominął ten wpis, aby być na bieżąco proszę o przeczytanie. Warto też wiedzieć że składnikiem leku Euthyrox i Letrox jest właśnie tą nieaktywną tyroksyna (T4), więc jeśli mamy zaburzenia konwersji to choćbyśmy brały końską dawkę, wszystko na nic.

Na podstawie wyniku jednej z moich pacjentek pokażę Wam jak obliczyć procentowe wartości FT3 i FT4.

Wolna trijodotyronina (FT3) (O55) 3,46 pg/ml 2,30 — 4,20
Wolna tyroksyna (FT4) (O69) 1,39 ng/dl 0,89 — 1,76

Wzór

(wynik badania minus dolna granica normy) : (górna granica normy minus dolna granica normy) x100 = wartość procentowa

Policzmy zatem jak przedstawia się procentowa wartość trójjodotyroniny.

3,46 – 2,3 = 1,16
4,2 – 2,3 = 1,9
Podstawiamy do wzoru: 1,16:1,9 x 100 =  61,05 %
Procentowa wartość FT3 to 61,05 %

Teraz policzymy jak przedstawia się procentowa wartość tyroksyny.

1,39 – 0,89= 0,5
1,76-0,89 = 0,87
Podstawiamy do wzoru: 0,5:0,87 x 100 = 57,47%
Procentowa wartość FT4 to 57,47%

Procentowa wartość FT3 i FT4 powinna być zbliżona i w tym przypadku jest. Nie powinna być niższa niż 50%. 
Jeśli procentowe wartości będą się znacznie różniły, wówczas wystąpią objawy niedoczynności. Jeśli we krwi będzie więcej FT4 niż FT3 będziesz tyła.
Wyobraź sobie sytuację w której masz wysokie TSH. Dostajesz Euthyrox. Po miesiącu masz jeszcze wyższe TSH i jeszcze gorzej się czujesz. W badaniu wychodzi Ci znaczna przewaga FT4 nad FT3. I jeśli w tej sytuacji lekarz zechce Ci jeszcze zwiększyć TSH to znaczy że pora wiać. Wynik oznacza że nie dochodzi do konwersji. A za wysokie FT4 to ostre hamowanie przemiany materii i tycie.  
To dlatego Panie tyją przyjmując leki jeśli są problemy z konwersją. To błędne koło. Za mało FT3 więc zwiększamy dawkę Euthyroxu. Nie ma konwersji więc tyjesz dalej. Znacie to?
Jeśli FT3 i FT4 wyjdą poniżej normy to z dużym prawdopodobieństwem możemy podejrzewać Hashimoto.

Chcąc kompleksowo podejść do pacjenta interpretując wyniki badań zawsze trzeba je ze sobą zestawić biorąc pod uwagę także samopoczucie (objawy) oraz poziom żelaza, ferrytyny, D3, B12 a w wielu przypadkach także prolaktyny (wysoka blokuje TSH), progesteronu (obniża poziom T4 i T3) i stan jelit.

UWAGA!
Ponieważ mimo mojej prośby, cały czas w komentarzach pojawiają się wyniki badań, informuję raz jeszcze, że nie będę ich interpretowała.  
Proszę mnie zrozumieć. 
Badania interpretuje się posiadając cały komplet/pakiet (TSH, FT3, FT4, anty TPO i USG tarczycy). Wymaga to czasu i pochylenia się nad każdym przypadkiem, biorą pod uwagę także objawy i samopoczucie pacjenta.   


Polecam do poczytania:
* C.Brook, N.Marschall - Podstawy endokrynologii 
* F.S. Greenspan, D.G.Gardner - Endokrynologia ogólna i kliniczna
* S. Sporny - Diagnostyka Chorób Tarczycy 
* E.Wetherell - Tarczyca, jak rozpoznać objawy choroby 


265 komentarzy:

 1. Jak liczyć jeśli FT4 podane jest w pmol/l? Tak samo? I czy liczyć wg norm, który tu tutaj podajesz, czy tych z laboratorium, w którym robiłam? Bo u mnie norma na Ft3 = 3,11-7,5 pmol/l. Wtedy procentowy udział wychodzi mi bardzo niski...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ok, już wiem, jak przeliczyć ng na pmol, przepraszam ;) Ale nie wiem jak zastosować się co do norm.

   Usuń
  2. Tak samo liczysz, wg wzoru i norm podanych na wyniku.

   Usuń
  3. Oczywistym jest, że liczy się z norm podanych przez laboratorium, w ktorym robilas wyniki badan. Wazny jest tutaj stosunek. I jezeli jednostka na gorze i dole rownania jest ta sama to rowniez nie robi roznicy, bo sie "skraca", tzn ze mozesz wyliczac w pmol/l. W podanym przykładzie tez sa rozne jednostki dla fT3 i fT4.

   Usuń
  4. Witaj Gosiu. Dzięki Tobie wiem czemu ostatnio przybralam kilka kg i ciężko je zgubić. Na podst wyników z września 2016 wyszło mi FT3 67.49% a FT4 77.7% TSH mam 0.325 mlU/l. Miałam objawy zmęczenia rozdrażnienia,sucha skóra,wypadające włosy, zapatcia itd. Lekarz powiedział że hormony ok, że to wiek już robi swoje, że metabolizm zwalnia. Co w tej sytuacji proponujesz? Co robić? Teraz lepiej sie czuję bo biore wit D 1000, biotyne, bodymax, witc 1000. Będę wdzięczna za podpowiedź co dalej...

   Usuń
 2. Dzień dobry,według informacji na stronie powinnam wczoraj dostać wycenę diety,ale niestety nic nie doszło.Pisałam już wcześniej na maila ale nie dostałam żadnej odpowiedzi.Pozdrawiam
  Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ola napisz mi tu w odpowiedzi na ten komentarz z jakiego maila wysyłałaś. Ja komentarza nie opublikuję a sprawdzę i napiszę do Ciebie.

   Usuń
 3. Pani Małgosiu, a jaki powinien byc poziom ferrytyny i żelaza? Czy wystarczy, ze będą w normie czy też ma znaczenie, że ferrytyna jest w dolnej granicy a żelazo w gornej granicy normy? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy niedoczynności tarczycy co najmniej w połowie normy. Magnez wysoko.

   Usuń
  2. A co jeżeli oba wyniki ℅ są poniżej 50℅ ale zbliżone?

   Usuń
  3. Witam chciałam tylko jedno pytanie zadać.
   Po zazywaniu letrox 50 moje TSH spadło z 3.5 do 1.5 mniej więcej ale anty TPO wciąż się powieksza co w tej sytuacji się dzieje? 😯

   Usuń
 4. Małgosiu poradź proszę jak poradzić sobie z mgłą mózgową przy nt? Pomimo dobrych wyników dalej jestem ciemna jak tabaka w rogu. Czy można się tego pozbyć? Myślę ostatnio o preparacie z ashwagandhą, co Ty uważasz na ten temat? To chwilami staje się niebezpieczne...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio miałam TSH 1,24 pmol/l, FT3 5,32 IIU/l, niestety nie zrobiłam FT4. "Głupota" jest raz większa, raz mniejsza, ale cały czas jest. W lepszym czasie nadal nie rozumiem co czytam, ale przynajmniej nie zapominam o garnku na gazie tak jak to ma miejsce w gorszym czasie.

   Usuń
  2. Bardzo Cię proszę o odpowiedź ponieważ ten problem utrudnia mi życie. Co zbadać, czego może być za dużo czy może za mało? Czy to jest odwracalne? Czytałam, że przy hasimoto oprócz tarczycy atakowany jest też czasami móżdżek. To mnie przeraża, że będzie coraz gorzej jeśli nie zareaguję.

   Usuń
 5. Z góry przepraszam,że nie na temat.Po pierwsze chcem Ci podziękować,bo dzięki Twoim poradom odzyskałam okres;-)
  Po drugie mam duzy problem przed okresem z napadami głodu,dziń przed okresem wręcz rzucam się na jedzenie-nie panuje nad tym.jem przeważnie słodkie aż do bulu brzucha:-(.kiedy próbuje zastąpić słodycze owocami to wychodzi tak ,ze zjem owoce i dopcham się czekolada.co mi doradzisz jak sobie radzic przed okresem?jak Ty sobie radzisz?Dodam ze poza tymi dniami przed okresem jestem bardzo zdyscyplinowana kalorycznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cudownie. Bardzo się cieszę.
   W dniach przed okresem zwiększ ilość owoców ale zbilansuj to otrębami i orzechami aby zmniejszyć wchłanianie glukozy. To pomoże zaspokoić ciąg na cukier. Jedz też w tych dniach więcej ciepłych posiłków.

   Usuń
  2. dziekuje Gosiu.zastsuję się do Twoich rad teraz przed okresem i napisze Ci jak mi poszło

   Usuń
 6. Witaj Małgosiu, a co jeśli FT 4 wynosi 37 % a Ft 3 62% przy TSH 4,4?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To znaczy że masz za mało tyroksyny i powinnaś dostać leki.
   Przyjmujesz?

   Usuń
  2. Serdecznie dziękuje za odpowiedź. Tak Euthyrox 50.
   Pozdrawiam

   Usuń
 7. Małgosiu to teraz podpowiedz jak można sobie pomoc i naturalnie podnieść poziom ft3 i czy jeśli ft3 wynosi 42 a ft4 51 to jest bardzo zle?przyjmuje letrox 25mg

  OdpowiedzUsuń
 8. Właśnie odebrałam badania. I konwersja siadla, czy powinno się zamienić Letrox 125 na Novothyral?
  Pozdrawiam Anna

  OdpowiedzUsuń
 9. Wiem że nie komentuje Pani wyników ale proszę jedynie o informacje co w sytuacji kiedy ths jest ponizej 2. Ft3 poniżej normy i ft4 niska granic. Ferrytyna ok kortyzol górna granica. Wszedzie wszyscy pisza o wysokim tsh a ja mam niskie. Przeciwciala ok. Ma m wizytę 18.02 u endo i boje się ze mnie splawi z prawidlowym tsh. A ja tyje kiepsko sie czuje i wlosy lecą. Będę wdzięczna.

  OdpowiedzUsuń
 10. Małgosiu, jeżeli przy braniu TR Thyroidu mam ft4-23% a ft3-124% to co może być nie tak

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam, wiem ze napisałaś że nie interpretujesz badań Ale jednego noe rozumiem, w moim przypadku to FT3 58,50% a FT4 15,38% więc dlaczego mimo wszystko tyje? czy to są złe badania? TAJ wynosi 0,865 Ale lekarz mówi że że tarcZyca wszystko ok...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz za mało FT4 a tarczyca produkuje ten hormon w 80%. Będziesz tyła jeśli brakuje Ci tyroksyny.

   Usuń
 12. Podlaczam się do pytania. Tez mam normy podane w pmol/l i wyszlo mi FT4 22,2% FT3 35, 26

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli konwersja nie działa? Czy za mało ft4? Przepraszam, ale to dla mnie nowy temat. TSH u mnie 1.25

   Usuń
 13. Hej, dopiero co odkryłam Twojego bloga i zaczynam się wkręcać;) choruje na nadczynność tarczy z G-B stąd pytania:
  1. kiedy badać żelazo, ferrytynę, wit. D3, B12 - rano na czczo?
  2. kiedy prolaktynę i progesteron - tutaj chyba musi być jakiś konkretny dzień cyklu prawda??? czy możne nie ma to znaczenia?
  3. Czy te same badania mam sobie zrobić przy nadczynności?
  4. jak zbadać jelita?

  Bardzo zależy mi na odp. Z góry dziękuję:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1 - tak
   2- nie ma znaczenia bo normy zawierają podział na fazę cyklu
   3- tak
   4- testy na nietolerancje i obserwacja

   Usuń
 14. Dostałam skierowanie na TSH3 i FT4. W pierszym wypadku wynik jaki otrzymałam to 0,855 mlU/l (norma 0,340-5,600), przy FT4 10,17 pmol/l (norma 7,86-14,41). Wynik procentowy dla FT4 wynosi 35,27. Czy powinnam powtórzyć badanie FT4 i dodać również FT3 żeby prawidłowo odczytać zależności?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, ale juz teraz widać że Ft4 jest za niskie

   Usuń
 15. Małgosiu,
  Wybieram się do kolejnego, nowego endokrynologa, bo poprzedni nie za bardzo interesował się chorobą, poza zleceniem standardowych badań TSH. Nawet mi ich nie komentował - wypisywał tylko kolejne recepty. Do nowego chcę wejść już bardziej uświadomiona Twoimi wpisami. A że czeka się nawet ok. 6 m-cy, chciałabym być przygotowana kompleksowo :).
  Ponieważ jest to rozrzucone na różne artykuły, proszę - czy mogłabyś wymienić wszystkie niezbędne badania, których zlecenia mogę się domagać aby mieć ładny ogląd na swoje Hashimoto i późniejszą prośbą do Ciebie o ustawienie diety? Łącznie z ew. badaniem poziomu wit. D, żelaza, itp - jeśli byłoby to istotne.
  Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. TSH, FT3, FT4, anty TPO, żelazo, D3, ferrytyna, usg tarczycy.

   Usuń
 16. Małgosiu napisałaś iż ft3 i ft4 powinny być powyżej 50% i zbliżone a co jesli ft4 mam wyższe (73%) od ft3 (56%) to już niedoczynność?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 2 - TSH

   Usuń
  2. 2 - TSH

   Usuń
  3. U mnie dokładnie taki sam przypadek przy TSH 4,620(0,270-4,200). Tez jestem ciekawa co to może znaczyć? Pozdrawiam

   Usuń
 17. Witam. A jeżeli chodzi o nadczynność to diagnostyka wygląda podobnie? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 18. Wiem,nie interpretujesz😟Rozumiem ale prosze o jedno zdanie ft3 42,00% ft4 36,00%

  OdpowiedzUsuń
 19. Co robić kiedy ℅ ft3 35℅ a Ft 4 40℅ jak podnieść te normy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli co mam zrobić TSH mam na poziomie 2.1 biorę euthyrox 88 mam też Hashimoto bardzo proszę o radę

   Usuń
 20. Gosiu robiłam kilka miesięcy temu TSH wynik 1,1. Doktor powiedziała że jest ok więc zadowolona stwierdziłam że z moją tarczyca jest wszystko w porządku. Niestety podczas USG z powodu innej choroby lekarz "zerknal" na moją tarczyce i stwierdził że po lewej stronie mam guzy wapniejace czy coś takiego i żebym zrobila dokładne USG. Gosiu co o tym myślisz ? Jakie badania powinnam zrobić i skąd te guzy ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie anty TPO, Ft3 i Ft4.Jeśli anty wyjdą wysoko a hormony nisko to diagnoza będzie jednoznaczna.

   Usuń
  2. Dziękuję Gosiu za odpowiedź:-) Jednoznaczna czyli co to może być ? Dodam, że kilka dni temu badalam poziom witaminy D3 i wyszło tylko 16,92 mg/ml.Ponadto moja Mama ma 2 torbiele na tarczycy czy to tez może mieć wpływ na to że ja też mam guzy?

   Usuń
  3. jednoznaczna czyli jaka.?

   Usuń
 21. Małgosiu, moje wyniki, to FT3 - 26%, FT4- 23%, TSH 1,679 (norma 0,39-3,55).
  Endokrynolog powiedziała, że "wymyślam" bo wszystko jest w porządku i na USG wg niej ok.
  Dodam, że mam celiakię...dlatego miałam obawy o Hashimoto.
  Co wg Ciebie takie wyniki oznaczają?

  OdpowiedzUsuń
 22. Pani Małgosiu mam pytanie nie związane z tematem: od kilku dni mam metaliczny posmak w ustach i nie wiem o czym to może świadczyć. Dodam także, że nie zmieniłam ostatnio swojej diety i nie biorę żadnych leków. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 23. Małgosiu każdego dnia czekam na Twoje wpisy już chyba się uzależniłam hihi. U mnie Ft4 21.06% a Ft3 32% czyli wszystko poniżej norm. Problemy bo ciagle tyje i trudno mi utrzymać wagę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hormony są za niskie, stąd objawy niedoczynności. A TSH jakie?

   Usuń
  2. A TSH 2,050

   Usuń
  3. przy tych wynikach lekarz kazal mi brac Euthyrox 50

   Usuń
  4. TSH 2,050
   anty TG 4,52
   anty TPO 10,00

   Usuń
 24. Musi był zbliżone do 50% mi FT3 wyszło 14% a FT4 27% przy TSH 2,196, i jak byłam teraz u lekarza to powiedział że wszystko dobrze. Mam się czego bać?? Szukać pomocy u innego lekarza??

  OdpowiedzUsuń
 25. Gosiu, napisałaś, że wyniki TSH, FT3 i FT4 należy zestawić z wynikami poziomu żelaza, ferrytyny i D3. Co te poziomy nam mówią, czy one coś zmieniają? Jeśli przy podwyższonym TSH (3,01) i dość dobrym samopoczuciu, mam niskie żelazo (poniżej normy), niską ferrytynę (w dolnej granicy) oraz D3 na poziomie 32 a lekarz przepisuje mi Euthyrox (bez badania FT4 i FT3) to czy podniesienie tych poziomów (nad którym pracuję) jest w stanie obniżyć TSH?

  Dziękuję za super artykuł, bardzo mnie uświadomił.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście. Mam wielu takich pacjentów u których zwiekszenie D3 do poziomu 50 i poprawa wyników żelaza obniżyło TSH.

   Usuń
  2. To wspaniale!
   Dziękuję Gosiu, że jesteś!

   Usuń
  3. To wspaniale! Dziękuję Gosiu, że jesteś! :)

   Usuń
 26. Wczoraj odebrałam wyniki. Wszystko w granicach normy, ale procentowy udział poniżej 50%.
  Tsh 1,806; ft3 2,81; ft4 1,23; atpo: <28;
  Wychodzi mi: ft3 27% i ft4 39%.
  Kurcze mam się leczyć? nad czym pracować?

  OdpowiedzUsuń
 27. A jeśli ft3 i ft4 są zbliżone 38% ale jest to poniżej 50% przy tsh ok 2,5 to coś już działać?
  Dzięki z góry za odp.

  OdpowiedzUsuń
 28. Witam,
  wiem, że napisałaś że nie komentujesz wyników :( ale może wskażesz chociaż drogę w jakim kierunku powinnam iść. FT3 84 %, FT4 39,74 TSH 1,52 anty TPO 6, anty TG 12,17. Lekarz oczywiście twierdzi że jest ok. Dodatkowo DHEA-SO4 powyżej normy i tutaj są wahania w zależności od miesiąca raz mniejsze raz większe. Problem z trądzikiem + wahania wagi ale nie jakieś drastyczne. Bardzo liczę na jakąś podpowiedź jak to ugryźć dalej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, żadnych leków nie przyjmuje, bo lekarz twierdzi, że tarczyca ok. A na wysokie DHEA -SO4 mam dalszą diagnostykę (Tomograf w kierunku nadnerczy, badania krwi: DHEA-SO4, progesteron plus test z dexamethasonem)

   Usuń
 29. Pani Malgosiu. Umiem czytac ze zrozumieniem. Nie komentuje Pani wynikow. Jednak musze sie zachowac jak Polak bo poprostu jestem pod sciana :( i zapytac.

  Wiek 32
  TSH 2.918 (0.270 - 4.200) / FT3 3.73 (2.00 - 4.40) / FT4 1.16 (0.93 - 1.70)
  Anty TPO 13 IU/ml
  Anty TG <10.00 IU/ml (0 - 115)

  Z roku na rok te wyniki sie pogarszaja... a endokrynolog zlewa temat...

  Mam insulinoopornosc i nie moge schudnac, czy moze Pani doradzic czy powinnam zaczac brac leki na tarczyce?

  Pozdrawiam,
  Aleksandra

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ft3 wyszlo 72,08% a Ft4 29.87%

   Usuń
  2. U Ciebie przede wszystkim dieta. Praca nad gospodarką węglowodanową.

   Usuń
 30. Małgosiu dziękuję pewnie w imieniu wszystkich za ten artykuł :-)
  mnie po obliczeniach wyszło procentowo Ft3 124%, a Ft4 85%
  wyniki nie są zbliżone, więc muszę zażywać euthytrox (a ostatnio o nim zapomniałam), ale Ft3 jest wysokie, więc czy mam się martwić czy nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie jesteś rozdrażniona? nie meczysz się szybko?

   Usuń
  2. oj jestem rozdrażniona, i najchętniej spałabym cały dzień, jak temu zaradzić - jestem na twojej diecie, i jest trochę lepiej.
   Waga spada, po troszku ale wreszcie coś leci w dół.

   Usuń
 31. A ja mam FT3 12%, FT4 16%... To strasznie nisko, mimo, że endokrynolog u mnie nic nie zdiagnozował. :( TSH mam 1,2.
  Jest bardzo źle? Powinnam szukać innego endokrynologa?
  Dodam, że nie miesiączkuję (torbiele na jajnikach) i mam problem z utrzymaniem prawidłowej wagi mimo ćwiczeń.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zrób USG tarczycy. Nie będę diagnozować tak jak pisałam w poscie bo na wyniki trzeba spojrzeć całościowo.

   Usuń
 32. Małgosiu, a co sądzisz o Pau d'arco? Czy to prawda, że może pomóc w walce z trądzikiem?

  OdpowiedzUsuń
 33. Gosiu czy czystek w tabletkach ma takie samo działanie jak herbata?

  OdpowiedzUsuń
 34. Małgosiu od dłuższego już czasu czuję się kiepsko psychicznie. Od kilku lat żyję w dość dużym stresie ale "trzymałam się" całkiem dobrze. Ostatnio jednak zaczynam się sypać. Oprócz częstych infekcji, przeziębień zaczynam łapać ciągłe doły. Mam problemy ze spaniem. Do tego tyję, skóra nigdy nie była doskonała ale w tej chwili nie dość, że jest gruba i przesuszona to jeszcze ciągle jakies niespodzianki mi wyskakują.
  Lekarka POZ dała mi skierowanie na TSH - wynik 2,359. Sprawę załatwiła wypisując antydepresant. A ja nie wiem czy brać, czy szukać pomocy dalej. Tylko gdzie mam tej pomocy szukać. A może jeszcze jakieś badania po drodze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj nie. Nie bierz antydepresantów!!!
   Co to za lekarz. Po najmniejszej linii oporu, wrrrrr aż mnie nerwy biorą.
   Zrób pełną diagnostykę tarczycy. Nie samo TSH, cały pakiet ale poproś o skierowanie. Po to płacimy te składki ubezpieczeniowe że mamy prawo korzystać.

   Usuń
 35. witam! a czy mogłaby Pani mi powiedzieć czy jesT możliwe aby wyszło mi FT3 - 41,67% A FT4- 7,79%. ft4 - obliczyłam jak Pani w jednostce ng/dl.
  Dziękuje za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 36. Czy te obliczenia również dotyczą nadczynności?

  OdpowiedzUsuń
 37. U mnie FT3 wynosi 53,42%, natomiast FT4 27,07%. TSH 2,7. Lekarz powiedział, że wyniki są w porządku, ale z tego co piszesz, FT4 mam za niskie. Jak w takim razie podnieść poziom tyroksyny, bo bez tego jak rozumiem prosta droga do dalszego tycia. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie biorę. Bylam w poradni metabolicznej i nikt nie przepisał mi leków, nie powiedziano mi nawet ze cos jest nie tak w wynikach.Mam tylko zdrowo sie odżywiać.

   Usuń
 38. Małgosiu mam nadczynność, u mnie na wynikach normy są całkiem inne, ft3 3,8-6,6 a ft4 7,86-14,4 jak możliwe takie rozbieżności a przy obliczeniach wyszło mi ft3 28% a ft4 72%

  OdpowiedzUsuń
 39. Dzień dobry,
  mam pytanie w sprawie zakupionego u Pani testu Food Detective. Pokarmy z jakiego okresu i spożyte w jakiej ilości test będzie w stanie wykryć? Nie chciałabym zmarnować wydanych pieniędzy, chcę przygotować się do testu jak najlepiej. Dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 40. Małgosiu, mam do Ciebie ogromną prośbę.
  Zrobiłam ostatnio badanie krzywej cukrowej i insulinowej. Wyniki przedstawiają się następująco:

  glukoza:
  - na czczo 91 mg/dl
  - po 1 h 83 mg/dl
  - po 2 h 91 mg/dl

  insulina:
  - na czczo 5,69 uIU/ml
  - po 1 h 31,86 uIU/ml
  - po 2 h 29,94 uIU/mL

  Lekarz rodzinny stwierdził, że wszystko jest OK, natomiast mnie martwi spadek glukozy po 1 h (glukoza po 1 h powinna być wyższa od glukozy na czczo, a u mnie jest odwrotnie).

  Bardzo Ciebie proszę o poradę.

  Czy powinnam udać się do jakiegoś specjalisty - diabetologa, endokrynologa...?
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Glukoza jest dobrze. Nie ma powodów do niepokoju.Cukier po godzinie masz niski bo insulinę wysoką.
   Insulina po 2 godzinach ciut za wysoka ale na tym etapie tylko i wyłącznie dieta. Poprawi wyniki bez problemu.
   Lekarz niepotrzebny. Wprowadź zmiany w diecie i za 4 tygodnie powtórz badanie.

   Usuń
  2. Baaaaardzo dziękuję za odpowiedź:)
   Miłego weekendu!!!

   Usuń
 41. Małgosiu, ciągle śledzę wszystkie posty i ten dał mi szansę na kolejną analizę swoich wyników. Od 2 lat źle się czuje. Wypadanie włosów, suchy skalp, zmęczenie, senność, bóle głowy powodowane stresem. Dietę zmieniła - nie schudłam. A endokrynolog już drugi nie wie po co do niego przyszłam i nie chce popatrzyć na cały organizm. Czeka mnie kolejna wizyta i nie wiem jak się bronić. Nie mam już pieniędzy na kolejne badania oraz inne wizyty. Czy mogłabyś mi podpowiedzieć co mi jest? Już jestem tak pogubiona i oczywiście już mi wmawiają depresję, którą mogę mieć ale przez to, że nikt nie chce mi pomóc.Mam 23 lata. TSH od kilku lat miałam 1,7 teraz 2.91. Obliczając procenty ft3 64% a ft4 43% a-TPO 10,64 a-TG <10 Insulina w teście 5,4-31,7-20,8 (2.6-24.9) Glukoza 86-86-80 DHEA-SO4 130,1 Testosteron 0,42 (0,08-0,48) ACTH 42,51 Kortyzol rano 24,06 (6,2-19) Kortyzol po tabletce 19,3 nmol/l Androstendion 3,36(0,3 - 3,3) SHBG 178,9 (32,4-128) 17-hydrksyprogesteron 1,97 (Badania hormonalne wykonywane były w 2 dzień miesiączki)
  Wszystkie badania takie jak prolaktyna, morfologia, ferrytyny, wit d W normie.
  USG tarczycy prawidłowe ale zaznaczenie, że jest mała.

  Za każdym razem robię badania a lekarze rozkladają ręce. Nie wiem jak teraz zinterpretują mój kortyzol i hormony. Nie wiem jak rozmawiać z lekarzem. On nie rozumie, że nie umiem wstać rano. Organizm nie regeneruje się wcale. Pojawil się trądzik i jest coraz gorzej:( Pomóż Małgosiu na co mam zwrócić uwagę u lekarza? o co zapytać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. FT4 masz za niskie i powinnaś dostać leki. Tak ja uważam.
   Tarczyca jest mała stąd podwyższone TSH, ale procentowe FT4 zdradza że tarczyca produkuje za mało hormonów. Poza tym kortyzol działa na niekorzyść tarczycy.

   Usuń
  2. Dziękuję Małgosiu, przynajmniej wiem aby nie poddawać się i szukać kolejnego endo. Już powoli zaczęłam myśleć, że sobie wmawiam złe samopoczucie:(

   Usuń
 42. Dzień Dobry, Małgosiu formularz zgłoszenia odnośnie diety wysłałam 1 stycznia. Kiedy mogę spodziewać się wyceny?
  Pozdrawiam
  Klaudia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wejdź w zakładkę "Zamów dietę". Małgosia tam co tydzień podaje wszystkie szczegóły.

   Usuń
  2. dziękuję bardzo za odpowiedź :)
   Swoją drogą nie mogę się już doczekać!

   Usuń
 43. Małgosiu, ja jak większość-wiem, że nie komentujesz, ale 2 endo mnie olało i nie wiem co dalej...
  TSH: 1,6 (norma lab : 0,27-4,2)
  FT3: 50.8%
  FT4: 1,1%
  Tarczyca mniej niż 5ml
  Z góry dziękuję-Joanna

  OdpowiedzUsuń
 44. Ja chyba dalej nie ogarniam - czy może wyjść wynik ujemny z przeliczenia? Mi wyszło FT3 12.71% a FT4 -1,28%. Może tak być?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aby wykluczyć Hashimoto trzeba zrobić USG tarczycy.

   Usuń
 45. A jeśli przeciwciała anty-TPO wyszły w porządku, a FT-4 jest poniżej normy, to też jest szansa, że mam Hashimoto? Czy mam to dalej obserwować?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Trzeba zrobić USG tarczycy. O diagnostyce w Hashi będę pisała w poniedziałek.

   Usuń
  2. Mój brat ma Hashimoto właśnie, siostra niedoczynność, siostra cioteczna także Hashimoto... a usg nigdy nie miałam robionego. Czekam na wpis :)

   Usuń
 46. Czy wyniki mogą wychodzić ujemne?

  OdpowiedzUsuń
 47. Małgosia przejrzałam wszystkie komentarze i interpretacje, ale nie znalazłam podobnego wyniku dlatego proszę podpowiedz coś. Karmię piersią od 8 miesięcy, wczoraj odebrałam kolejne wyniki i tsh mam 1,37 (3 miesiące temu miałam tsh 0,1), obliczyłam procentowo ft3 i wynik 42,6 % , a ft4 2,29% . Żadnych leków nie przyjmuję. Endokrynolog zaleciła na razie obserwacje na ostatniej wizycie. Dziękuję Monika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym się wstrzymała jak karmisz i zbadała po skończeniu karmienia.

   Usuń
 48. Gosiu pomóż...pliss bo nie rozumiem co mam robić:
  FT3 mam 72,97%, FT4 11,9% a TSH przy tym 1,530 ulU/ml,
  jak mam to interpretować?Zgłosić się do lekarza?Bo lekarz ogólny powiedział mi że wszystko w porządku.Dodaję, że mam problemy z wagą, nie zażywam żadnych tabletek od endokrynologa bo nie było potrzeby iść wg.lekarza ogólnego.

  OdpowiedzUsuń
 49. Małgosiu a coś jeśli procentowo wyszło ft3 137% a ft4 144%?

  OdpowiedzUsuń
 50. Super artykuł. Natomiast co jeśli jest za mało FT4, a FT3 powyżej 60%. Jakie przyczyny tego, jak to można interpretować i poprawić ? Jakieś wskazówki ? Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 51. Witam. U mnie TSH 2,13 a ft3 38% a ft4 31%, TPO 11, ATG <10. Mama choruje na hashimoto. Niby w normie a ja sie źle czuje i od roku nie moge mimo diet schudnąc.

  OdpowiedzUsuń
 52. Małgosiu, wyraźnie napisałaś, że nie interpretujesz, ale zaryzykuję i zapytam, bo się wystraszyłam. Nie jestem pod opieką żadnego lekarza :( żaden endokrynolog w okolicy nie chce się zająć 23 letnią kobietą z TSH na poziomie 2,6, słyszę tylko " tarczyca jest ok".
  TSH 2,6, FT3 68%, FT4 45%, duża rozbieżność

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja mam podobnie, też jestem ciekawa odpowiedzi p. Małgosi

   Usuń
 53. Witam Pani Małgosiu, tak się zastanawiam nad witaminą K2 czy rzeczywiście należy łączyć ją z wit. D, i czy faktycznie to polepsza wchłanialność. I jeszcze raz zapytam, bo już się zgubiłam za małe FT4 w stosunku do FT3 powoduje tycie czy odwrotnie? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 54. Małgosiu, wczoraj powinnam dostać wycenę diety a jej nie mam. Formularz wypełniałam 12.12.2016. Iwona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z jakiego maila wysyłałaś?
   Sprawdź też spam bo dziś dwie osoby pisały mi że nie mają wyceny a w spamie później znalazły ;)

   Usuń
 55. Małgosiu poradź proszę. Trafiłam wczoraj do szpitala na ginekologię. W skrócie: macica w torbiel ach, mięśniaki , ostry ból w podbrzuszu . Jeden z torbieli tkwi w jajowodzie i wywołał stan zapalny ( norma do 5 ja mam 50) dostaję antybiotyk .
  Poradź co teraz stosować przy antybiotyku i czy jest coś co by mogło wspomóc działanie antybiotyku i załagodzić ten stan zapalny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zerknij w posta o antybiotykoterapii który pisałam kilkanaście dni temu.

   Usuń
 56. Dzien dobry Malgosiu - Może cos doradzisz ? Czy warto suplementować enzymy trawienne przy biegunkach, które wystepuja zbyt często ? Nie wiem skad ten problem, może jakas nietolerancja pokarmowa ? Ale ogolnie enzymy pomoga przy trawienniu ? Może zrobisz wpis o enzymach trawiennych. Niby sa one w owocach, ale mam IO wiec nie mogę je jesc często. :-( Pozdrawiam Basia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim suplementować probiotyki. Enzymy w tej sytuacji niewiele pomogą ale odbudowa flory tak.
   Będę pisała o enzymach.

   Usuń
 57. Jesteś pewna że to sie tak liczy?Bo mi przy ft4 wyszło 50% a ft3 2,5%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są jeszcze kalkulatory on-line jeśli nie wierzysz.

   Usuń
 58. Małgosiu co radzisz w takim przypadku: ft3=51% , ft4=78% , TSH=4,19, ferrytyna=37,5 (wynik z przed 4 miesięcy)...? Wizyta tydzień temu-zwiększenie dawki Euthyroxu z systemy 5x50+2x75 na 4x50+3x75...Dodam, że przyjmuje też Glucophage trzy razy dziennie na walkę z insuliną i glukozą...I jak tu myśleć o wyniku TSH<2 aby bezpiecznie planować ciążę :(

  OdpowiedzUsuń
 59. Małgosiu , u mnie wyszło FT4 6,49%, a Ft3 6,66% tsh 1,040
  Eutyrox 100
  nikt do tej pory nie pisał o takich niskich procentach .
  co myślisz ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lekarz robił USG tarczycy aby wykluczyć Hashimoto?

   Usuń
  2. tak, stwierdził hashimoto i jeszcze krzywa, możesz popatrzeć i doradzić co muszę zrobić , bo czuje się senna i bez sił.
   Insulina 6, po godz.42,4
   po2godz. 28,0

   Cukier 107,7
   po godz. 149,3
   po 2 100,4

   biorę Siofor 850 2x
   proszę o radę , jak sobie moge pomóc?

   Usuń
 60. Małgosiu czytam Twojego bloga od dawien dawna. Gofry wg Teojego przepisu uwielbia cała rodzina :).
  Od prawie roku mam problemy z jelitami (ciagle duze wzdęcia (nigdy tego nie miałam) i problemy z trawieniem. Wyszedł aktywny helicobakter. Ciagle szukam przyczyny swoich dolegliwości i kilka razy badałam tarczyce. Wszystko było zawsze niby ok, wg lekarzy, ale teraz widze, ze chyba wcale nie jest ok. Wyszło mi ft3- 51,35% i ft4- 42%. Wszyscy w komentarzach piszą o wyższym ft4 a ja mam odwrotnie i nie mam pojęcia co to oznacza??? Czy byłabyś tak kochana i podpowiesz co to moze znaczyć i co dalej robic? Usg wyszło ok (lekarz bardzo dobry wiec mu wierze). Tsh zawsze było w okolicach 1 a teraz urosło do 2,03 (0,27-4,2). Nie wiem czy to moze być spowodowane bardzo silnym stresem??? Dziękuje Ci kochana, ze jestes i podpowiadasz takim osobom jak ja :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niebawem zacznę cykl o jelitach i florze jelitowej.
   Jeśli USG tarczycy jest ok, winę może ponowić stres. Powtórz badanie za 4 tygodnie stosując dietę tarczycową.

   Usuń
  2. Małgosiu dziękuje za odpowiedz i czekam na cykl o jelitach i florze bakteryjnej (jak możesz to cos więcej o sibo).

   Usuń
 61. czyli Gosiu ft4 jeżeli jest za wysokie obniżamy dietą czy lekami?

  OdpowiedzUsuń
 62. Kochana Małgosiu, dziękuję za artykuł, czekałam na niego z wielką niecierpliwością. Nie proszę o interpretację wyników, jedynie o odpowiedź, czy przy ft3 45.18%, ft4 42.31% i tsh 2.38 wystarczy popracować nad konwersją? dodam, że żelazo i ferrytynę mam w dolnych granicach norm. od jakiegoś czasu suplementuję żelazo, b12 oraz selen a także wit D. staram się zdrowo odżywiać. co jeszcze mogłabym zrobić? staram się o dziecko, cierpę dodatkowo na pco.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PCOS wszystko tu wyjaśnia bo obciąża tarczycę. Póki co zaleciłabym przede wszystkim dietę.

   Usuń
 63. Małgosiu czy planujesz jakiś artykuł pomocniczy odnośnie badań i diety dla osób, które maja problem z zajściem w ciąże?

  OdpowiedzUsuń
 64. Małgosiu a co w przypadku gdy Ft4 jest dużo niżej procentowo niż Ft3 np 20 % do 60% a TSH ok 2,9. Czy tu już trzeba suplementowac tyroksyne? Proszę Cię odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 65. U mnie ft4 wynosi 44,16% a ft3 27,08%... Żaden lekarz nie zwrócił jeszcze na to uwagi

  OdpowiedzUsuń
 66. Małgosiu,wiem, że nie interpretujesz, ale:
  TSH:1,6
  FT3: 50.8%
  FT4: 1,1%
  Tarczyca poniżej 5ml
  Dwóch Endo mnie olało, nie wiem co dalej....

  OdpowiedzUsuń
 67. A czy wynik może wyjść ujemny?

  OdpowiedzUsuń
 68. Dzien dobry Pani Malgorzato, pisze Pani, iż przy zaburzeniach typu Pco , nadmiar hormonow męskich i brak miesiączki nie zaleca się spozywanie nabialu w tym laktozy. Czy to dotyczy również lekow które w skład tabletki wchodzi laktoza, takie odstawić ? Np. jeśli 50mg tabletki z laktoza ? Z poważaniem

  OdpowiedzUsuń
 69. czemu ja komentarza nie moglam dac :(

  OdpowiedzUsuń
 70. Małgosiu proszę skomentuje...Co w przypadku gdy FT3 wyszło mi 50% a FT4 75.9%, TSH 3.55. Nie biorę żadnych lekow i nie mam też problemów z waga. Powinnam się leczyc wg Ciebie?

  OdpowiedzUsuń
 71. Gosiu, chciałam zapytać czy przy TSH 1.7, ft3 42%, ft4 74,5% takie objawy jak sińce pod oczami, szumy uszne, slaby porost nowych włosów mogą wynikać z tych wyników czy szukać gdzie indziej? Obecnie ferrytynę mam ok 65, b12 260, d3 ok 40. Czy one mogą wpływać na słabą konwersje?
  Bede wdzięczna za odpowiedz.
  Pozdrawiam, Monika

  OdpowiedzUsuń
 72. Gosiu, a co z tymi, którzy już tarczycy w 100% nie mają. Endokrynolog twierdzi, że nie ma sensu robić FT3 ani FT4. Czy słusznie? Czy samo TSH na poziome ok.2 będzie wymiernikiem ?
  pozdrawiam
  Asia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli TSH nie przewyższa 2 to nie ma potrzeby.

   Usuń
 73. Małgosiu ratuj,mam ft3 2,65/2,78%/i ft4 1,73/103,9%/,ft3 3,5 co to oznacza ,jestem przerażona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oczywiście miało być tsh=3,5 a nie ft3=3,5 ---3.02.17 godz.15.06

   Usuń
 74. Moje wyniki to FT3 5,8%, FT4 9,2% przy TSH 3,19/ Anty TG 166,7/ Anty TPO 599,8. Biorę Letrox 75 i raz w tygodniu 100.
  Co robić jeśli te wartości % FT3 i FT4 są takie niskie?

  OdpowiedzUsuń
 75. Pani Małgosiu,

  A jak przedstawia się sprawa z wynikami TSH, FT3 i FT4 u dzieci.
  Ponieaważ sama choruję na hashimoto, więc kontroluję wynik u dziecka. Czy znane są Pani wiarygodne normy dla dzieci w różnym wieku. Niestety na wynikach, które mam są normy dla dorosłych.

  Natalia

  OdpowiedzUsuń
 76. Gosiu,czy herbatki ziołowe i owocowe oczywiście bez cukru można pic przez cały dzień?nie zaburza to trawienia np. sniadania itp.bo pisałaś gdzies,ze średnio np. sniadanie trawi się 3-4 godz. a jak to jest z kawa dodaje do niej poł łyżeczki cukru czy tez niezaburza trawienia?dodam ze dotej pory piłam ja przed 2 sniadaniem. a jak jest z piciem herbat u ciebie?

  OdpowiedzUsuń
 77. Gosiu,jaki jest Twój stosunek do antyperspirantów, które w składzie mają aluminium?
  1.Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem,że aluminium z antyperspirantów wpływają lub mogą wpływać na guzki, torbiele, nowotwory piersi?
  2.Jeżeli tak to jakie Ty polecasz antyperspiranty?
  Dobrego weekendu.

  OdpowiedzUsuń
 78. Witaj Gosiu, nie otrzymałam wczoraj wyceny a formularz wysyłąłam 18 grudnia :(

  OdpowiedzUsuń
 79. Witaj :) Czy można stosować chlorellę i ostropest naraz ? Jak długo można brać ciągiem chlorelle i ostropest ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1 - tak
   2- najlepiej miesiąc, i potem miesiąc przerwy

   Usuń
 80. Małgosiu uważasz, że w wyniku np. zmiany kilkudniowego trybu życia np. wyjazdu może znacznie wzrosnąć TSH? Odebrałam dziś wyniki i TSH ponad 12, a w połowie listopada około 0,6. FT3 i FT4 w normie, ale D3 tylko około 11. Leki oczywiście biorę, eutyrox 37,5. Kilka dni temu byłam w górach i całe dnie na nartach, jedzenie nieregularne, ale w większości bez jakoś szczególnie niezdrowego. Po powrocie bardzo senna i zmęczona czuje się do dziś. czy to mogło mieć wpływ na aż tak skok TSH? W przyszłym tygodniu mam wizytę u lekarza, ale bardzo zmartwiłam się... Co o tym myślisz?

  OdpowiedzUsuń
 81. Co zrobić przy niskiej konwersji? Potrzebna odpowiednia dieta czy lekarz i tabletki?

  OdpowiedzUsuń
 82. Witaj. Dziś odebrałam wyniki badań, obliczyłam według podanego wzoru i jestem przerażona, bo nie wiem co robić. Ft3 wyszło mi 3,22% (2.51 pg/ml), a Ft4 to 1,28% (0.916 ng/dl), a TSH 1.49. Dodam, że jestem w ciąży i od tygodnia mam pogorszone samopoczucie, martwię się o dziecko. W listopadzie wyniki miałam w normie. W lipcu anty-TPO 243,07, anty-TG 2,36. Lekarz nie przepisał mi wtedy leków bo hormony tarczycy były ok. Proszę mogłabyś mi doradzić co w takim przypadku mam zrobić? Powinnam brać leki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy lekarz powiedział Ci że masz Hashimoto? Bo z wyników jak z bicza strzelił Hashimoto wychodzi.

   Usuń
 83. Gosiu, jesli ft3 74,5% jest wieksze od ft4 33,34% przy tsh 1,43 to oznacza nadczynność tarczycy? Dieta pomoże? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 84. Po wyliczeniach - fT3 - 37%, fT4- 42%, TSH 2,3 - omg nie leczę tarczyce. Czy powinnam?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zrób anty TPO i USG tarczycy aby wykluczyć Hashimoto.
   Hormony są za niskie.

   Usuń
 85. Witam Malgosiu,

  mam pytanie co trzeba tak realnie robic zeby poprawic konwersje?

  czy moja jest prawidlowa przy ponizszych wynikach?
  Badania robilam pol roku temu.
  FT3 6,02 pmol/l [3,1 - 6,8], w % 78,91
  orz FT4 17,62 pmol/l [12-22], w % 56,2 oraz TSH 0,885 uIu//ml [0,27 - 4,2] oraz ATPO 138,6 IU/ml [<34], USG tarczycy wskazalo na zapalenie taczycy w stadium eutyerozy( na tle autoimmunologicznym)
  Od tego momentu powtarzalam samo TSH, w 09.2016 bylo 1,71, a w 12.2016 jest 1,55 uIU/ml Dodatkowo p/C przeciw receptorom TSH <0,30

  endokrynolog powiedzial, ze poki co nic mi nie jest i poki hormony sa w normie to nic sie nie dzieje, ale jest rawdopodobienstw wystapienia hasimoto kiedys..

  Ale realnie czy % poziomy FT 3 i FT4 wskazuja cos niepokojacego bo jest miedzy nimi rozbeznosc?

  z gory bardzo dziekuje za odpowiedz, bo czuje sie zagubiona, a Twoja wiedza jest nieoceniona :-) Pozdrawiam cieplo! Czupurek

  OdpowiedzUsuń
 86. Ostatnio sama nie wiem co mi jest... ciągle zmęczenie, senność, problem z cerą, włosami.. problemy z koncentracją. .. myślałam że to tarczyca. Lekarz stwierdził że wyniki mam dobre- dał skierowanie do psychologa. A może jednak coś jest na rzeczy. Mam wyniki nie wiem jak je zinterpretować:(

  OdpowiedzUsuń
 87. Małgosiu, czuje sie źle, lekarz twierdzi, ze badania są w porządku. Radzisz szukać innego czy tez uważasz ze sa ok? Bardzo mi zależy na twoim zdaniu bo juz nie wiem jak sobie pomoc.
  ft3 4,41. (3,13-6,76)
  ft4 13,04 (12,0-22,0)
  tsh 2,03
  anty tg 10,74. (<115)
  anty tpo 7,8. (<34)

  OdpowiedzUsuń
 88. Małgosiu, czuje sie źle, lekarz twierdzi, ze badania są w porządku. Radzisz szukać innego czy tez uważasz ze sa ok? Bardzo mi zależy na twoim zdaniu bo juz nie wiem jak sobie pomoc.
  ft3 4,41. (3,13-6,76)
  ft4 13,04 (12,0-22,0)
  tsh 2,03
  anty tg 10,74. (<115)
  anty tpo 7,8. (<34)

  OdpowiedzUsuń
 89. Gosiu kiedy podasz przepis na ten sos do pieczonych batatow? Czekam i czekam ;) ;)

  OdpowiedzUsuń
 90. Gosiu błagam odpisz. Obliczyłam i wyszło FT3 4,6% a FT4 30%. TSH mam 0,69 Od lat probuje zajsc w ciaze, czy mam niedoczynnosc? Czy Twoja dieta pomoze czy musze cos brac?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zrób anty TPO i USG tarczycy bo wynik wskazuje na Hashimoto.

   Usuń
 91. Małgosiu czytam Twojego bloga, gdyż moja córka ma problemy z tarczycą. Bardzo wypadają jej włosy, jest ciągle senna i ma problemy jelitowe. W badaniach TSH wyszło 3,090. FT3 procentowo 49,45 FT4 50,7. Ma też podniesione przeciwciała 41,12. Bardzo proszę o poradę czy ma przyjmować euthyrox 25 przepisany przez lekarza czy możesz pomóc jej zmiana żywieniowa. Bardzo proszę o wskazówkę. Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim zrobić USG tarczycy aby potwierdzić lub wykluczyć Hashimoto.
   Przeciwciała tak nieznacznie mogą być podniesione także z innych powodów.

   Usuń
 92. A co oznacza, jeśli wyniki sa poniżej 50%? U mnie jest 44,33% i 42%, o czym to świadczy? Z góry dziękuje za odpowiedź. Ania

  OdpowiedzUsuń
 93. A czy będzie post o nadczynności?

  OdpowiedzUsuń
 94. Gosiu a co jeżeli ft3 mam 66procent a ft4 mam tylko 17 procent a tsh 3.13 i żadnych leków nie biorę to mogę sobie jakoś pomóc 😩dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 95. Gosiu, czy Tsh 3.08, ft3 43% a ft4 53% powinnam skonsultować u endo. Badania zrobiłam tak profilaktycznie na początku diety i uspokoiły mnie wskaźniki w granicach normy 😕 Ale chyba coś jednak jest nie tak ?!

  OdpowiedzUsuń
 96. FT4 wyszło mi 27%, FT3 40%
  Widziałam z wpisu, że to za nisko i że to może świadczyć o Hashimoto. Miałam robione USG tarczycy - tarczyca w porządku. Przeciwciała w normie. TSH 1,85
  Czy w takim wypadku Hashimoto nadal wchodzi w grę? Czy powinnam wykonać jakieś dodatkowe badania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba wykluczyć Hashimoto robiąc USG tarczycy.

   Usuń
 97. Czy ból gardła może wpłynąć na wyniki badań(tsh,wit D,b12,magnez,zelazo)?

  OdpowiedzUsuń
 98. bardzo proszę o odpowiedź na wpis z godz.15.06/ft3 2,78%,ft4 103,9/mam Hashimoto i niedoczynność a tsh skacze co pół roku od 0,1 do 3,5 może euthyrox 75 to nie ta dawka,może to zła diagnoza,wg doktora wszystko o.k,proszę o pomoc bo czuję się fatalnie

  OdpowiedzUsuń
 99. Ft3 92%, ft4 35%, tsh 2.42 czyli odwrtonie niz Pani pisze o konwersji w artykule, ale objawy takie jak Pani opisuje. Jakaś sugestia co to może być?

  OdpowiedzUsuń
 100. Cześć Małgosiu
  Napisz proszę czy przy ft3 57,6% i ft4 14,9% a tsh=2,33, stwierdzonym PCOS i "małej tarczycy"- tak stwierdził lekarz na usg powinnam brać leki? Lekarz mówił że wszystko w normie i zapisał tabletki na depresje:\ Ja czuje się fatalnie, nie mogę schudnąć a włosy wypadają mi garściami. Mój gin zapisał mi kolejne hormony na wywołanie miesiączki po których mam wybuchy gorąca i czuję się obrzmiała.Czy poprosić o euthyrox?

  OdpowiedzUsuń
 101. Małgosiu, napisałaś ze wyniki powinny być powyżej 50% a jakie mogą być rozbieżności np. 50% jedno i drugie 70% to ok?a TSH około 2?

  OdpowiedzUsuń
 102. Zdrowie można wzmocnić pijąc zdrową wodę, my mamy filtr redox fitaqua, który daje wodę podnoszącej odporność organizmu.

  OdpowiedzUsuń